2019 Doğum Parası Sorgulama Ekranı

Sevgili anneler ve babalar;

Yeni bebeği olan aileler için rehber olacak açıklamalarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda doğum yapan her kadına Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı parasını e Devlet üzerinden yada Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresinden nasıl sorgulayacağını anlatacağız. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi, kimlerin alabileceğini vs. "Doğum Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır? konulu ayrıntılı REHBER yazımızdan inceleyiniz. 

 

Ancak bu sayfada bahsettiğimiz doğum parası sadece Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ödeme için geçerli sorgulamayı anlatır. Bu ödemenin dışında SSK tarafıdnan ödenen Emzirme Ödeneği - Süt Parası ile SSK'lı Çalışan Kadına Doğum Parası İşgöremezlik Belgesi Ödeneği de vardır. Bu yazılarımıza dair linkler sorgulamayı anlattığımız bölümün hemen altındadır. 

DOĞUM PARASI SORGULAMA EKRANI (E Devletin Resmi Sayfasına Gider)

  

(BİRİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin E Devlet Sitesini Ziyaret Ediniz 

Hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfa direk sorgulama yapacağınız sayfaya gitmektedir. Başka aracı bir site değildir. Direk resmi sayfadır. Ziyaretin ardından aşağıda ki resmimde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. 

Not: Bu sorgulama işlemini yapabilmek için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir. (Bkz. E Devlet Şifresi Nasıl Alınır)

 

 

1) numaralı yer sayfanın adresidir. Adresin tam olarak bu şekilde olduğundan emin olunuz ve muhakkak SSL sertifikasının olduğunu görerek şifre bilgilerinizi giriniz. (ÇOK ÖNEMLİDİR BU AYRINTI)

2) E devlet şifrenizi girmek için 2 numaralı yeri tıklayınız. 

3) numaralı yere tıklayarak girerseniz eğer E Devlet sitesinin ana sayfasına gidersiniz. Ancak ana sayfadan da ilgili sayfaya ulaşma imkanınız vardır. Ayrıntılarını aşağıda anlatacağız. 

(İKİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin Kimlik Doğrulama İşlemi 

 

  • 1 numaralı yerin resim de görüldüğü gibi olduğuna dikkat ediniz. Özellikle SSL sertifikasının olduğu sayfanın olduğundan emin olunuz. (Kilit İşareti)
  • 2 numaralı yere T.C. Kimlik Numaranızı, 3 numaralı yere ise e Edevlet şifrenizi girmeniz gereklidir. 
  • Ardından 4 numaralı yere ise (Sisteme Giriş Yap) butonuna tıklayarak direk sorgulama ekranına geliniz. 

Sonraki adımda direk Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde başvurunuz işleme alınıp ödeme çıktı ise direk gözükecektir. Bu konu hakkında alt başlığımızı inceleyiniz. 

Doğum Yardımı Parasını Sorgulama Ekranında Nereye Bakmamız Gereklidir?

Yukarıda belirttiğimiz sisteme giriş yapa tıkladıktan sonra direk sorgulama ekranı çıkacak. Bu ekranda aşağıda ki gibi "Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır." ekranı çıkıyorsa başvurunuz henüz tamamlanmamıştır demektir. 

  • Başvurunuz işleme alınıp sonuçlandı ise eğer direk gözükecektir. 
  • Başvurunuzun neticelenmesi durumunda direk ikametinizin bulunduğu yerde ki PTT bürosuna giderek paranızı çekebilirsiniz.

Not: Ödemeler PTT vasıtası ile yapılmaktadır.  


Bu bağlam hizmet veren kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni doğum yapan anne adaylarına “Doğum Yardımı” adı altında destek vermektedir.

Doğum Yardımı Nereden Sorgulanır?

Doğum yardımı sorgulaması yalnızca e-devlet üzerinden yapılmakta olup www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” bölümünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menülerde doğum parası sorgulama bölümüne girmek suretiyle talep edilen sonucun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir. Yukarıda resimler ile ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Doğum Yardımı Dışında Yapılan Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın en başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında da ödenen başka paralar vardır. Bunlar:

  • Emzirme Ödeneği  - Süt Parası : SSK'lı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde aldığı yardım parasıdır. Ayrıca Babanın kendisi SSK'lı ise ve eşi işsizse de bu yardımı baba alabilir. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi "Enzirme Ödeneği REHBERİ" konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 
  • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece ama sadece SSK'lı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde aldığı paradır. Bu konu hakkında da ayrıntılı bilgi almak için "SSK Doğum İş Göremezlik Ödemesi"  yazımızı okuyunuz. 
2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.75 (22 Oylar)

Yorumlar  

Bagkurluyum bende doğum yardım parası alabiliyormuyum bilen varsa lütfen bilgilen.dirirse sevinirim.
Cevap
Oğlum 15 03 2019 da 5 yaşına girecek biz basvura bilirmiyiz
Cevap
Peki 5 yaşına basmayan cocuklar için başvurma bilirmiyiz oğlum 15 03 2019 5 yaşına girecek bilgisi olan varsa yaza bilirim rica ederim
Cevap
Internet sitesi uzerinden dogum parasi için başvuru yapamiyormuyuz illaki sosyal hizmetler binalarinami gitmemiz gerekli
Cevap
Halk eğitime bağlı kurslarda usta öğreticilik yapıyorum ve gebeyim haklarım nelerdir nasıl nerden öğrenebilirim
Cevap
2018 kasım ayında başvuru yaptık ama e devletten baktıgımızda ödeme aşamasındadır diyor eşimin gitmeside zor oldugu için risk almak istemiyoruz boş yere gel git olmasın diye ödeme yapılmışmıdır yoksa ödeme yapıldımı olarak filan mı yazması gerekiyor e devletten sorguladıgımızda
birde son olarak yattıktan sonra kaç ay içerisinde alınması gerekiyor
Cevap
Merhaba,
Doğum parası almak için zaman sınırı var mı? Çocuğumuz 2 yaşında haberimiz olmadığından doğum parası almadık. Biz de başvurabilir miyiz?
Cevap
Gidip baş vurun alanbiliyorsunuz
Cevap
Başvuru süresi varmı?
8 yaşında ve 2 yaşında çocuklarımız var ve hiç doğum parası almadık.
Cevap
Doğum parası alamadim
Cevap
8 yasindaki cocugunuz icin basvuru yapamazsiniz
ama 2 yasindaki cocugunuz icin tabikide yapabilirsiniz
Cevap
2 yaşındaki için alırsın 300 al tabi kalmasın
Cevap
3 bin 5 bin arası doğum parasindana bahsediliyor varmi böyle bisi
Cevap
İki çocuk için 400 civarı diye biliyorum. Yaklaşık 2 ay sürebilir ödeme
Cevap
Çalışan anne iseniz evet var 32. haftada rapora çıktım aldım
Cevap
16 ekimde başvuru yaptık benim edevlet şifrem var bende gözükebilirmi yoksa eşimin mi edevlet şifresi olması lazım
Cevap
Meb benim hala gorukmuyor 27 kasim 2018 muracat ettim
Cevap
Biz başvumuzu yaptık. Eşimin şuan e devlet şifresi yok. başka yolu yokmu sorgulama yapmanın. şimdiden teşekkür ederim.
Cevap
En yakın PTT ye giderek sorunuz. Ancak eşinizin gitmesi gereklidir. Ayrıca e devlet şifrenizi de o esnada almanızı tavsiye ederiz
Cevap

Yorum ekle