2019 Doğum Parası Sorgulama Ekranı

Sevgili anneler ve babalar;

Yeni bebeği olan aileler için rehber olacak açıklamalarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda doğum yapan her kadına Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı parasını e Devlet üzerinden yada Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresinden nasıl sorgulayacağını anlatacağız. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi, kimlerin alabileceğini vs. "Doğum Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır? konulu ayrıntılı REHBER yazımızdan inceleyiniz. 

 

Ancak bu sayfada bahsettiğimiz doğum parası sadece Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ödeme için geçerli sorgulamayı anlatır. Bu ödemenin dışında SSK tarafından ödenen Emzirme Ödeneği - Süt Parası ile SSK'lı Çalışan Kadına Doğum Parası İşgöremezlik Belgesi Ödeneği de vardır. Bu yazılarımıza dair linkler sorgulamayı anlattığımız bölümün hemen altındadır. 

DOĞUM PARASI SORGULAMA EKRANI (E Devletin Resmi Sayfasına Gider)

  

(BİRİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin E Devlet Sitesini Ziyaret Ediniz 

Hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfa direk sorgulama yapacağınız sayfaya gitmektedir. Başka aracı bir site değildir. Direk resmi sayfadır. Ziyaretin ardından aşağıda ki resmimde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. 

Not: Bu sorgulama işlemini yapabilmek için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir.

 

 

1) numaralı yer sayfanın adresidir. Adresin tam olarak bu şekilde olduğundan emin olunuz ve muhakkak SSL sertifikasının olduğunu görerek şifre bilgilerinizi giriniz. (ÇOK ÖNEMLİDİR BU AYRINTI)

2) E devlet şifrenizi girmek için 2 numaralı yeri tıklayınız. 

3) numaralı yere tıklayarak girerseniz eğer E Devlet sitesinin ana sayfasına gidersiniz. Ancak ana sayfadan da ilgili sayfaya ulaşma imkanınız vardır. Ayrıntılarını aşağıda anlatacağız. 

(İKİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin Kimlik Doğrulama İşlemi 

 

  • 1 numaralı yerin resim de görüldüğü gibi olduğuna dikkat ediniz. Özellikle SSL sertifikasının olduğu sayfanın olduğundan emin olunuz. (Kilit İşareti)
  • 2 numaralı yere T.C. Kimlik Numaranızı, 3 numaralı yere ise e Edevlet şifrenizi girmeniz gereklidir. 
  • Ardından 4 numaralı yere ise (Sisteme Giriş Yap) butonuna tıklayarak direk sorgulama ekranına geliniz. 

Sonraki adımda direk Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde başvurunuz işleme alınıp ödeme çıktı ise direk gözükecektir. Bu konu hakkında alt başlığımızı inceleyiniz. 

Doğum Yardımı Parasını Sorgulama Ekranında Nereye Bakmamız Gereklidir?

Yukarıda belirttiğimiz sisteme giriş yapa tıkladıktan sonra direk sorgulama ekranı çıkacak. Bu ekranda aşağıda ki gibi "Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır." ekranı çıkıyorsa başvurunuz henüz tamamlanmamıştır demektir. 

  • Başvurunuz işleme alınıp sonuçlandı ise eğer direk gözükecektir. 
  • Başvurunuzun neticelenmesi durumunda direk ikametinizin bulunduğu yerde ki PTT bürosuna giderek paranızı çekebilirsiniz.

Not: Ödemeler PTT vasıtası ile yapılmaktadır.  


Bu bağlam hizmet veren kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni doğum yapan anne adaylarına “Doğum Yardımı” adı altında destek vermektedir.

Doğum Yardımı Nereden Sorgulanır?

Doğum yardımı sorgulaması yalnızca e-devlet üzerinden yapılmakta olup www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” bölümünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menülerde doğum parası sorgulama bölümüne girmek suretiyle talep edilen sonucun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir. Yukarıda resimler ile ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Doğum Yardımı Dışında Yapılan Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın en başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında da ödenen başka paralar vardır. Bunlar:

  • Emzirme Ödeneği  - Süt Parası : SSK'lı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde aldığı yardım parasıdır. Ayrıca Babanın kendisi SSK'lı ise ve eşi işsizse de bu yardımı baba alabilir. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi "Enzirme Ödeneği REHBERİ" konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 
  • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece ama sadece SSK'lı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde aldığı paradır. Bu konu hakkında da ayrıntılı bilgi almak için "SSK Doğum İş Göremezlik Ödemesi"  yazımızı okuyunuz. 

Yorumlar

Benim iki çocuğum var 2009 2o12 doğumlu ben yararlamabiliyormuyum
Cevap
İyi aksamlar 1 haftalık hamileyim ve ise yeni baslicam sigortalı olarak 90 gün prim dolunca bende analık hakkı doğum parasından faydalanabiliyor muyum ?
Cevap
Benim bildigim calistigin son 3 aya gore hesapliyolar
Cevap
Slm yeni doğon bebeklere nerelere baş vura biliyoruz yardımcı ola bilir misiniz.
Cevap
Slm yeni doğon bebeklere nerelere baş vura biliyoruz yardımcı ola bilir isiniz?
Cevap
Ilk çocuğum doğumdan 2 hafta sonra vefat etti şimdi ikici bebeğimiz oldu ilk çocuğun ve ikinci çocuğun parasını alabilirmiyiz
Cevap
Ben yabancı uyrukluyım eşim türk vatandaşı resmi nikâhımız var dogum yaptim kızımda TC vatandaşı ben süt parasından yararlanabilyomiyim
Cevap
TABİKİDE YARARLANIYORSUNUZ NERGİZ HANIM. SİZİN SURİYELİLERDEN NE EKSİĞİNİZ VAR.
Cevap
Merhaba ben yabanci uyruklu esim turk vatandastir. cocugum yurtdisinda dogdu .benim dogum parasi almak hakkim var mi?
Cevap
Türkiye cumhuriyet kimliği çocuğunuza çıkartmış olursanız. Kimlik ile başvurmanız gereklidir
Cevap
Bende yeni dogum yaptim 2 ay oldu dogum param henüz yatmadi 4 çocuk anesiyim eşim askeri ücret aliyo çok zorlaniyoz evim kira yardimlarinizi bekliyorum
Cevap
7 aydır yatmadı bizede devlette para yok
Cevap
2. Bebegim olacak ama belediye de yardim yapiyyormus acaba ikisi arasinda fark var mi yada nasil oluyor yardimci olur musunuz
Cevap
Bir oğlum üç kızım var ev hanımıyım süt parasını alabiĺirmiyim
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.