2019 Doğum Parası Sorgulama Ekranı

Sevgili anneler ve babalar;

Yeni bebeği olan aileler için rehber olacak açıklamalarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda doğum yapan her kadına Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı parasını e Devlet üzerinden yada Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresinden nasıl sorgulayacağını anlatacağız. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi, kimlerin alabileceğini vs. "Doğum Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır? konulu ayrıntılı REHBER yazımızdan inceleyiniz. 

 

Ancak bu sayfada bahsettiğimiz doğum parası sadece Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ödeme için geçerli sorgulamayı anlatır. Bu ödemenin dışında SSK tarafıdnan ödenen Emzirme Ödeneği - Süt Parası ile SSK'lı Çalışan Kadına Doğum Parası İşgöremezlik Belgesi Ödeneği de vardır. Bu yazılarımıza dair linkler sorgulamayı anlattığımız bölümün hemen altındadır. 

DOĞUM PARASI SORGULAMA EKRANI (E Devletin Resmi Sayfasına Gider)

  

(BİRİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin E Devlet Sitesini Ziyaret Ediniz 

Hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfa direk sorgulama yapacağınız sayfaya gitmektedir. Başka aracı bir site değildir. Direk resmi sayfadır. Ziyaretin ardından aşağıda ki resmimde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. 

Not: Bu sorgulama işlemini yapabilmek için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir. (Bkz. E Devlet Şifresi Nasıl Alınır)

 

 

1) numaralı yer sayfanın adresidir. Adresin tam olarak bu şekilde olduğundan emin olunuz ve muhakkak SSL sertifikasının olduğunu görerek şifre bilgilerinizi giriniz. (ÇOK ÖNEMLİDİR BU AYRINTI)

2) E devlet şifrenizi girmek için 2 numaralı yeri tıklayınız. 

3) numaralı yere tıklayarak girerseniz eğer E Devlet sitesinin ana sayfasına gidersiniz. Ancak ana sayfadan da ilgili sayfaya ulaşma imkanınız vardır. Ayrıntılarını aşağıda anlatacağız. 

(İKİNCİ ADIM) Doğum Parası Sorgulamak İçin Kimlik Doğrulama İşlemi 

 

  • 1 numaralı yerin resim de görüldüğü gibi olduğuna dikkat ediniz. Özellikle SSL sertifikasının olduğu sayfanın olduğundan emin olunuz. (Kilit İşareti)
  • 2 numaralı yere T.C. Kimlik Numaranızı, 3 numaralı yere ise e Edevlet şifrenizi girmeniz gereklidir. 
  • Ardından 4 numaralı yere ise (Sisteme Giriş Yap) butonuna tıklayarak direk sorgulama ekranına geliniz. 

Sonraki adımda direk Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde başvurunuz işleme alınıp ödeme çıktı ise direk gözükecektir. Bu konu hakkında alt başlığımızı inceleyiniz. 

Doğum Yardımı Parasını Sorgulama Ekranında Nereye Bakmamız Gereklidir?

Yukarıda belirttiğimiz sisteme giriş yapa tıkladıktan sonra direk sorgulama ekranı çıkacak. Bu ekranda aşağıda ki gibi "Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır." ekranı çıkıyorsa başvurunuz henüz tamamlanmamıştır demektir. 

  • Başvurunuz işleme alınıp sonuçlandı ise eğer direk gözükecektir. 
  • Başvurunuzun neticelenmesi durumunda direk ikametinizin bulunduğu yerde ki PTT bürosuna giderek paranızı çekebilirsiniz.

Not: Ödemeler PTT vasıtası ile yapılmaktadır.  


Bu bağlam hizmet veren kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni doğum yapan anne adaylarına “Doğum Yardımı” adı altında destek vermektedir.

Doğum Yardımı Nereden Sorgulanır?

Doğum yardımı sorgulaması yalnızca e-devlet üzerinden yapılmakta olup www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” bölümünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menülerde doğum parası sorgulama bölümüne girmek suretiyle talep edilen sonucun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir. Yukarıda resimler ile ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Doğum Yardımı Dışında Yapılan Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın en başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında da ödenen başka paralar vardır. Bunlar:

  • Emzirme Ödeneği  - Süt Parası : SSK'lı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde aldığı yardım parasıdır. Ayrıca Babanın kendisi SSK'lı ise ve eşi işsizse de bu yardımı baba alabilir. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi "Enzirme Ödeneği REHBERİ" konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 
  • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece ama sadece SSK'lı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde aldığı paradır. Bu konu hakkında da ayrıntılı bilgi almak için "SSK Doğum İş Göremezlik Ödemesi"  yazımızı okuyunuz. 
2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.75 (22 Oylar)

Yorumlar

Dogum parası kimi diyor dogum kagıdını gotur yeter kimi dilekce sgk diyor dogru olan ne
Cevap
Benim cocugum 8 aylık esim askerden yeni geldi ve calısmıyor lutfrn nerden yardım alabilirim yardımcı olun
Cevap
5 YILA KADAR ALABİLİRSİNİZ.BULUNDĞUNUZ YERDEKİ AİLE VE SOYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNE ÇOCUĞUN KİMLİĞİYLE GİTMENİZ YETERLİ.DİLEKÇE ALIYORLAR SONRA 2 AY İÇİNDE ANNE ADINA PTT YE GÖNDERİLİYOR.
Cevap
Merhaba ben ilk çocuğumda para yardımı veyada süt parası almadım sımdi 2 cocuğum oldu onun parasını almaya gıttığımde ilk cucuğun parasında alabiliyor muyuz ilk cocuk 1014 doğumlu
Cevap
2016 da çıktı yasa 2014 doğumlu benimde çocuğum var bende almadim
Cevap
Benim 4 çocuğum var ama ikisi diğer eşimden peki ben o rapor a onların ismini de yazabilirmiyim
Cevap
basvurularinizi sosyal yardimlasma vakfina yapiniz.1nci cocuk 300tl 2nci cocuk 400 tl 3ncu cocuk 600 tldir.basvuru icin tum ailenin kimlik fotokopisi ve dogum raporu sart
Cevap
Eşim yeni doğum yaptı nasıl doğum parası nasıl ala biliriz
Cevap
73 TL yatırıyoruz ssg dan yararlanıyor hamileyim bende doğum parası süt parası alabilir miyim 3 cocuğa 600 TL veriyorlarmış ben bunu alabilir iyim lütfen bilgi verirmisiniz
Cevap
Ocak 8 de vermiştik raporu halen sonuclanmadi yalanmi oldu ne
Cevap
Bagkurluyum bende doğum yardım parası alabiliyormuyum bilen varsa lütfen bilgilen.dirirse sevinirim.
Cevap
Oğlum 15 03 2019 da 5 yaşına girecek biz basvura bilirmiyiz
Cevap

Yorum ekle