2018 Doğum Parası Sorgulama Ekranı

Doğum yapan her kadına Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı parasını e Devlet üzerinden yada Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresinden sorgulayabilirsiniz. Hemen aşağıda linkini verdiğimiz E –Devlet sitesinin ilgili sayfasına ait Resmi web adresini ziyaret etmeniz gereklidir.

Doğum Parası Sorgulama Ekranı (E Devletin Resmi Sayfasına Gider)

Not : Bu link direk doğum parasını sorgulama resmi web sayfasına gider.  

Sponsorlu bağlantılar

Ancak doğum parası sorgulama sistemi bir çokları için karışık geleceği için yazımızın ayrıntılarında ne yapmanız gerektiğini ayrıntılı olarak anlattık.

Doğum Parası Sorgulamak İçin E Devlet Sitesini Ziyaret Ediniz (BİRİNCİ ADIM)

Hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfa direk sorgulama yapacağınız sayfaya gitmektedir. Başka aracı bir site değildir. Direk resmi sayfadır. Ziyaretin ardından aşağıda ki resmimde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. 

Not: Bu sorgulama işlemini yapabilmek için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir. (Bkz. E Devlet Şifresi Nasıl Alınır)

 

 

1) numaralı yer sayfanın adresidir. Adresin tam olarak bu şekilde olduğundan emin olunuz ve muhakkak SSL sertifikasının olduğunu görerek şifre bilgilerinizi giriniz. (ÇOK ÖNEMLİDİR BU AYRINTI)

2) E devlet şifrenizi girmek için 2 numaralı yeri tıklayınız. 

3) numaralı yere tıklayarak girerseniz eğer E Devlet sitesinin ana sayfasına gidersiniz. Ancak ana sayfadan da ilgili sayfaya ulaşma imkanınız vardır. Ayrıntılarını aşağıda anlatacağız. 

Doğum Parası Sorgulamak İçin Kimlik Doğrulama İşlemi (İKİNCİ ADIM)

 

  • 1 numaralı yerin resim de görüldüğü gibi olduğuna dikkat ediniz. Özellikle SSL sertifikasının olduğu sayfanın olduğundan emin olunuz. (Kilit İşareti)
  • 2 numaralı yere T.C. Kimlik Numaranızı, 3 numaralı yere ise e Edevlet şifrenizi girmeniz gereklidir. 
  • Ardından 4 numaralı yere ise (Sisteme Giriş Yap) butonuna tıklayarak direk sorgulama ekranına geliniz. 

Sonraki adımda direk Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde başvurunuz işleme alınıp ödeme çıktı ise direk gözükecektir. Bu konu hakkında alt başlığımızı inceleyiniz. 

Doğum Yardımı Parasını Sorgulama Ekranında Nereye Bakmamız Gereklidir?

Yukarıda belirttiğimiz sisteme giriş yapa tıkladıktan sonra direk sorgulama ekranı çıkacak. Bu ekranda aşağıda ki gibi "Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır." ekranı çıkıyorsa başvurunuz henüz tamamlanmamıştır demektir. 

  • Başvurunuz işleme alınıp sonuçlandı ise eğer direk gözükecektir. 
  • Başvurunuzun neticelenmesi durumunda direk ikametinizin bulunduğu yerde ki PTT bürosuna giderek paranızı çekebilirsiniz.

Not: Ödemeler PTT vasıtası ile yapılmaktadır.  


Bu bağlam hizmet veren kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni doğum yapan anne adaylarına “Doğum Yardımı” adı altında destek vermektedir.

Doğum Yardımı Nereden Sorgulanır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15/05/2015 tarihinden sonra canlı olarak dünyaya gelen çocuklar için doğum yardımı yapılmaktadır. Bu yardım özel sektörde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bayanların doğum yapması durumunda verilmektedir. Doğum yardımı için gerekli başvuruları gerçekleştiren kişinin doğum parasını alıp almayacağı noktasında sorgulama yapması gerekmektedir. Doğum yardımı sorgulaması yalnızca e-devlet üzerinden yapılmakta olup www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” bölümünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menülerde doğum parası sorgulama bölümüne girmek suretiyle talep edilen sonucun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla verilen doğum yardımını almak isteyen kişiler için birtakım kıstaslar bulunmaktadır. Bakanlık tarafından belirlenen kıstaslara göre doğum yardımını almak isteyen kişinin doğumdan önce 90 gün boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Doğum yardımı yalnızca özel teşebbüs, kamu kurum ve kuruluşlarından çalışan bayanlara verilmektedir. Yardımı alabilmek için annenin bebeğini sağ olarak dünyaya getirmesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurmalıyım?

Sağlıklı bir şekilde çocuğunu dünyaya getiren anne adaylarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla verilen doğum yardımı alabilmesi için ilk olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemi için yapılması gerekenleri başında doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurmak gerekmektedir. Doldurulan dilekçe doğum raporuyla birlikte bağlı bulunan ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir. Başvuru işlemi için çalışan kişiler ayrıca kendi kurumlarına da dilekçeyi verebilmektedirler. Dilekçenin verilmesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli evrakları inceledikten sonra doğum yardımını e-devlet üzerinden talepte bulunan her kişiye özel olarak duyurmaktadır. Buradan yapılacak olan doğum yardımı sorgulamasının olumlu çıkması durumunda kurumlar aracılığıyla ödenen para tahsil edilebilir.

Memurlar da Doğum Yardımı

Kamu kurumlarında memur olarak çalışmak olan kişilere devletimiz tarafından doğum yardımı yapılmaktadır. Herhangi bir kamu kurumunda çalışan anne adayının dünyaya getireceği çocuğuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla alacağı doğum yardımı başvurusu bağlı bulunduğu kuruma yapması gerekmektedir. Her kurumda görev yapan idari işler müdürlüğüne yapılacak olan başvurulara ait geri dönüşler yine e-devlet üzerinden olacaktır.

SGK’lılarda Doğum Yardımı

SGK’lı olarak özel sektörde çalışan bayanlara da devletimiz tarafından doğum yardımı yapılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin haricinde doğum yardımı almak isteyenler başvuru işlemlerini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmet Merkezleri, yurtdışında yaşamakta olanlar Büyükelçilik ve Konsolosluklar aracılığıyla yapmalıdır. SGK’lı olarak özel teşebbüste çalışan bayanlar bu başvuru yollarından birini kullanmak suretiyle doğum yardımını alabilirler.

Kamu İşçilerinde Doğum Yardımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak çalışan bayanlara doğum yardımı yapılmaktadır. Bakanlıklar aracılığıyla verilen doğum yardımını almak isteyen bireyler bağlı bulundukları kurum aracılığıyla başvuru işlemini gerçekleştirebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak olan başvurunun sonucuna ilişkinse duyuru yine e-devlet sistemi üzerinden başvuru talebini doğrudan gerçekleştirilen kişilere yapılacaktır.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Çalışan anne adaylarına yönelik olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından canlı olarak dünyaya çocuk getirenlere doğum yardımı yapılmaktadır. Maliye Bakanlığıyla ortak çalışma yapan Aile Bakanlığı yapılan doğum parasındaki değişiklikleri birlikte karar almaktadır. Çalışan kadın tarafından getirilen birinci çocuk için doğum yardımı ücreti 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL gibi bir rakam belirlenmiştir. Buna ek olarak annelere süt parası adı altında 122 TL ödeme yapılmaktadır. Doğum yardımı ve süt parası adı altında yapılan bu ödemelerdeki rakamlar Maliye Bakanlığıyla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının alacağı ortak karar neticesinde belirlenmektedir.

2.71875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.72 (16 Oylar)