SSK Doğum Parası İş Göremezlik Başvurusu ve Rapor Sorgulama 2019

SSK’lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde SSK’dan doğum parası alma hakları vardır. SSK tarafından verilen bu doğum parası Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ödemiş olduğu “Doğum Yardımı Parasından” farklı bir uygulamadır. Dolayısı ile SSK doğum parasına başvuracak olan kişilerin aynı zamanda doğum yardımına da başvurması gerekir. SGK doğum parası analık iş göremezlik parasıdır. 

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

Not: Bu makalemizde anlattığımız SSK doğum parası, SSK'lı olarak çalışan kadınlara ödenen Analık İş Göremezlik Ödeneği Doğum Parasıdır. 

SSK DOĞUM PARASI İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NEDİR?

Bu ödeme Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yapan bütün kadınlara ödenen yardım parasından ve Emzirme Ödeneğinden farklı bir ödemedir.

SSK'lı çalışan bir kadın doğum yaptığı zaman doğumdan önce ve doğumdan sonra izinli olacaktır. İşe gidemediği bu tarihler için SSK tarafından ücret ödemesi yapılır. Bu ücret aslında izinli olduğu için işe gidemeyen kadının maaşlarının devlet tarafından ödenmesi demektir. 

Bu sayfadaki REHBER yazımızda sadece doğum yapan SSK'lı bir kadının işsizlik ödemesini anlatacağız. Diğer ödemeler konusunda bilgi almak için aşağıda yer alan rehber yazılarımızı inceleyiniz. 

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Rehber Yazısı  (Bu ödeme SSK'lı çalışan kadınlar ile SSK'lı babalara yapılan ödemedir)

Doğum Yardımı Rehber Yazısı  ( Bu ödeme ise Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yapan bütün kadınlara yapılan ödemedir.)

SSK Doğum Parası Süt Parası ve Doğum Yardımından Farklı Bir Ödemedir?

Kıymetli okurlarımız, bu başlığı özellikle attık. Çünkü şuan için doğumdan kaynaklı yapaılan 3 farklı ödeme vardır. Ve bu üç ödeme her zaman birbiriyle karıştırılmaktadır.  

 • SSK Doğum Parası (İş Göremezlik Ödemesi): Sadece SSK lı kadınların doğumdan dolayı işe gidemediği süreler için iş göremezlik ödemesidir. 
 • Süt Parası (Emzirme Ödeneği) : Bu hakta yine SSK'lılara tanınan bir haktır. Ancak bu sayfada anlattığımız REHBER yazımızdan farklı bir ödemedir. 
 • Doğum Yardımı : Bu ödeme ise zengin yada fakir hiç farketmez Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının doğum yapan bütün kadınlara yaptığı bir yardımdır. Bu ödemeden işsiz, memur, ssk'lı, zengin işkadını vs.. herkes ama herkes yararlanır.  

2019 İçin SSK doğum parasından kimler yararlanabilir?

SSK’lı olup doğum yapan kadınlar bu ödenekten yararlanır. Doğum yapan SSK’lı kadınlara ödenen bu para herhangi bir yardım parası değil, SSK’lı olmasından doğan bir haktır. Ancak aşağıda belirteceğimiz şartları taşıması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekir.

Doğum parası mevzuatında Analık İş Göremezlik Ödeneği olarak bilinir. İş Kanununun 74. maddesinde doğum yapacak bir kadının yasal izin hakları açık bir şekilde düzenlenmiştir. Bu süreler içinde izin kullanması yasal hakkıdır. Ve raporlu olarak çalışamadığı bu günler için SSK doğum yapan kadına ödeme yapar. 

Eşi SSK’lı olan ve kendisi çalışmayan bir kadın doğum parası alabilir mi?

Hayır alamaz. Bu ödeme sadece SSK’lı olarak çalışan kadınlara özgüdür.

 • Yapılan ödeme kadının yasal doğum izni olarak doğum öncesi ve doğum sonrası çalışamadığı günler için yapılan ödemedir. Örneğin ev hanımı olup eşi SSK olarak çalışan bir kadın bu ödemeden yararlanamaz. Sadece aktif SSK lı anneleri kapsar. 

2019 Yılı İçin SSK Doğum parası almanın şartları nelerdir?

SSK doğum parasını hekimden alacağınız rapora istinaden alacaksınız. Bu durumda;

 • Halen Çalışıyor Olmanız Gerekli : Hekiminizin istirahat raporunu başlatmış olduğu tarih itibariyle işyerinde halen SSK lı olarak çalışmaya devam ediyor olmalısınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten önce işten çıkarılanlar bu ödemeden yararlanamaz.

Ancak burada ki hususu yanlış anlamayınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten itibaren çalışamazsınız. Ancak işten çıkış işleminizin olmaması gerekir. 

 • Pirim Gün Sayısı : Doğum yaptığınız tarihten geriye dönük bir yıl içinde SSK lı pirim gün sayısı 90 gün olmalıdır. 
 • Doğum İzini Boyunca : Bu günler için yasal olarak izinli olduğunuz için Sosyal Güvenli Kurumu size ödeme yapmaktadır. Dolayısı ile yasal izinli olduğunuz tarihler arasında işyerinde çalışamazsınız.
 • Doğum parası alacağınız günler için işyerinde çalışmış olamazsınız.
 • Doğum parası almanın diğer bir şartı ise doğum olayının gerçekleşmesidir. Düşük yapanlar bu parayı alamaz. Bununla birlikte ölü doğum yapanlarda alabilir bu ödemeyi. 

SGK Doğum Parası (Analık İş Göremezlik Ödemesi) Nasıl Alınır  

Doğum yaptığınız hastanede hekiminizin - hastanenizin iş göremezlik belgesini e rapor sistemi üzerinden sisteme işlemesi gerekir. Bu konuyu zaten hastanede görevli personeller bilmektedir. Ardından işyerinize başvurarak onaylatmanız gereklidir. 

Her işyerinin SGK sisteminde raporları kullandığı modülü vardır. Sizler işyerinize başvurduktan sonra bu modül üzerinden raporlarınızı sistemde onaylayacaktır işyeriniz. 

Bununla birlikte bazı işyerlerinin e rapor sistemini kullanma durumu yoktur. Bu durumda hastaneden alacağınız raporlarınızı işyerinize teslim ediniz. İşyerinizin SGK İl Müdürlüğü yada İlçe Müdürlüğüne yazacağı resmi yazışmayı takip ederek işgöremezlik parasını alabilirsiniz.

SGK Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

SGK doğum parasını en kolay e devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz (www.turkiye.gov.tr). Bu işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekir.  SGK analık iş göremezlik ödemesini nasıl sorgulayacağınızı aşağıda aşama aşama anlattık.

Aşağıda ki resimde 1 numara ile gösterilen yer sitenin adresidir. Güvenli işaretinin olmasına çok dikkat ediniz. Bu işaretin olmadığı sitede asla şifrenizi girmeyiniz. 

Ardından 2 numara ile işaretlediğimiz yere tıklayarak sisteme girecek ekrana geliniz. Bir aşağıda ki resim karşınıza çıkacaktır. 

 

 

 • 3- Yukarıda ifade ettiğimiz gibi sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecektir. 

1 numara ile gösterilen güvenli işaretinin olmasına dikkat ediniz. Ardından 2 numara da gösterilen bilgilerinizi yazınız. Daha sonra ise 3 numara ile gösterilen "sisteme giriş yap" butonuna tıklayarak e devlet sitenize giriniz. 

 

 • 4- Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecek. 2 numara ile gizlenen yerde adınınız ve soyadınız yazmaktadır. 1 numara ile gösterilen yere tıklayarak e devlet işlemlerinden size ait ekrana geliniz. 

Burada bir çok kamu kurumu vardır.  "Sosyal Güvenlik Kurumu" bölümüne geliniz. 

 

5- Sosyal Güvenlik Kurumu'na geldikten sonra yıldız ile işaretlediğimiz yere tıklayınız. 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER KONULARIMIZ:

Adet Söktürücü İlaçlar ve İğneler Nelerdir?

2.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.83 (24 Oylar)

Yorumlar

Merhaba ben 98 pirimim oldu raporu teslım ettım ıs yerıne ama daha başvurum gözükmüyor 2 ay oldu hala gözükmüyor ne zaman alablrm ben bu ücreti  veya ne zaman gözükür basvurum 
Cevap
Bn 26.01.2019 da dogum yaptim ssk uzerinden 92 gun var ama param yatmadi
Cevap
Merhabalar ben doğum yapalı 19 ay oldu devlet memuruyum şuan 2 yıllık ücretsiz iznimi kullanıyorum doğum parası için herhangi bir başvuru yapmadım kurumumum tarafından da bana böyle bir para yardımı olduğu konusunda bilgi verilmedi hangi yolu izleyebilirim hayırlı günler
Cevap
Ssk lılara diyor memurlara demiyor
Cevap
Eşim şu an SSK li çalışan ve çalışabilir raporu aldı. Ancak çalışamaz raporu almadan önce başka bir şirket üzerinden giriş çıkış yapılabilir. Yani bu süre zarfında da 1 haftalık bir kayıp olabilir. Böylelikle doğum parasından yararlanabilir mi
Cevap
Merhaba ; 2 buçuk senedir özel sektörde SGK aktif bir şekilde çalışıyorum şuan hamileyim 2019 Ocak ayında hamile olduğumu öğrendim ve Ocak ayında 30 gün çalıştım Mart ayı ve Nisa’n ayı toplam 20 gün çalıştım riskli gebelik olduğu için doktorum onay vermiyor çalışmama Şubat ayı komple raporlu idim ve şuanda heyet raporu ile devam ediyoruz çalışamaz raporu var elimde ben bu Doğum parası hakkından yararlanmış oluyormuyum ?
Cevap
Bır senedır sıgorta lı calısıyorum 20 haftalık hamıleyım doktor rapor verdkten sonra dogum gercklesınce sıgorta cıkısı yapılack analk hakıın alabılırmıyım
Cevap
Doğum yaptıktan sonra tek seferde mi alınıyor doğum parası
Cevap
evet doğum yaptıktan sonra 2 ay daha raporlu olacaksınız rapor bittikten 1 ay sonra bütün para ssk 7200 gibi bi miktar tek seferde ptt ye anne adına yatacaktır
Cevap
8 HAFTALIK HAMİLEYİM.2 YILDIR ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNDEN AYRILIYORUM.SİGORTAMI DEVAM ETTİRECEĞİM HEMEN Mİ YOKSA 32.HAFTAYA YAKINMI ?
Cevap
6 ay iskurlu çalıştım 22.07.2018 ayında başladım 22.01.2019 da bitti ve 2018 aralık. ayında hamile kaldım doğum parası alırken iskurlu olmamız göz önünde bulunuyor mu ? ve 2018 de sigortamizda olsa 90 günlük pirime dahil oluyormu
Cevap
Bildiğim kadarıyla devlet artık iş kur üzerin den çalışan bayanlara ödenek yapmıyor
Cevap
Merhabalar 3sene 2 aydır çalişıyorum peki ben doğum parası alabilirmiyim hala çalişiyorum ama
Cevap
Evet alabilirsiniz.
Cevap

Yorum ekle