SGK SSK Doğum parası başvurusu ve sorgulama 2018

SSK’lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde SSK’dan doğum parası alma hakları vardır. SSK tarafından verilen bu doğum parası Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ödemiş olduğu “Doğum Yardımı Parasından” farklı bir uygulamadır. Dolayısı ile SSK doğum parasına başvuracak olan kişilerin aynı zamanda doğum yardımına da başvurması gerekir. SGK doğum parası analık iş göremezlik parasıdır. 

Bu makalemizde YÜRÜRLÜKTE OLAN uygulamalara göre SSK doğum parası başvurusu hakkında bütün detayları açıklayacağız.

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Sponsorlu bağlantılar

Not: Bu makalemizde anlattığımız SSK doğum parası, SSK'lı olarak çalışan kadınlara ödenen Analık İş Göremezlik Ödeneği Doğum Parasıdır. Bu ödemelerin dışında doğum yapan her kadına ödenen başka ücretlerde vardır. Bu ödemelere ait yazılarımızın linki hemen aşağıdadır. 

Adet Söktürücü İlaçlar ve İğneler Nelerdir?

Doğum Yardımı

Süt Parası 

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilmiştir.

 • SGK - SSK doğum parasını kimler alabilir?
 • Ev hanımları SGK doğum parası alabilir mi?
 • SGK - SSK doğum parası iş göremezlik ödemesi nasıl alınır?
 • E devletten SGK doğum parası iş göremezlik belgesi nasıl sorgulanır?

2018 İçin SSK doğum parasından kimler yararlanabilir?

SSK’lı olup doğum yapan kadınlar bu ödenekten yararlanır. Doğum yapan SSK’lı kadınlara ödenen bu para herhangi bir yardım parası değil, SSK’lı olmasından doğan bir haktır. Ancak aşağıda belirteceğimiz şartları taşıması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekir.

Doğum parası mevzuatında Analık İş Göremezlik Ödeneği olarak bilinir. İş Kanununun 74. maddesinde doğum yapacak bir kadının yasal izin hakları açık bir şekilde düzenlenmiştir. Bu süreler içinde izin kullanması yasal hakkıdır. Ve raporlu olarak çalışamadığı bu günler için SSK doğum yapan kadına ödeme yapar. 

Eşi SSK’lı olan ve kendisi çalışmayan bir kadın 2018 de doğum parası alabilir mi?

Hayır alamaz. Bu ödeme sadece SSK’lı olarak çalışan kadınlara özgüdür. Yapılan ödeme kadının yasal doğum izni olarak doğum öncesi ve doğum sonrası çalışamadığı günler için yapılan ödemedir. Örneğin ev hanımı olup eşi SSK olarak çalışan bir kadın bu ödemeden yararlanamaz. Sadece aktif SSK lı anneleri kapsar. 

Fakat SSK’ya tabi olmadan çalışan bir kadının (örneğin ev hanımı olan, bağkurlu olan, memur olan vs.) doğum yapması halinde bütün anneleri kapsayan doğum yardımı parası alma hakkı vardır. Alt başlıkta açıkladık bu hususu.

2018 Yılı İçin SSK Doğum parası almanın şartları nelerdir?

SSK doğum parasını hekimden alacağınız rapora istinaden alacaksınız. Bu durumda;

 • Halen Çalışıyor Olmanız Gerekli : Hekiminizin istirahat raporunu başlatmış olduğu tarih itibariyle işyerinde halen SSK lı olarak çalışmaya devam ediyor olmalısınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten önce işten çıkarılanlar bu ödemeden yararlanamaz.

Ancak burada ki hususu yanlış anlamayınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten itibaren çalışamazsınız. Ancak işten çıkış işleminizin olmaması gerekir. 

 •  Pirim Gün Sayısı : Doğum yaptığınız tarihten geriye dönük bir yıl içinde SSK lı pirim gün sayısı 90 gün olmalıdır. 
 • Doğum İzini Boyunca : Bu günler için yasal olarak izinli olduğunuz için Sosyal Güvenli Kurumu size ödeme yapmaktadır. Dolayısı ile yasal izinli olduğunuz tarihler arasında işyerinde çalışamazsınız.
 • Doğum parası alacağınız günler için işyerinde çalışmış olamazsınız.
 • Doğum parası almanın diğer bir şartı ise doğum olayının gerçekleşmesidir. Düşük yapanlar bu parayı alamaz. Bununla birlikte ölü doğum yapanlarda alabilir bu ödemeyi. 

SGK Doğum Parası (Analık İş Göremezlik Ödemesi) Nasıl Alınır  

Doğum yaptığınız hastanede hekiminizin - hastanenizin iş göremezlik belgesini e rapor sistemi üzerinden sisteme işlemesi gerekir. Bu konuyu zaten hastanede görevli personeller bilmektedir. Ardından işyerinize başvurarak onaylatmanız gereklidir. 

Her işyerinin SGK sisteminde raporları kullandığı modülü vardır. Sizler işyerinize başvurduktan sonra bu modül üzerinden raporlarınızı sistemde onaylayacaktır işyeriniz. 

Bununla birlikte bazı işyerlerinin e rapor sistemini kullanma durumu yoktur. Bu durumda hastaneden alacağınız raporlarınızı işyerinize teslim ediniz. İşyerinizin SGK İl Müdürlüğü yada İlçe Müdürlüğüne yazacağı resmi yazışmayı takip ederek işgöremezlik parasını alabilirsiniz.

SGK Doğum Parası Sorgulama

SGK doğum parasını en kolay e devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz (www.turkiye.gov.tr). Bu işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekir.  SGK analık iş göremezlik ödemesini nasıl sorgulayacağınızı aşağıda aşama aşama anlattık.

Aşağıda ki resimde 1 numara ile gösterilen yer sitenin adresidir. Güvenli işaretinin olmasına çok dikkat ediniz. Bu işaretin olmadığı sitede asla şifrenizi girmeyiniz. 

Ardından 2 numara ile işaretlediğimiz yere tıklayarak sisteme girecek ekrana geliniz. Bir aşağıda ki resim karşınıza çıkacaktır. 

 

 

 • 3- Yukarıda ifade ettiğimiz gibi sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecektir. 

1 numara ile gösterilen güvenli işaretinin olmasına dikkat ediniz. Ardından 2 numara da gösterilen bilgilerinizi yazınız. Daha sonra ise 3 numara ile gösterilen "sisteme giriş yap" butonuna tıklayarak e devlet sitenize giriniz. 

 

 • 4- Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecek. 2 numara ile gizlenen yerde adınınız ve soyadınız yazmaktadır. 1 numara ile gösterilen yere tıklayarak e devlet işlemlerinden size ait ekrana geliniz. 

Burada bir çok kamu kurumu vardır.  "Sosyal Güvenlik Kurumu" bölümüne geliniz. 

 

5- Sosyal Güvenlik Kurumu'na geldikten sonra yıldız ile işaretlediğimiz yere tıklayınız. 

 

 

 

2.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.63 (20 Oylar)