SSK Doğum Parası İş Göremezlik Başvurusu ve Rapor Sorgulama 2019

SSK’lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde, yasal doğum izni süresi içinde çalışamadığı günleri sağlık raporu ile belgelendirmesi halinde SSK’dan iş göremezlik ödemesi  alma hakları vardır.

SSK tarafından verilen bu ücret Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ödemiş olduğu “Doğum Yardımı Parasından” farklı bir ödemedir. Dolayısı ile SSK'dan iş göremezlik ödemesi için başvuracak olan kişilerin aynı zamanda doğum yardımına da başvurması gerekir. 

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

SSK DOĞUM PARASI ANALIK İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NEDİR?

Bu ödeme Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yardım amaçlı bütün annelere ödediği paradan ve yine SGK'nın ödediği Emzirme Ödeneğinden farklı bir ödemedir.  Makalemizde bu konulardan da ayrıca bahsedilmiştir.  

Bu ücret SSK lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde işe gidemediği sürelerin maaş haklarını Devletten almasıdır. Gebelik nedeniyle işe gidemediğiniz günler için çalıştığınız kurum size bir ücret ödemez. Bu durumu hekim raporu ile belgelendirmeniz durumunda maaşınızın 2/3'ünü SGK'dan alabilirsiniz.  Analık geçici iş göremezlik ödemesi olarak ödenir. 

  • Bu ücretten sadece SSK'lı olarak çalışan kadın işçiler yararlanabilir. 
  • 4857 Sayılı İş Kanununda SSK'lı olarak çalışan kadınlara gebelik durumlarında doğumdan önce 8 hafta ve sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık yasal izin hakkı tanımıştır. Çoğul gebelikte (örneğin ikiz) bu süreye 2 hafta daha ilave edilir. 
  • Çalışan bir kadın isterse ve hekimin sağlık durumu uygundur raporu vermesi halinde son 3 haftaya kadar çalışmaya devam ederek 5 haftasını doğumdan sonraya aktarabilir.  

2019 SSK DOĞUM PARASI İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

SSK’lı olarak çalışıp doğum yapan kadınlar bu ödenekten yararlanır.  SSK’lı kadınlara ödenen bu para herhangi bir yardım parası değil, SSK’lı olmasından doğan bir haktır. Ancak aşağıda belirteceğimiz şartları taşıması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekir.

Doğum parası mevzuatında Analık İş Göremezlik Ödeneği olarak bilinir. İş Kanununun 74. maddesinde doğum yapacak bir kadının yasal izin hakları açık bir şekilde düzenlenmiştir. Bu süreler içinde izin kullanması yasal hakkıdır. Ve raporlu olarak çalışamadığı bu günler için SSK doğum yapan kadına ödeme yapar. 

EŞİ SSK’LI OLAN VE KENDİSİ ÇALIŞMAYAN BİR KADIN BU PARAYI ALABİLİR Mİ?

Hayır alamaz. Bu ödeme sadece SSK’lı olarak çalışan kadınlara özgüdür. 

  • Yapılan ödeme kadının yasal izin haklarından dolayı çalışamadığı günler için yapılan ödemedir. Örneğin ev hanımı olup eşi SSK olarak çalışan bir kadın bu ödemeden yararlanamaz. Sadece aktif SSK lı anneleri kapsar. 

2019 YILI İÇİN SSK DOĞUM PARASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Analık İş Göremezlik Ödeneğini hekimden alacağınız sağlık raporunu ibraz etmeniz kaydıyla alabilirsiniz. Bu durumda;

  • Halen Çalışıyor Olmanız Gerekli : Hekiminizin istirahat raporunu başlatmış olduğu tarih itibariyle iş yerinde halen SSK lı olarak çalışmaya devam ediyor olmalısınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten önce işten çıkarılanlar bu ödemeden yararlanamaz.

Ancak burada ki hususu yanlış anlamayınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten itibaren çalışamazsınız. Ancak işten çıkış işleminizin olmaması gerekir. 

  • Pirim Gün Sayısı : Doğum yaptığınız tarihten geriye dönük bir yıl içinde SSK lı pirim gün sayısı 90 gün olmalıdır. 
  • Doğum İzini Boyunca : Bu günler için yasal olarak izinli olduğunuz için Sosyal Güvenli Kurumu size ödeme yapmaktadır. Dolayısı ile yasal izinli olduğunuz tarihler arasında işyerinde çalışamazsınız.
  • Bu ödemeyi alacağınız günler için iş yerinde çalışmamanız gereklidir. Yasal anlamda sağlık raporu ile izne çıkarılan bir çalışanın çalıştırılması kanuna aykırıdır. 
  • Doğum olayının gerçekleşmesidir. Düşük yapanlar bu parayı alamaz. Bununla birlikte ölü doğum yapanlar alabilir bu ödemeyi. 

SGK Doğum Parası (Analık İş Göremezlik Ödemesi) Nasıl Alınır  

  • Doğum yaptığınız hastanede hekiminizin - hastanenizin iş göremezlik belgesini e rapor sistemi üzerinden sisteme işlemesi gerekir. Bu konuyu zaten hastanede görevli personeller bilmektedir. Ardından iş yerinize başvurarak onaylatmanız gereklidir. 
  • Her iş yerinin SGK sisteminde raporları kullandığı modülü vardır. Sizler işyerinize başvurduktan sonra bu modül üzerinden raporlarınızı sistemde onaylayacaktır işyeriniz. 

Bununla birlikte bazı iş yerlerinin e rapor sistemini kullanma durumu yoktur. Bu durumda hastaneden alacağınız raporlarınızı iş yerinize teslim ediniz. İş yerinizin SGK İl Müdürlüğü yada İlçe Müdürlüğüne yazacağı resmi yazışmayı takip ederek iş göremezlik parasını alabilirsiniz.

SGK Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Analık İş Göremezlik ödemesini en kolay e devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz (www.turkiye.gov.tr). Bu işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekir.  

Aşağıda ki resimde 1 numara ile gösterilen yer sitenin adresidir. Güvenli işaretinin olmasına çok dikkat ediniz. Bu işaretin olmadığı sitede asla şifrenizi girmeyiniz. 

Ardından 2 numara ile işaretlediğimiz yere tıklayarak sisteme girecek ekrana geliniz. Bir aşağıda ki resim karşınıza çıkacaktır. 

 

 

  • 3- Yukarıda ifade ettiğimiz gibi sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecektir. 

1 numara ile gösterilen güvenli işaretinin olmasına dikkat ediniz. Ardından 2 numara da gösterilen bilgilerinizi yazınız. Daha sonra ise 3 numara ile gösterilen "sisteme giriş yap" butonuna tıklayarak e devlet sitenize giriniz. 

 

  • 4- Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecek. 2 numara ile gizlenen yerde adınınız ve soyadınız yazmaktadır. 1 numara ile gösterilen yere tıklayarak e devlet işlemlerinden size ait ekrana geliniz. 

Burada bir çok kamu kurumu vardır.  "Sosyal Güvenlik Kurumu" bölümüne geliniz. 

5- Sosyal Güvenlik Kurumu'na geldikten sonra yıldız ile işaretlediğimiz yere tıklayınız. 

 

2019 ANALIK İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NE KADAR

  • Çalışanın brüt maaşına göre hesap edilerek ödeme yapılır. Ödemelerde son 3 ayın ödemesi esas alınır. 
  • Burada dikkat etmeniz gereken detay, maaşınız SSK kayıtları üzerinde ne kadar gösterilirse bu maaş üzerinden hesap edilir. Örneğin: Bir kişinin çalıştığı kurumundan aldığı maaş aylık 6 Bin TL. Ancak bu çalışana işyeri asgari ücret üzerinden primlerini yatırıyor. Bu durumda alacağı para 6 Bin TL üzerinden değil, asgari ücretten hesaplanır. 
  • Son üç ayında aldığı toplam ücret tespit edildikten sonra günlük ücreti bulunur ve bu bedelin 2/3'ü hesap edilerek kullandığı izin süresi ile çarpılır. 
  • Son 3 ayında bu çalışanın aldığı maaş toplamları (resmi kayıtlarda) 9000 TL diyelim. Bu kişinin günlük ücreti 9000/90 = 100 TL'dir.  100 TL'nin 2/3'ü (üçte ikisi) 66 TL'dir. 
  • Bu kişinin kullanacağı toplam yasal izin süresi 16 hafta olacağı için 112 gün eder. 112*66= 4356 TL eder. 

NOT: Kullanılan yasal izin süresi hekim raporuna göre daha uzun olabilir. 

AİLE VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞININ ÖDEDİĞİ DOĞUM YARDIMI 

Yukarıda anlattığımız ödeme sadece SSK lı anneler için geçerlidir. Bunun dışında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün annele çocuk sahibi olmaları halinde ödemiş olduğu yarım ödemesi vardır. 2019 yılı için aşağıdaki ücretler ödenir. 

  • 1. Çocuk İçin : 300 TL  
  • 2. Çocuk için : 400 TL
  • 3. Çocuk İçin : 600 TL
  • 4. Çocuk İçin : 600 TL ...

Bu parayı almak için matbu dilekçeyi eksiksiz olarak doldurup ekine kendi ve çocuklarınızın kimliğini koyarak Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletmeniz yeterlidir. 

  • Kamuda çalışanlar (memur, işçi, 4B, 4D vs.) kendi kurumlarına başvuru dilekçesini verecektir.  
  • Diğer bütün anneler ise bulundukları ilde Aile ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yada İlçede Kaymakamlık Binasında bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır. 
  • Posta yada kargo ile de başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Başvuruyu anne yapacaktır ve para annenin üzerine yatırılır. İkamet adresinin olduğu yerdeki PTT şubesine yatırılmaktadır. 

 

EMZİRME ÖDENEĞİ

Yukarıda bahsettiklerimiz dışında SSK'lı olarak çalışan annelerin yada eşi çalışmayan babaların çocukları olduktan sonra SGK'dan aldıkları süt parası yardımı var. Buna dair detayları ise Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Rehber Yazısı  (Bu ödeme SSK'lı çalışan kadınlar ile SSK'lı babalara yapılan ödemedir) yazımızdan okumanızı tavsiye ederim. 

Yorumlar

Meraba ben bir hafta önce 32.haftamda hastaneden doğum izin raporu aldım.Ben rehabilitasyon merkezinde kurum müdürü olarak çalışıyorum.Sistem beni 4 ay izinli gösterirken milli eğitim pozisyonum gereği 3 ay izinli olabileceğimi 3 aydan sonra çalıştığım okula yeni müdürün olması gerektiğini söyledi.3ay izin kullanıp işe dönersem doğum ücretimi alabilirmiyim ya da 3 ay bittikten sonra işten çıkarılırsam doğum ücretim iptal olur mu ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor muhasebecimiz raporumu sgk ya daha bildirmemiş hala yapabilceğim bişey var mı
Cevap
Bu kişinin kullanacağı toplam yasal izin süresi 16 hafta olacağı için 112 gün eder. 112*66= 4356 TL eder.

7392 tl eder
Cevap
Merhabalar, eşim 1 hafta önce Doğum yaptı geçtiğimiz son yatan maaşı tam yattı biz bu parayı alıyor muyuz yani maaşı harici bir ödeme mi?
Cevap
657/4B ye tabi kamu çalışanıyım.3 yılımı doldurdum.16 temmuz da doğum yaptım bugün maaşımın yatmadıgini gördüm. Bordro da tamamı kesinti olarak görünüyor. Doğum sonu iznim kurum tarafından işlenmiş. Bu durumda ne yapabilirim?SGK dan aldigim mesajda süt yardımı ödeneği adı altında 5200 tl paradan bahsediliyor.Kurumdan net bir bilgi alamadım. Konu hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Cevap
Ben bireysel emeklilik ödüyorum ordan bana doğum parası gelirmi 2 ay oldu doğum yapali yani bir faydası olurmu 5 yıldır öduyorum
Cevap
doğum parası tek seferde mi üdeme yapilyor
Cevap
Merhaba ben 37 haftalık hamileyim ve 5 yıldır aynı iş yerinde sigortam devam etmekte 32. Hafta da çalışabilir raporunu almadım bilgim yoktu 34. Haftada çalışamaz raporunu doktoram verdi ancak bunu verirsem.is görürü raporu almadığı için 3 haftan boşa gidecek dedi alacağım.para tutarı değişmez demi raporum geçerli olur mu cvp yazarsaniz sevinirim tskler
Cevap
24haftalık hamilyim öğretmenim bu ödenekten bende yararlanilirmiyim 
Cevap
eşim doğum yapalı tam bir sene oldu halen doğum parasını alabilirmi
Cevap
Merhaba ben 98 pirimim oldu raporu teslım ettım ıs yerıne ama daha başvurum gözükmüyor 2 ay oldu hala gözükmüyor ne zaman alablrm ben bu ücreti  veya ne zaman gözükür basvurum 
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.