SSK Doğum Parası İş Göremezlik Başvuru ve Rapor Sorgulama

SSK’lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde, yasal doğum izni süresi içinde çalışamadığı günleri sağlık raporu ile belgelendirmesi halinde SSK’dan iş göremezlik ödemesi  alma hakları vardır. İşte bu yazımızda bu konu hakkındaki tüm detaylar tek tek anlatılacaktır.

SSK DOĞUM PARASI ANALIK İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NEDİR?

Bu ücret SSK lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde işe gidemediği sürelerin maaş haklarını Devletten almasıdır.

Gebelik nedeniyle işe gidemediğiniz günler için çalıştığınız kurum size bir ücret ödemez. Bu durumu hekim raporu ile belgelendirmeniz durumunda maaşınızın 2/3'ünü SGK'dan alabilirsiniz.  Analık geçici iş göremezlik ödemesi olarak ödenir. 

 • Bu ücretten sadece SSK'lı olarak çalışan kadın işçiler yararlanabilir. 
 • 4857 Sayılı İş Kanununda SSK'lı olarak çalışan kadınlara gebelik durumlarında doğumdan önce 8 hafta ve sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık yasal izin hakkı tanımıştır. Çoğul gebelikte (örneğin ikiz) bu süreye 2 hafta daha ilave edilir. 
 • Çalışan bir kadın isterse ve hekimin sağlık durumu uygundur raporu vermesi halinde son 3 haftaya kadar çalışmaya devam ederek 5 haftasını doğumdan sonraya aktarabilir.  

2020 SSK DOĞUM PARASI İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

SSK’lı olarak çalışıp doğum yapan kadınlar bu ödenekten yararlanır.  SSK’lı kadınlara ödenen bu ödenek, SSK’lı olmasından doğan bir haktır. Ancak aşağıda belirteceğimiz şartları taşıması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekir.

Doğum parası mevzuatında Analık İş Göremezlik Ödeneği olarak bilinir. İş Kanununun 74. maddesinde doğum yapacak bir kadının yasal izin hakları açık bir şekilde düzenlenmiştir. Bu süreler içinde izin kullanması yasal hakkıdır. Ve raporlu olarak çalışamadığı bu günler için SSK doğum yapan kadına ödeme yapar. 

EŞİ SSK’LI OLAN VE KENDİSİ ÇALIŞMAYAN BİR KADIN BU PARAYI ALABİLİR Mİ?

Hayır alamaz. Bu ödeme sadece SSK’lı olarak çalışan kadınlara özgüdür. 

 • Yapılan ödeme kadının yasal izin haklarından dolayı çalışamadığı günler için yapılan ödemedir. Örneğin ev hanımı olup eşi SSK olarak çalışan bir kadın bu ödemeden yararlanamaz. Sadece aktif SSK lı anneleri kapsar. 

2020 YILI İÇİN SSK DOĞUM PARASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Analık İş Göremezlik Ödeneğini hekimden alacağınız sağlık raporunu ibraz etmeniz kaydıyla alabilirsiniz. Bu durumda;

 • Halen Çalışıyor Olmanız Gerekli : Hekiminizin istirahat raporunu başlatmış olduğu tarih itibariyle iş yerinde halen SSK lı olarak çalışmaya devam ediyor olmalısınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten önce işten çıkarılanlar bu ödemeden yararlanamaz.

Ancak burada ki hususu yanlış anlamayınız. Doğum öncesi izninizin başladığı tarihten itibaren çalışamazsınız. Ancak işten çıkış işleminizin olmaması gerekir. 

 • Pirim Gün Sayısı : Doğum yaptığınız tarihten geriye dönük bir yıl içinde SSK lı pirim gün sayısı 90 gün olmalıdır. 
 • Doğum İzini Boyunca : Bu günler için yasal olarak izinli olduğunuz için Sosyal Güvenli Kurumu size ödeme yapmaktadır. Dolayısı ile yasal izinli olduğunuz tarihler arasında işyerinde çalışamazsınız.
 • Bu ödemeyi alacağınız günler için iş yerinde çalışmamanız gereklidir. Yasal anlamda sağlık raporu ile izne çıkarılan bir çalışanın çalıştırılması kanuna aykırıdır. 
 • Doğum olayının gerçekleşmesidir. Düşük yapanlar bu parayı alamaz. Bununla birlikte ölü doğum yapanlar alabilir bu ödemeyi. 

SGK Doğum Parası (Analık İş Göremezlik Ödemesi) Nasıl Alınır  

 • Doğum yaptığınız hastanede hekiminizin - hastanenizin iş göremezlik belgesini e rapor sistemi üzerinden sisteme işlemesi gerekir. Bu konuyu zaten hastanede görevli personeller bilmektedir. Ardından iş yerinize başvurarak onaylatmanız gereklidir. 
 • Her iş yerinin SGK sisteminde raporları kullandığı modülü vardır. Sizler işyerinize başvurduktan sonra bu modül üzerinden raporlarınızı sistemde onaylayacaktır işyeriniz. 

Bununla birlikte bazı iş yerlerinin e rapor sistemini kullanma durumu yoktur. Bu durumda hastaneden alacağınız raporlarınızı iş yerinize teslim ediniz. İş yerinizin SGK İl Müdürlüğü yada İlçe Müdürlüğüne yazacağı resmi yazışmayı takip ederek iş göremezlik parasını alabilirsiniz.

SGK Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Analık İş Göremezlik ödemesini en kolay e devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. 

E-hizmetler bölümüne tıklayınız. Burada bir çok kamu kurumu vardır.  "Sosyal Güvenlik Kurumu" bölümüne geliniz. 

5- Sosyal Güvenlik Kurumu'na geldikten sonra yıldız ile işaretlediğimiz yere tıklayınız. 

 

2020 ANALIK İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NE KADAR

 • Çalışanın brüt maaşına göre hesap edilerek ödeme yapılır. Ödemelerde son 3 ayın ödemesi esas alınır. 
 • Burada dikkat etmeniz gereken detay, maaşınız SSK kayıtları üzerinde ne kadar gösterilirse bu maaş üzerinden hesap edilir. Örneğin: Bir kişinin çalıştığı kurumundan aldığı maaş aylık 6 Bin TL. Ancak bu çalışana işyeri asgari ücret üzerinden primlerini yatırıyor. Bu durumda alacağı para 6 Bin TL üzerinden değil, asgari ücretten hesaplanır. 
 • Son üç ayında aldığı toplam ücret tespit edildikten sonra günlük ücreti bulunur ve bu bedelin 2/3'ü hesap edilerek kullandığı izin süresi ile çarpılır. 
 • Son 3 ayında bu çalışanın aldığı maaş toplamları (resmi kayıtlarda) 9000 TL diyelim. Bu kişinin günlük ücreti 9000/90 = 100 TL'dir.  100 TL'nin 2/3'ü (üçte ikisi) 66 TL'dir. 
 • Bu kişinin kullanacağı toplam yasal izin süresi 16 hafta olacağı için 112 gün eder. 112*66= 4356 TL eder. 

NOT: Kullanılan yasal izin süresi hekim raporuna göre daha uzun olabilir.  

EMZİRME ÖDENEĞİ

Yukarıda bahsettiklerimiz dışında SSK'lı olarak çalışan annelerin yada eşi çalışmayan babaların çocukları olduktan sonra SGK'dan aldıkları süt parası yardımı var. Buna dair detayları ise Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Rehber Yazısı  (Bu ödeme SSK'lı çalışan kadınlar ile SSK'lı babalara yapılan ödemedir) yazımızdan okumanızı tavsiye ederim.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.