PTT Doğum Parası Sorgulama 2022

Devletimiz bütün annelere fark etmeksizin doğum yapmaları halinde yardım ödemesi yapmaktadır. Söz konusu bu ödemeyi almak için öncelikle başvuru yapmak zorundasınız.  Başvuruda bulunan annelerimiz için PTT doğum parası sorgulama 2022 yılında nasıl yapılır konusunu en doğru şekilde açıkladık. Ayrıca PTT doğum parası ne zaman yatar sorusunun cevabını da bu yazımızda.

PTT Doğum Parası Sorgulama 2022

PTT doğum parası sorgulama işlemini en kolay e Devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemini yapmak için annenin e Devlet şifresini bilmesi gereklidir. E Devlet şifrenizi bilmemeniz durumunda aşağıda yer alan başlıkta paylaştığım telefon numarası üzerinden sorgulama yapmak zorundasınız. 

PTT Doğum Parasını Telefon Üzerinden Sorgulama

Bu sorguyu en kolay ve pratik yapmanın yolu e Devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulamaktır. Şifrenizi henüz almamış olanlar yada şifresini unutanlar 170 yada  144 Çağrı merkezlerini arayarak başvurunuzun hangi süreçte olduğunu öğrenebilirsiniz. 

PTT Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

PTT doğum parası yardımı ne zaman yatar sorunuzun cevabını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuruyu takip eden ay içerisinde olacağı şekilde açıklamıştır.  Örneğin Mayıs ayı içinde yapılan başvuru için Haziran ayında paranız yatar.  

Doğum Parası Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

E Devlet şifreniz sorgulama yaptığınızda başvurunuzun hangi aşamada olduğu anlık olarak yazacaktır. Ayrıca çağrı merkezlerinden de bu sorguyu rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Doğum Parası Yatınca e Devlette Ne Yazıyor?

Başvurunuzun olumlu neticelendiğini ve kimliğiniz ile bu parayı PTT şubesinden çekmeniz gerektiği yazılıdır. 

SSK Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum yardımının dışında SSK'lı çalışan annelerin çalışamadığı analık iznine ait dönemlere ait rapor paralarını alma hakkı bulunmaktadır. Bu konu hakkında en doğru bilgiyi edinmek için  https://yeni-kimlik.com/sgk-ssk-dogum-parasi-basvuru-sorgulama.html  sayfasını incelemeniz gereklidir. 

Doğum Yardımı Dışında Yapılan Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın en başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında da ödenen başka paralar vardır. Bunlar:

EMZİRME ÖDENEĞİ SORGULAMA

  • Emzirme Ödeneği  - Süt Parası : SSK'lı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde aldığı yardım parasıdır. Ayrıca Babanın kendisi SSK'lı ise ve eşi işsizse de bu yardımı baba alabilir. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi https://yeni-kimlik.com/sut-parasi-nasil-alinir-ne-kadar.html  konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 

Bu yazımızda en doğru bir şekilde PTT doğum parası sorgulama işlemini ve PTT doğum parası ne zaman yatar sorusunun cevabını en güzel şekilde sizlere açıkladık. Sayfamızda paylaştığımız yazılarımızda alanında en doğru bilgiyi anlatan yazılardır. Güvenerek o yazılarımızdan da istifade edebilirsiniz.