Doğum Yardımı Sonucu Sorgulama Ekranı - Turkiye.gov.tr Üzerinden

Sevgili anneler ve babalar;

Yeni bebeği olan aileler için rehber olacak açıklamalarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda doğum yapan her kadına "Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımının" e Devlet üzerinden nasıl sorgulayacağını anlatacağız. Diğer ödenekler hakkında bilgi sahibi olmak için sayfanın en alt kısmını incelemeyi unutmayınız.

 

DOĞUM PARASI SORGULAMA EKRANI (E Devletin Resmi Sayfasına Gider)

  

(BİRİNCİ ADIM) Doğum Yardımı Sorgulamak İçin E Devlet Sitesini Ziyaret Ediniz 

Hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfa direk sorgulama yapacağınız sayfaya gitmektedir. Başka aracı bir site değildir. Direk resmi sayfadır. Ziyaretin ardından aşağıda ki resmimde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. 

Not: Bu sorgulama işlemini yapabilmek için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir.

 

 

1) numaralı yer sayfanın adresidir. Adresin tam olarak bu şekilde olduğundan emin olunuz ve muhakkak SSL sertifikasının olduğunu görerek şifre bilgilerinizi giriniz. (ÇOK ÖNEMLİDİR BU AYRINTI)

2) E devlet şifrenizi girmek için 2 numaralı yeri tıklayınız. 

3) numaralı yere tıklayarak girerseniz eğer E Devlet sitesinin ana sayfasına gidersiniz. Ancak ana sayfadan da ilgili sayfaya ulaşma imkanınız vardır. Ayrıntılarını aşağıda anlatacağız. 

(İKİNCİ ADIM) Doğum Yardımı Sorgulamak İçin Kimlik Doğrulama İşlemi 

 

  • 1 numaralı yerin resim de görüldüğü gibi olduğuna dikkat ediniz. Özellikle SSL sertifikasının olduğu sayfanın olduğundan emin olunuz. (Kilit İşareti)
  • 2 numaralı yere T.C. Kimlik Numaranızı, 3 numaralı yere ise e Edevlet şifrenizi girmeniz gereklidir. 
  • Ardından 4 numaralı yere ise (Sisteme Giriş Yap) butonuna tıklayarak direk sorgulama ekranına geliniz. 

Sonraki adımda direk Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde başvurunuz işleme alınıp ödeme çıktı ise direk gözükecektir. Bu konu hakkında alt başlığımızı inceleyiniz. 

Doğum Yardımı Sorgulama Ekranında Nereye Bakmamız Gereklidir?

Yukarıda belirttiğimiz sisteme giriş yapa tıkladıktan sonra direk sorgulama ekranı çıkacak. Bu ekranda aşağıda ki gibi "Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır." ekranı çıkıyorsa başvurunuz henüz tamamlanmamıştır demektir. 

  • Başvurunuz işleme alınıp sonuçlandı ise eğer direk gözükecektir. 
  • Başvurunuzun neticelenmesi durumunda direk ikametinizin bulunduğu yerde ki PTT bürosuna giderek paranızı çekebilirsiniz.

Not: Ödemeler PTT vasıtası ile yapılmaktadır.  


Bu bağlam hizmet veren kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni doğum yapan anne adaylarına “Doğum Yardımı” adı altında destek vermektedir.

Doğum Yardımı Nereden Sorgulanır?

Doğum yardımı sorgulaması yalnızca e-devlet üzerinden yapılmakta olup www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” bölümünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait menülerde doğum yardımı sorgulama bölümüne girmek suretiyle talep edilen sonucun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir. Yukarıda resimler ile ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Doğum Yardımı Dışında Yapılan Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın en başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında da ödenen başka paralar vardır. Bunlar:

  • Emzirme Ödeneği  - Süt Parası : SSK'lı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde aldığı yardım parasıdır. Ayrıca Babanın kendisi SSK'lı ise ve eşi işsizse de bu yardımı baba alabilir. Bu ödeme hakkında ayrıntılı bilgiyi "Süt Yardımı" konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 
  • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece ama sadece SSK'lı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde aldığı paradır. Bu konu hakkında da ayrıntılı bilgi almak için "SSK Doğum Parası"  yazımızı okuyunuz.
© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.