Ehliyet Alma Yaşı Hesaplama 2019 - Tüm Sınıflar İçin - Ayrıntılı

Sayın Sürücü Adayları,

Ehliyet belgesi almak için sahip olmanız gereken ilk şart ehliyet sınıfına göre ehliyet alma yaş şartını tamamlamaktır. Öncelikle aşağıda yer alan “Ehliyet alma yaşı hesaplama” aracımızdan yaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca bu makalemizde 2019 mevzuatlarına uygun olarak “Her sürücü belgesi sınıfı için ayrıntılı olarak Ehliyet Alma Şartlarını sizler için maddeler halinde sıraladık. Söz konusu makalemiz “Karayolları Trafik Yönetmeliği” kapsamında anlatılmıştır.

Gün Ay Yıl

2019 Ehliyet Sınıfları ve Yaş Şartları Nelerdir?

EHLİYET ALMAK İÇİN TAŞIMANIZ GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Sürücü belgesi almanın şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde açıklanmış olup, almak istediğiniz sürücü belgesi sınıfına göre:

 • 1- Yaş şartı,
 • 2- Deneyim şartı,
 • 3- Öğrenim (diploma) şartı,
 • 4- Sağlık şartı (sağlık raporu ibraz etmeniz gereklidir)
 • 5- Adli sicil şartı,
 • 6- Son olarak da teorik ve direksiyon sınavları olmak üzere sınav şartlarını tamamlamanız gereklidir.

Ehliyet Sınıflarına Göre Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır?

 • M, A1 ve B1 sürücü belgelerinden birini almak için 16 yaşını tamamlamak,
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sürücü belgelerinden birini almak için 18 yaşını tamamlamak,
 • A sürücü belgesini almak için 20 yaşını tamamlamak, Ancak gücü 15 kilovatı aşan üç tekerli motorsikleti kullanma ehliyeti için 21 yaşını tamamlamak

Not: (24 yaşını tamamlayanlar deneyim şartı gerekmeden A ehliyet belgesi alabilir)

 • C, CE, D1 ve D1E sürücü belgelerinden birini almak için 21 yaşını tamamlamak,
 • D ve DE sürücü belgelerinden birini almak için 24 yaşını tamamlamanız gereklidir.

Not: Gördüğünüz gibi her sürücü belgesi için istenen yaş şartı birbirinden farklıdır. Otomobil ehliyeti B sınıfı ehliyet olup, B sürücü belgesini almak için 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.

Ehliyet Almak İçin Deneyim Şartı?

Normal Otomobil ehliyeti (B ehliyeti) alacak olan sürücü adayları için herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır. Ancak diğer bazı sürücü belgeleri için deneyim şartları Karayoları Trafik Yönetmeliğinin 76 ıncı maddesine sıralanmıştır. Bu kapsamda:

 • A sınıfı sürücü belgesi : 24 yaşını tamamlamış olanlarda herhangi bir şart aranmaz. Ancak 24 yaşından küçük kişiler için an az 2 yıllık A2 sürücü belgesine sahip olma şartı aranır.
 • D, D1, C, C1, C Sürücü Belgeleri İçin= En az B sınıfı ehliyet belgesi olan sürücüler bu sınıftaki belgeleri alabilir. Yani hiç ehliyeti olmayan bir Vatandaş bu sınıftaki sürücü belgelerini alamaz.
 • BE Sürücü Belgesi = B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • CE Sürücü Belgesi = C sınıfı ehliyete sahip olmak.
 • C1E Sürücü Belgesi = C1 sınıfı ehliyete sahip olmak.
 • DE Sürücü Belgesi = D sınıfı ehliyete sahip olmak.
 • D1E Sürücü Belgesi = D1 sınıfı ehliyete sahip olmak.

Ehliyet Almak İçin İlkokul Yada Lise Mezunu Olma Şartı:

 • Ehliyet belgesi almak için lise mezunu olmanıza gerek yoktur.
 • En az İlköğretim düzeyinde eğitim almanız yeterlidir. İlkokul dşplomanız yoksa dahi bunu kanıtlayan bir belgeniz varsa (o düzeyde eğitim aldığınızı kanıtlayan belge) sizde sürücü belgesi alabilirsiniz.
 • Söz konusu bu şart Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde açıklanmıştır.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları : 

Motosiklet ehliyet sınıfları M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgeleridir. Sırası ile bu ehliyet sınıfları aşağıda açıklanmıştır. 

M Sınıfı Ehliyet

MOPED kullanmak için gerekli olan ehliyet belgesidir. Bu ehliyet belgesine sahip olan sürücü sadece MOPED sürebilir. Eğitim şartı olarak İlköğretim düzeyinde okur yazar olmak ve bunu belgelendirmek gerekir. Yaş olarak 16 yaşını tamamlamak şarttır. 

M ehliyet belgesi için herhangi bir deneyim şartına gerek yoktur. 

Sponsorlu bağlantılar

A1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A1 ehliyet belgesi silindir hacmi ve güç bakımından en düşük seviyede motosikletleri kullanmak için istenen ehliyet belgesidir. A1 ehliyeti almak içinde 16 yaşını tamamlama şartı vardır. Eğitim şartı olarak ilkokul düzeyinde mezuniyet şartı vardır. Deneyim şartı gerekmez. 

A1 ehliyet belgesi ile aynı zamanda M sınıfı ehliyet ile sürülen MOPED de kullanabilirsiniz. 

A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi 

Güç olarak 35 KV altında olan ve kv/kg oranı bakımından 0,2 oranında olan motosikletler için istenen ehliyet belgesidir. Yaş şartı 18 yaşını tamamlamaktır. Eğitim düzeyi bakımından ilkokul düzeyinde eğitim şartı vardır. Deneyim şartı yoktur. 

A2 ehliyet belgesine sahip olanlar aynı zamanda A1 ve M sınıfı ehliyet belgelerinin sürdüğü motosikletleri de sürebilir. 

A Sınıfı Ehliyet Belgesi

A ehliyet belgesi ile bütün Motosikletleri sürebilirsiniz. Ancak alma şartları açısından daha iyi anlaşılması için açıklama yapalım : Güç sınırı 35 KV üzerinde olan ve ağırlık oranı 0,2 üzerinde olan motosikletler için istenen belgesidir. 

A ehliyet almanın yaş şartı 2 tekerli olan araçlarda 20 yaş, 3 tekerlerde ise 21'dir.  Deneyim şartı ise A ehliyetin, 2 yıl A2 ehliyet belgesi sahibi olmaktır. Yada 24 yaşını tamamlayan kişilerde deneyim şartına gerek olmadan alabilir.  A ehliyet belgesi almak isteyen sürücü adaylarının en az 2 yıllık A2 ehliyet belgelerinin olması gerekir. Ancak A ehliyet alacak kişinin yaşı 24 ise deneyim şartı aranmaz. 

B1 Sınıfı Ehliyet Belgesi 

4 tekerlekli motosikleri kullanmak için istenen ehliyet belgesidir. Bu araçlarda motor gücü 15 kv aşmayacak ve 400 kg dan daha ağır olmayacaktır. B1 ehliyet almak için 16 yaşını tamamlamış olmak gerekir. Deneyim şartı gerekmez. Eğitim düzeyi olarak ise İlköğretim düzeyinde eğitim şartı vardır.

B1 ehliyet belgesine sahip olanlar ayrıca M ehliyet ile sürülen MOPED de kullanabilir.  

B Sınıfı Otomobil ve Kamyonet Ehliyeti 

Otomobil ve kamyonet kullanmak için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gereklidir. Bu ehliyet belgesini almak için en az 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir. Deneyim şartı aranmaz. Eğitim olarak ilkokul diploması gereklidir. 

B ehliyete sahip sürücüler aynı zamanda B1, M ve F ile kullanılan araçları da kullanır. 

Römorklu Otomobil ve Kamyonet Ehliyeti (BE Ehliyeti)

B ehliyet ile kullanılan otomobil ve kamyonetlere takılan römorklu araçları kullanmak için BE ehliyet gereklidir. Bu römorkların ağırlığı 3500 kg olmalıdır. BE ehliyet sahibi olanlar B, B1, M ve F sınıfı araçları da sürebilir. 

BE ehliyet almanın da şartı 18 yaşını tamamlamaktır. Ancak BE ehliyet almak için deneyim şartı gereklidir. B ehliyet belgenizin olması gereklidir. 

Otobüs ve Minübüs Ehliyeti ( D, D1, D1E, DE Ehliyet Belgeleri)

Otobüs yada Minübüs kullanabilmek için D grubuna giren ehliyet belgelerinden bir tanesini almak zorundasınız. Aracın büyüklüğü ve sınıfına göre istenen D ehliyet türü değişir.

D1 Minübüs Ehliyeti

D1 ehliyet ile sadece Minübüs sürebilirsiniz. Otobüs süremezsiniz. Minübüsler 16+ 1 araçlardır. Yaş bakımından 21 yaşını tamamlama şartı vardır. Deneyim şartı olarak B sınıfı ehliyet belgenizin olması gereklidir. 

D1 ehliyet belgenizin olması durumunda B, B1, M, F araçlarını da kullanabilirsiniz. 

D1E Sınıfı Römorklu Minübüs Ehliyeti

Römork ağırlığı 750 kg olan araçlar için D1 ehliyet belgesi gereklidir. Minübüslerin arkasına takılan 750 kg römorklar için D1 ehliyet gereklidir. Römork ağırlığı 750 kg fazla ise D1E ehliyet gereklidir. Yaş olarak 21 yaşını tamamlamak şartı vardır. Deneyim olarak ise D1 Ehliyet belgesi sahibi olması gereklidir. 

D Sınıfı Otobüs ve Minibüs Ehliyeti

Minübüs ve Otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyet belgesi almanız gereklidir. D1 sadece Minübüs için istenen ehliyet iken, D ehliyet ise hem minübüs hemde otobüs ehliyetidir. 
Yaş bakımından 24 yaş şartı aranır. Deneyim olarak ise B sınıfı ehliyet belgenizin olması gerekir. 

DE Sınıfı Ehliyet Belgesi (Römorklu Otobüs ve Minibüs Ehliyeti)

D sınıfı ehliyet ile kullanılan Minübüs ve Otobüslerde 750 kg'dan daha ağır römork takmak isterseniz DE ehliyet sahibi almanız gereklidir.  Bu ehliyeti almanın şartı D ehliyet sahibi olmaktır. Yaş olarak ise 24 yaşını tamamlamanız gereklidir. 
 
Otobüs ve Minibüslerde 750 kg dan düşük römorkları D ehliyet ile kullanabilirsiniz. 

Kamyon Tır ve Çekici Ehliyeti (C1 - C1E - C - CE Ehliyet Belgeleri) 

Kamyon, Tır ve Çekici kullanabilmek için C, CE, C1, C1E sınıfı ehliyetlerden birisine sahip olmanız gereklidir. 

C1 Kamyon ve Çekici Ehliyeti

Kamyon ve Çekicilerde yük ağrılığı 3.500 kg'dan 7.500 kg'a ise C1 ehliyetine sahip olmanız gereklidir. 7500 kg az olanlar için ise C sınıfı sürücü belgesi istenilmektedir. Yaş olarak C1 ehliyetinde 18 yaş şartı aranır. Deneyim olarak ise B ehliyet belgenizin olması gerekir. 

C1E Kamyon ve Çekici Ehliyeti

C1 ehliyeti  sürülen kamyon ve çekicilerde 750 daha ağır römork varsa C1E ehliyet gereklidir. Yük ağırlığı ise 12.000 kg olur maksimum. Ayrıca B sınıfı araçlarda römorklar 3500 kg dan daha ağır ise C1E gereklidir. 
Yaş şartı 18'dir. Deneyim şartı ise C1 ehliyet sahibi olmaktır. 

C Kamyon ve Çekici Ehliyeti

Yaş şartı 21'dir. Deneyim şartı ise B ehliyet belgesine sahip olmaktır.

CE Kamyon ve Çekici Ehliyeti

C ehliyet ile kullanılan kamyon ve çekicilere 750 kg'dan daha fazla römork takılırsa eğer, CE ehliyet gereklidir. Yaş şartı 21'dir. Deneyim şartı ise C ehliyet sahibi olmaktır. 
© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.