Ehliyet Alma Yaşı Hesaplama 2018 - Tüm Sınıflar İçin - Ayrıntılı


Ehliyet alam yaşı kaçtır? Ehliyet almak için 18 yaşına basmak yeterli midir? 18 yaşını tamamlamak mı gerekir ehliyet almak için? Ehliyet sınıflarına göre hangi ehliyet kaç yaşında alınır?

Ehliyet alma yaşı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bu yönetmeliğe göre her ehliyet için farklı ehliyet yaşı şartı getirilmiştir. Bu makalemizde ehliyet almanın yaş şartından ve diğer şartlarından bahsettik. Yazımızın detaylarına geçmeden önce hemen aşağıda ehliyet alma yaşı hesaplama aracımızdan kaç yaşında olduğunuzu öğrenin.

Gün Ay Yıl

2018 Ehliyet Sınıfları ve Yaş Şartları Nelerdir?

 

 • M Sınıfı Sürücü Belgesi almak için 16 yaşını tamamlamanız gereklidir.
 • A1 Sınıfı Sürücü Belgesi için 16 yaşın bitmesi gereklidir.
 • B1 Sınıfı Sürücü Belgesi almak için 16 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.

Not: M – A1- B1 sınıfı sürücü belgeleri için 16 yaşına girmek değil, 16 yaşını tamamlamak şartı vardır.

 • A2 Ehliyet Belgesi almak için ez az 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.
 • B Sınıfı Sürücü belgesi için 18 yaşını tamamlamış olmanız lazım.
 • BE Ehliyet Belgesi için 18 yaşını tamamlamak şartı vardır.
 • C1 Sınıfı Sürücü Belgesi için 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.
 • C1E Ehliyet için 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.
 • F sınıfı ehliyet için 18 yaşını tamamlama şartı vardır.
 • G sınıfı ehliyet için 18 yaş şartı vardır.

Not: A2 – B- BE- C1 – C1E – F – G sınıfı ehliyetler için 18 yaşına girmek yeterli değildir. 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.

 • A Ehliyet belgesi almak için 20 yaşını tamamlamış olmanız şarttır. 15 KV aşan motosikletlerde 21 yaşını tamamlama şartı vardır.
 • C ehliyet belgesi almak için aranan yaş şartı 21 yaşını tamamlamaktır.
 • CE ehliyet belgesi için 21 yaşını tamamlamanız şarttır.
 • D1 ehliyet belgesi için 21 yaşın tamamlanması şarttır.
 • D1E ehliyet için 21 yaşını tamamlamak,

Not: 20 ve 21 yaş şartı aranan ehliyet belgelerinde 21 yaşına girmek yeterli değildir. 21 yaşın tamamlanması şarttır.

 • D Sürücü Belgesi almak için 24 yaşın tamamlanması şarttır.
 • DE Ehliyet Belgesi almak için de 24 yaşını tamamlanması gerekir.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları : 

Motosiklet ehliyet sınıfları M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgeleridir. Sırası ile bu ehliyet sınıfları aşağıda açıklanmıştır. 

M Sınıfı Ehliyet

MOPED kullanmak için gerekli olan ehliyet belgesidir. Bu ehliyet belgesine sahip olan sürücü sadece MOPED sürebilir. Eğitim şartı olarak İlköğretim düzeyinde okur yazar olmak ve bunu belgelendirmek gerekir. Yaş olarak 16 yaşını tamamlamak şarttır. 

M ehliyet belgesi için herhangi bir deneyim şartına gerek yoktur. 

Sponsorlu bağlantılar

A1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A1 ehliyet belgesi silindir hacmi ve güç bakımından en düşük seviyede motosikletleri kullanmak için istenen ehliyet belgesidir. A1 ehliyeti almak içinde 16 yaşını tamamlama şartı vardır. Eğitim şartı olarak ilkokul düzeyinde mezuniyet şartı vardır. Deneyim şartı gerekmez. 

A1 ehliyet belgesi ile aynı zamanda M sınıfı ehliyet ile sürülen MOPED de kullanabilirsiniz. 

A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi 

Güç olarak 35 KV altında olan ve kv/kg oranı bakımından 0,2 oranında olan motosikletler için istenen ehliyet belgesidir. Yaş şartı 18 yaşını tamamlamaktır. Eğitim düzeyi bakımından ilkokul düzeyinde eğitim şartı vardır. Deneyim şartı yoktur. 

A2 ehliyet belgesine sahip olanlar aynı zamanda A1 ve M sınıfı ehliyet belgelerinin sürdüğü motosikletleri de sürebilir. 

A Sınıfı Ehliyet Belgesi

A ehliyet belgesi ile bütün Motosikletleri sürebilirsiniz. Ancak alma şartları açısından daha iyi anlaşılması için açıklama yapalım : Güç sınırı 35 KV üzerinde olan ve ağırlık oranı 0,2 üzerinde olan motosikletler için istenen belgesidir. 

A ehliyet almanın yaş şartı 2 tekerli olan araçlarda 20 yaş, 3 tekerlerde ise 21'dir.  Deneyim şartı ise A ehliyetin, 2 yıl A2 ehliyet belgesi sahibi olmaktır. Yada 24 yaşını tamamlayan kişilerde deneyim şartına gerek olmadan alabilir.  A ehliyet belgesi almak isteyen sürücü adaylarının en az 2 yıllık A2 ehliyet belgelerinin olması gerekir. Ancak A ehliyet alacak kişinin yaşı 24 ise deneyim şartı aranmaz. 

B1 Sınıfı Ehliyet Belgesi 

4 tekerlekli motosikleri kullanmak için istenen ehliyet belgesidir. Bu araçlarda motor gücü 15 kv aşmayacak ve 400 kg dan daha ağır olmayacaktır. B1 ehliyet almak için 16 yaşını tamamlamış olmak gerekir. Deneyim şartı gerekmez. Eğitim düzeyi olarak ise İlköğretim düzeyinde eğitim şartı vardır.

B1 ehliyet belgesine sahip olanlar ayrıca M ehliyet ile sürülen MOPED de kullanabilir.  

B Sınıfı Otomobil ve Kamyonet Ehliyeti 

Otomobil ve kamyonet kullanmak için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gereklidir. Bu ehliyet belgesini almak için en az 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir. Deneyim şartı aranmaz. Eğitim olarak ilkokul diploması gereklidir. 

B ehliyete sahip sürücüler aynı zamanda B1, M ve F ile kullanılan araçları da kullanır. 

Römorklu Otomobil ve Kamyonet Ehliyeti (BE Ehliyeti)

B ehliyet ile kullanılan otomobil ve kamyonetlere takılan römorklu araçları kullanmak için BE ehliyet gereklidir. Bu römorkların ağırlığı 3500 kg olmalıdır. BE ehliyet sahibi olanlar B, B1, M ve F sınıfı araçları da sürebilir. 

BE ehliyet almanın da şartı 18 yaşını tamamlamaktır. Ancak BE ehliyet almak için deneyim şartı gereklidir. B ehliyet belgenizin olması gereklidir. 

Otobüs ve Minübüs Ehliyeti ( D, D1, D1E, DE Ehliyet Belgeleri)

Otobüs yada Minübüs kullanabilmek için D grubuna giren ehliyet belgelerinden bir tanesini almak zorundasınız. Aracın büyüklüğü ve sınıfına göre istenen D ehliyet türü değişir.

D1 Minübüs Ehliyeti

D1 ehliyet ile sadece Minübüs sürebilirsiniz. Otobüs süremezsiniz. Minübüsler 16+ 1 araçlardır. Yaş bakımından 21 yaşını tamamlama şartı vardır. Deneyim şartı olarak B sınıfı ehliyet belgenizin olması gereklidir. 

D1 ehliyet belgenizin olması durumunda B, B1, M, F araçlarını da kullanabilirsiniz. 

D1E Sınıfı Römorklu Minübüs Ehliyeti

Römork ağırlığı 750 kg olan araçlar için D1 ehliyet belgesi gereklidir. Minübüslerin arkasına takılan 750 kg römorklar için D1 ehliyet gereklidir. Römork ağırlığı 750 kg fazla ise D1E ehliyet gereklidir. Yaş olarak 21 yaşını tamamlamak şartı vardır. Deneyim olarak ise D1 Ehliyet belgesi sahibi olması gereklidir. 

D Sınıfı Otobüs ve Minibüs Ehliyeti

 
Minübüs ve Otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyet belgesi almanız gereklidir. D1 sadece Minübüs için istenen ehliyet iken, D ehliyet ise hem minübüs hemde otobüs ehliyetidir. 
Yaş bakımından 24 yaş şartı aranır. Deneyim olarak ise B sınıfı ehliyet belgenizin olması gerekir. 
 

DE Sınıfı Ehliyet Belgesi (Römorklu Otobüs ve Minibüs Ehliyeti)

 
D sınıfı ehliyet ile kullanılan Minübüs ve Otobüslerde 750 kg'dan daha ağır römork takmak isterseniz DE ehliyet sahibi almanız gereklidir.  Bu ehliyeti almanın şartı D ehliyet sahibi olmaktır. Yaş olarak ise 24 yaşını tamamlamanız gereklidir. 
 
Otobüs ve Minibüslerde 750 kg dan düşük römorkları D ehliyet ile kullanabilirsiniz. 
 

Kamyon Tır ve Çekici Ehliyeti (C1 - C1E - C - CE Ehliyet Belgeleri) 

 
Kamyon, Tır ve Çekici kullanabilmek için C, CE, C1, C1E sınıfı ehliyetlerden birisine sahip olmanız gereklidir. 
 

C1 Kamyon ve Çekici Ehliyeti

 
Kamyon ve Çekicilerde yük ağrılığı 3.500 kg'dan 7.500 kg'a ise C1 ehliyetine sahip olmanız gereklidir. 7500 kg az olanlar için ise C sınıfı sürücü belgesi istenilmektedir. Yaş olarak C1 ehliyetinde 18 yaş şartı aranır. Deneyim olarak ise B ehliyet belgenizin olması gerekir. 
 

C1E Kamyon ve Çekici Ehliyeti

 
 
C1 ehliyeti  sürülen kamyon ve çekicilerde 750 daha ağır römork varsa C1E ehliyet gereklidir. Yük ağırlığı ise 12.000 kg olur maksimum. Ayrıca B sınıfı araçlarda römorklar 3500 kg dan daha ağır ise C1E gereklidir. 
Yaş şartı 18'dir. Deneyim şartı ise C1 ehliyet sahibi olmaktır. 
 

C Kamyon ve Çekici Ehliyeti

 
Yaş şartı 21'dir. Deneyim şartı ise B ehliyet belgesine sahip olmaktır.
 

CE Kamyon ve Çekici Ehliyeti

 
C ehliyet ile kullanılan kamyon ve çekicilere 750 kg'dan daha fazla römork takılırsa eğer, CE ehliyet gereklidir. Yaş şartı 21'dir. Deneyim şartı ise C ehliyet sahibi olmaktır. 
 

 

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.25 (8 Oylar)