Gmail Şifremi Unuttum(Şifre Kurtarma Android-IOS) - ÇÖZÜLDÜ

Gmail yıllardır ülkemizde en sık kullanılan mail uygulamalarından biridir. Gmail şifrenizi unutmanız halinde hesabınızı kurtarmak için son hatırladığınız şifreyi, kurtarma e-posta adresini, güvenlik sorusunun cevabını ya da telefon numaranızı girmek yeterli olabilir. 

Gmail Şifre Kurtarma

Gmail şifremi unuttum, nasıl bulabilirim? Adım adım açıklayalım:

İlk olarak accounts.google.com/signin/recovery linkine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Oturum açmak için gmail adresinizi yazın. Burada dikkat etmeniz gereken, gmail adresinizi doğru bir şekilde girmenizdir.

gmail sifremi unuttum
E-posta adresinizi girdikten sonra “İleri” butonuna tıklayın. Daha sonra gelen ekrana son hatırladığınız şifreyi girin. Şifreniz doğruysa hesabınıza giriş yapabilir ve maillerinizi görüntüleyebilirsiniz. Şifreniz yanlışsa sizden ikinci mail adresiniz olan kurtarma e-posta adresinizi girmeniz istenir. Eğer mail adresinizi doğru olarak yazdıysanız kurtarma e-postanıza Google tarafından doğrulama kodu gönderilecektir.

gmail hesapkurtarma

Doğrulama kodu almak için kurtarma e-posta adresinizi açık bir şekilde yazmanız gerekir. Eğer gmail hesabınızın adresini eksik girdiyseniz kurtarma e-posta adresi de farklı olacaktır. Muhtemelen yanlış mail adresi yazdığınız için başka bir kurtarma e-postası ile karşılaşacaksınız. Bu durumda sol altta bulunan “Başka bir yöntem dene” linkine tıklamanız gerekir.
gmail soru
Başka bir yöntem olarak sizden güvenlik sorusunu cevaplamanız istenir. Güvenlik sorunuz olarak kayıt sırasında ne seçtiyseniz o görüntülenir. Eğer soru farklıysa mail adresinizi yanlış girmişsiniz demektir. Bu durumda mail adresinizin olduğu kısımdaki aşağı ok işaretine tıklayın ve “E-posta adresinizi mi unuttunuz?” linkine tıklayın.
gmaileposta
Linke tıkladığınızda “telefon numarası ya da e-posta adresi” girmeniz istenir. Telefon numaranızı girdiğinizde “Gönder” butonuna basın. SMS olarak bir doğrulama kodu alacaksınız.

Doğrulama kodunu görseldeki gibi girmeniz gerekir. Ardından “İleri” diyin ve yeni şifrenizi girin. Şifreyi iki kere girdikten sonra “İleri” butonuna tıklayın ve hesabınızı güvenli bir şekilde kullanmaya devam edin.

gmail hesapkurtarma

Gmail Şifremi Unuttum SMS ile Nasıl Geri Alabilirim?

Gmail şifrenizi kurtarmak için kayıt olurken kullandığınız telefon numaranızı girdiğinizde size SMS olarak G ile başlayan bir kod gönderilir. Bu kodu kullanarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.
Telefon numarası yoksa ya da telefonunuz değiştiyse SMS ile bilgilendirilemezsiniz. Bu durumda kayıt sırasında verdiğiniz ikinci e-posta adresi ya da güvenlik sorusu seçeneklerini denemeniz gerekir.

Gmail şifreniz ile ilgili ilerde problem yaşamamak için hesabınıza erişim sağladığınızda “Hesabım – Kişisel Bilgiler” yolunu izleyerek ikinci bir e-mail adresi ve telefon numarası girin. İki adımlı doğrulama yaptığınızda biri şifrenizi öğrense bile telefonunuz onda olmadığı için hesabınıza ulaşamayacaktır.

Diğer Kurtarma seçenekleri:

Twitter şifre kurtarma

Instagram şifre kurtarma