Instagram Şifremi Unuttum Nasıl Kurtarabilirim?

İnstagram şifremi unuttum nasıl kurtarırım konusunda 2021 yılı için tamamen güncellediğimiz en güncel yazıyı hazırladık. Bu yazımız  İnstagram'ın 2021 yılı için yapmış olduğu bütün güncellemeler dikkate alınarak en doğru adımları anlatmıştır. Bu makalemizde aynı zamanda instagram şifte değiştirme ve yenileme konusunda da en doğru bilgiye ulaşacaksınız  

İnstagram şifremi unuttum nasıl değiştirebilirim ?

Şifrenizi yenilemek için 3 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Aşağıda anlatacağımız adımların dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Bu yöntemler e-posta, SMS ya da Facebook seçenekleridir. Şimdi bu yolları tek tek inceleyelim. GÖRSELLİ ANLATIM YAZININ DEVAMINDA. 

Instagram Şifremi Unuttum 2021

İnstagram şifresini unutanlar aşağıdaki adımlardan birini takip ederek instagram şifre değiştirme yada instagram şifre yenileme işlemlerini yapacaktır. Şifre unutma ve yenileme işlemlerinde ihtiyacınız olan birkaç şey vardır. Bunlar:

Instagram’ı kullandığınız telefon, Instagram’ı kurarken kayıt sırasında kullandığınız e posta adresi ya da kaydolurken kullandığınız Facebook hesabınızdır. E posta adresinizin şifresini unuttuysanız ya da e posta adresini kapattıysanız sorun değil, yalnızca mail adresinizi bilmeniz de yeterlidir.

E-posta ile Instagram şifresi yenileme

Instagram’ın şifre resetleme bağlantısı olan https://www.instagram.com/accounts/password/reset/ adresine girilir. Buradaki kutucuğa kayıt sırasında kullandığınız mail adresinizi yazın ve “Giriş bağlantısı gönder” butonuna tıklayın. Mailinize gelen doğrulama linkine tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.

SMS ile Instagram şifresi yenileme

Şifre resetleme linkine tıklayın. Kayıt olurken kullandığınız telefon numarasını yazın ve “giriş bağlantısı gönder” butonuna tıklayın. Telefonunuza gelen yenileme linkine tıklayın ve yeni şifrenizi belirleyin.

Facebook hesabı ile Instagram şifresi yenileme

  • Instagram’a Facebook hesabı ile kayıt olunduysa bu hesap üzerinden şifre yenileme yapılabilir.
  • Bunun için şifre resetleme linkinde “Facebook ile bağlan” seçeneğine tıklayın ve Facebook hesabınıza bağlanın.
  • Ardından Facebook hesabınızda kullandığınız mail adresini Instagram şifre yenileme bağlantısındaki kutucuğa yazın ve “giriş bağlantısı gönder” kısmına tıklayın.
  • Facebook mailinize gelen linki tıkladığınızda Instagram şifre yenileme ekranına geleceksiniz.

Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

İnstagram şifremi unuttum konusunda ilk olarak şifrenizi unuttuğunuzu Instagram yönetimine bildirmeniz gerekir. Bunun için Instagram uygulamasını açın, ardından “Giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapmak için yardım al” sekmesine tıklayın.

instagram sifremi unuttum

Buraya tıkladığınızda karşınıza gelen pencerede “Hesabına Eriş” bölümü bulunur. Gelen ekrana kullanıcı adınızı yazarak “İleri” butonuna basın. Bu kısımda size hesabınızı kurtarma seçenekleri sunulur. Bu seçenekler içinden “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var” sekmesine gelin.

instagram daha fazla yardim al

Burada “istek gönder” şeklinde bir form gelecek karşınıza. Bu formun açılabilmesi için yaptığınız tüm işlemler için kendi telefonunuzu kullanmanız gerekir. Yoksa istek gönder formuna erişemezsiniz. Gelen formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

-Tercih ettiğiniz e-posta adresi: Bu alana aktif olarak kullandığınız ve anlık olarak gelen mailleri görebileceğiniz bir e posta adresini yazın

-Kayıt olurken kullandığınız mail adresi: Bu kısma Instagram’ı kurarken yazmış olduğunuz e posta adresini girmeniz gerekir. Instagram’ı kurarken mail adresi ile değil de telefonla kaydolduysanız “tercih ettiğiniz e posta adresi” kısmına yazdığınız adresi bu kısımda da aynen yazabilirsiniz.

Bu adımlardan sonra açtığınız hesabın kurumsal ya da kişisel seçeneklerinden hangisi olduğunu işaretlemeniz gerekir. Kayıt sırasında kendi fotoğrafınızı kullanıp kullanmadığınızı da belirtmelisiniz.

Son aşamada ne tür bir sorun yaşadığınızı seçmeniz gerekir. Bunun için seçenekler arasından “Diğer” kısmını işaretleyin ve metin kutucuğuna “Son kullandığım Instagram şifremi girmeme rağmen sistem yanlış olduğunu söylüyor. Kayıtlı e-mail adresime ulaşma imkanım da yok. Acil yardımınızı rica ediyorum” gibi cümleler yazmanızı öneririz.

instagram eposta yardimi
Formu doldurduktan sonra “İsteği Gönder” kısmına basın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Instagram yönetimi size bir mail gönderecektir. Bu mail “tercih ettiğiniz e-posta adresi” kısmına yazdığınız maile gelecektir. Instagram’dan mailinize gelen bildirimleri görebilmek için mailin düşmüş olabileceği spam, sosyal ve gelen kutusu klasörlerini kontrol etmeniz gerekir. Gelen mail aşağıdaki görseldeki gibi olabilir.

instagram dogrulama kodu

Gelen iletide Instagram yönetimi sizin siz olduğunuzu doğrulamak ister. Burada yapmanız gerekenleri kısaca özetleyecek olursak;

  • Boş ve beyaz bir kağıt alın
  • Bu kağıda mailde gelen kodu, isminizi ve Instagram kullanıcı adınızı okunaklı bir halde yazın
  • Kağıdı tutarken yüzünüz görünecek bir şekilde kağıtla birlikte fotoğrafınızı çekin
  • Maile “yanıtla” diyerek çektiğiniz fotoğrafı ekleyin.

Son olarak; Instagram’dan gelen maili yanıtladıktan sonra size bir iki gün içinde olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır. Bilgilerinizin onaylanması halinde “Merhaba, hesabınızı doğruladığınız için teşekkür ederiz. Hesabınızla tekrar giriş yapabilmek için aşağıdaki bağlantı adresini tıklayın” gibi bir cevap gelecektir. Mailde yer alan linke tıkladığınızda karşınıza Instagram şifrenizi değiştirebilmeniz için bir ekran açılacaktır. Bu ekrandaki kutucuklara yeni şifrenizi girdikten sonra Instagram hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İnstagram şifremi unuttum konusunda yukarıda anlattığımız hususlar 2021 için en güncel yöntemlerdir. 

ŞİFRE YENİLEME KONUSUNDA HAZIRLADIĞIMIZ DİĞER YAZILARIMIZ

Twitter hesap kurtarma

Gmail hesap kurtarma

İnstagram'ı Kim Kurdu?

İnstagram DM Nedir? Nasıl Atılır? Nasıl Bakılır?