Kayıp Kimlik Başvurusu

Kayıp kimlik başvurusu işlemleri ve  Nüfus Cüzdanı kayıp işlemlerini anlattığımız bu yazımız Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi açıklamalarına dönük olarak 2023 yılına uygun olarak hazırlanmıştır. Bu yazımızda  kayıp kimlik randevu işlemini nereden ve nasıl alınacağını ayrıca kimliğinizi kaybetmeniz halinde gazeteye ilan vermenin gerekli olup olmadığını ve ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini bu yazımızda anlattık. 

Kayıp Kimlik Başvurusu

Kayıp kimlik başvurusu için istediğiniz İl yada İlçe Nüfus Müdürlüklerinden birine başvurabilirsiniz. Başvuru işlemi için gazeteye ilan vermenize yada Emniyete bildirim yapmanıza gerek yoktur. Gazeteye ilan konusu ve Emniyete bildirim konusunda alt başlıklardaki açıklamalarımızı okumanızı öneririm. 

Kayıp Kimlik Randevu Nasıl Alınır?

Kayıp kimlik randevusu almak için Nüfus Genel Müdürlüğünün hemen aşağıda verdiğimiz randevu sayfasını ziyaret ediniz. Randevu ana sayfasında kayıp kimlik başvurusu için ayrı bir menü yoktur. Sayfanın en üstünde yer alan T.C. Kimlik Kartı sekmesine tıklayınız. 

https://randevu.nvi.gov.tr/ 

Randevu alırken HES kodu uygulamasına geçildiği için işleme başlamadan önce HES kodunuzu yanınızda bulundurunuz. 

Kayıp Kimlik Yenileme Belgeleri Nelerdir? 

Kayıp kimlik yenileme belgeleri Nüfus Müdürlüğünün açıklamalarına göre şu şekildedir:

  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf. 
  • 166 TL olan kayıp kimlik çıkarma  ücretini ödemeniz gereklidir.  (Nüfus müdürlüğünde ödenmiyor)
  • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan bilgi yada belge talep etme hakkına sahiptir.  

Kayıp Kimlik Başvurusu İçin Yanımda Başka Bir Kimlik Götürmek Zorunda mıyım?

Kayıp kimlik başvurusu işlemlerinde Nüfus Cüzdanını kaybedenlerin yanında muhakkak başka bir kimlik götürmesi gereklidir (alt başlıkta anlatılmıştır). Yeni çipli kartını kaybedenleri başka resmi bir kimliği götürmelerine gerek yok. Sistemde kayıtlı parmak için gibi biyometrik verilerine bakılarak yenileme işlemi yapılacaktır. Ancak Nüfus Memuru sizden kimliğinizi kanıtlayıcı belge isteme hakkına sahiptir.  

Kayıp Kimlik Başvurusu İçin Fotoğraf Götürmek Zorunda mıyım?

Sistemde kayıtlı fotoğrafınız son 6 aya ait ise fotoğraf götürmenize gerek yoktur. 6 aydan daha eski bir tarihe aitse eğer fotoğraf götürmek zorundasınız.   

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

Kayıp Kimlik Ücreti Ne Kadar?

  • Yeni tip kimlik belgesini kaybeden kişiler  166 TL ücret ödeyecektir. 
  • Ancak daha önce yeni çipli kartı almayıp, Nüfus Cüzdanını kaybedenler  83 TL ödeme yapacaktır (alt başlıkta açıklamasını yaptık).
  • Ödemeyi anlaşmalı bankalara yatırmanız gereklidir. (Gelir İdaresi Başkanlığının güncel anlaşmalı bankalar listesi için https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html  sayfasını ziyaret ediniz)

https://yeni-kimlik.com/kimlik-kaybetme-cezasi-2022.html (İki bin yirmi üç yılı için güncel bir yazıdır)  

Nüfus Cüzdanı Kayıp İşlemleri 

Nüfus cüzdanı kayıp ücreti  83 TL'dir (166 TL değil). Bunun sebebi Nüfus Cüzdanını kaybeden kişiler henüz değişim hakkından yararlanmamıştır. Ancak değişim yaptıktan sonra T.C. Kimlik Kartınızı kaybetmiş olsaydınız 166 TL ödemeniz gerekirdi. 

Nüfus Cüzdanı Kayıp Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • 1- Kimliğinizi kanıtlamak için herhangi bir kimlik belgesi gereklidir( Ehliyet, Pasaport vs.)
  • 2- Biyometrik Fotoğraf
  • 3- Harç ödeme makbuzu (83 TL) 

Başka Kimlik Belgesi Olmayanlar Ne Yapacak?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa göre kayıp kimlik başvurusu işlemlerinde Nüfus Cüzdanını kaybedenlerin yeni kart alırken resmi bir kimlik ibraz etmesi zorunludur. Bu kimlikler ehliyet, pasaport, uluslararası aile cüzdanı gibi fotoğraflı belgelerdir. Bu kimlik belgelerinden herhangi bir tanesinin olmaması durumunda başvuruya giderken "annenizi, babanızı, eşinizi, ergin kardeşinizi veya ergin çocuklarınızı yada vasinizi" yanınızda götürmek zorundasınız. 

Nüfus Müdürlüğüne müracaat ettikten sonra memurlar kimliğinizden şüphe duyabilir. Bu durum hem kendi güvenliğiniz hem de nüfus müdürlüğünün iş ve işleyişi adına çok önem arz etmektedir. Bu durumda, ibraz ettiğiniz fotoğraf ile nüfusa kayıtlı olduğunuz yer bilgilerini ibraz etmeniz gerekli. Bunun ardından gerekli tahkikat yapılarak nüfus cüzdanı düzenlenerek tarafınıza teslim edilir. 

Gazeteye İlan Vermek ve Emniyete Bildirim Yapmak Gerekir mi?

Gazeteye ilan vermek yada emniyet makamlarına müracaat etmek kişisel tercihinizdir.  Yenisini çıkardığınız taktirde kaybettiğiniz belgeniz hukuken geçersiz olur.  Nüfus Cüzdanları çıkarılırken, çıkarıldığı tarih, Nüfus Cüzdan Seri No ile No bölümleri mevcuttur.  Kimliğinizi kaybettiğiniz yada çaldırdığınız tarihten çok ileri bir tarihte nüfus cüzdanınızı çıkartmaya gittiyseniz gazeteye ilan vermeniz de yarar olabilir. Çünkü arada ki bu sürede kimliğiniz ile yanlış bir işlem yapılmış olabilir. 

https://yeni-kimlik.com/kayip-nufus-cuzdani-icin-ilan-vermek-gerekir-mi.html 

Nüfus Müdürlüğünde Yürütülen İşlemler Hakkında ki Diğer Yazılarımız:

https://yeni-kimlik.com/kimlik-ucreti-ziraat-bankasi-atm-den-yatirma.html