Kimlik Kaybetme Cezası 2021

Kimlik kaybetme cezası 2021 yılında ne kadar oldu sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızda aynı zamanda kayıp işleminden sonra yapmanız gerekenleri adım adım anlattık. Ayrıca kayıp kimlik ücreti eski kimliklerde ve yeni kimliklerde ne kadar?

Kimlik Kaybetme Cezası 2021

Kimlik kaybetme cezası 6661 Sayılı Kanun ile tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Dolayısı ile 2021 yılında kimliğini kaybeden Vatandaşlardan kesinlikle herhangi bir ceza ücreti alınmamaktadır. 

Nüfus Cüzdanını yada T.C. Kimlik Kartını kaybeden Vatandaşların yeniden kimlik alırken değerli kağıt bedelini yatırmaları gereklidir. 

Kayıp Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda da ifade ettiğimiz kimlik kaybetme cezası yürürlükten kaldırılmıştır. Kayıp kimlik ücreti olarak ödemeniz gereken ücret kimlik çıkarma ücretidir. Bu ücret Nüfus Cüzdanını kaybedenler farklı, T.C. Kimlik Kartını kaybedenlerde farklı olup 2021 yılı için aşağıdaki ücretler alınmaktadır:

  • Nüfus Cüzdanı Kayıp Ücreti : 30 TL
  • T.C. Kimlik Kayıp Ücreti: 60 TL

Bu ücreti başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bankalara yada internetten yatırmanız gereklidir. Gelir İdaresinin ilan ettiği anlaşmalı bankalar şu sayfada yer almaktadır:  

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

Kimliğini Kaybedenlerin Gazeteye İlan Vermesi Gerekir mi? 

Bu konuda yasal bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısı ile ilan vermek kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ancak burada şunu ifade edelim: nüfus cüzdanlarının resmi bir işlemde geçerli olmasında dikkate alınan husus kimlik üzerinde yer alan seri numarası ve seri no’sudur. T.C.Kimlik Numarası ile karıştırılmasın. Yenisi çıkarıldığında haliyle eskisi iptal olunur. Ve resmi bir işlemde işlemin yapıldığı tarihe göre geçerliliğini yitirir.

Kimliğini Kaybedenlerin Emniyete Bildirim Yapması Gerekir mi? 

Yukarıda verdiğimiz açıklamalar aslında burada da geçerli. Son olarak şunu belirtelim, eğer kimliğinizi kaybettiğinizi çok geç fark ederseniz bence ilan vermeniz ve emniyet birimine de bir danışmanızda yarar vardır. Kimliğinizi çaldırdığınızı düşünüyorsanız kesinlikle emniyet birimine gidiniz. 

Kaybolan/ Çalınan Kimliğini Yeniden Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kimlik kaybetme cezasının olmadığını yasal düzenlemelerde ortadan kaldırıldığını yukarıda açıkladık. Yeni belgenizi çıkarmak için istediğiniz Nüfus Müdürlüklerinden bir tanesine başvurmanız gereklidir. Ancak başvuru işlemi için randevu almanız gereklidir. Ayrıca gerekli belgeleri hazırlamanız gereklidir. 

Nüfus Cüzdanını Kaybedenler İçin: 

  • Pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, avukat kimlik belgesi, basın kartı gibi diğer resmi kimlik belgeleri olmak zorundadır. 
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekildiğiniz)
  • Kimlik harç makbuzu

Yeni Tip Kimlik Belgesini Kaybedenler :

  • Kaybettiği kimliğinizdeki fotoğrafınız son 6 aya ait ise eğer biyometrik fotoğrafa gerek yok,
  • Kimlik harç ödeme makbuzu

Ayrıca kayıp kimlik çıkarma işlemlerinin nasıl olacağını adım adım şu sayfadan muhakkak incelemeniz gereklidir:

https://yeni-kimlik.com/kayip-kimlik-basvurusu-2021.html 

Sonuç: Bu yazımızda çok önemli bir husus olan Kimlik kaybetme cezasının olmadığını ve 6111 sayılı kanun ile tamamen ortadan kaldırıldığını açıkladık. Çünkü bir çok Vatandaş kayıp durumunda bir ceza ücreti ödeyeceğini düşünüyor. Bu durumda olan kişiler sadece kayıp ücreti ödemek sureti  ile belgelerini yeniden çıkarabilir.

Nüfus Müdürlüğünde Yürütülen İşlemler Hakkında Benzer İçeriklerimiz:

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html 

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html 

KAYNAK : 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160127-1.pdf