Kimlik İşlemlerinde Kullanılan KİOSK nedir?

Yeni Kimlik kartları ile birlikte kullanılmaya başlanan KİOSK nedir? KİOSK cihazlarında yeni kimlik kartlarınız ile ilgili ne gibi işlemler yapılmaktadır? KİOSK üzerinden PİN ve PUK işlemleri nasıl yapılır? Kimlik kartında şifre doğrulama işlemini nasıl yapacaksınız? Kimlik şifresini unuttuğunuzda nasıl işlem yapacaksınız?

 

KİOSK NEDİR?

Kiosk Nüfus Cüzdanlarının yerine dağıtılan T.C.Kimlik Kartları ile hayatımıza giren yeni bir uygulama. Bu cihazlar üzerinden Kimlik Kartınızın şifresini aktif hale getirecek ve gerektiği durumlarda değiştirebileceksiniz. Konu hakkında aşağıda yer alan başlıklarda daha ayrıntılı bilgi aktarılacaktır.

YENİ KİMLİK İŞLEMLERİNDE KULLANILAN KİOSKLARI NEREDE BULUNMAKTADIR

Bu cihazlar sadece Nüfus Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Kimlik Kartınız ile ilgili şifre işlemi yapmak istediğinizde ancak Nüfus Müdürlüklerinde bulunan bu cihazlara giderek işlem yapabileceksiniz.
Henüz bu cihazlar hayatımıza yeni giren bir uygulama olduğundan dolayı sistem üzerinde zaman içinde çeşitli değişiklikler ile iyileştirmeler olacaktır.

 

KİOSKLARDAN NASIL İŞLEM YAPACAĞIZ?

KİOSK cihazlar üzerinde işlem yapmak için kimliğiniz için başvuru yaptığınız zaman sizlere kapalı zarf içinde PİN kodu teslim edilmektedir. Daha sonra kimlik kartınız elinize ulaştığı zaman PİN kodunuz ile birlikte bu cihazlara gelerek dilediğiniz işlemi yapabileceksiniz.


Bu konuda ilk yapmanız gereken kapalı zarf içinde verilen PİN şifresini değiştirmektir. PİN şifresini kaybedenler ise, BİOMETRİK verileri ile yeniden şifre belirleyebilir.

KİMLİK KARTLARINDA KULLANILAN BİYOMETRİK VERİLER NELERDİR?

Biyometrik veriler kişinin tanınıp ayırt edilmesinde ayırıcı özellikleri ifade etmektedir. Yeni kimlik uygulamasında biyometrik veri uygulaması getirilmiştir. Bu veri sadece biyometrik fotoğraf olmayıp, aynı zamanda parmak izi, avuç içi izi verilerini de içermektedir.


Bu veriler alınmadan kesinlikle kimlik düzenleme işlemi yapılmayacaktır. Bu verilerin doğru ve kaliteli alınmasında son derece hassas davranılmakta olup, alınan biyometrik verinin kalitesi üst düzey olmak zorundadır.
Bu kaliteyi oluşturulan sistem otomatik olarak ölçmekte olduğundan sistemin kabul etmediği biyometrik veri yeniden alınacaktır. 5 kez denendikten sonra yinede biyometrik veriler alınamaz ise sisteme alınamadı diye işaretlenerek devam edilecektir.

 

PİN ŞİFRESİNİ TESLİM ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Başvuruyu yaptıktan hemen sonra kapalı zarf içinde PİN şifresi teslim edilecektir. Bu zarfın kapalı olup olmadığını, yıpranma ve yırtılma gibi durumların olup olmadığına dikkat ediniz. Şüphe etmeniz halinde bu zarfın değiştirilmesini hemen talep ediniz.


Ancak bu işlemi yapmak için zarf kontrolünü görevli memurun yanında yapmanız gereklidir. Yanından ayrıldıktan sonra böyle bir şeyi talep etme hakkınız olamaz

 

PİN ŞİFRESİ BELİRLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Yeni kimlik kartlarınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususların başında PİN şifresi gelmektedir. Bunun sebebi zaman içinde bu şifre ile birlikte bir çok e devlet sistemi üzerinde işlem yapılacak olmasıdır.
Bunun için kolay tahmin edilebilir, doğum tarihi yada bir yakınızın doğum tarihi yani kimlik bilgilerinizde yer alan bilgiler olmamalı. Fonksiyonel olmalıdır. Harf rakam ve çeşitli işaretler içermelidir.


Ayrıca bu şifreyi herkesin ulaşacağı bir yerde ASLA tutmayınız. Örneğin cüzdanınızda kimlik kartınız ile birlikte asla bu şifreyi tutmayınız. Cüzdanınızın çalınması halinde bu şifrenin de yanlış kişinin eline geçmesi halinde çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 

KİMLİK KARTINIZIN PİN ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRİRKEN DİKKATLİ OLUNUZ!!

PİN değiştirme işlemi için kesinlikle tanımadığınız ve güvenmediğiniz hiç kimseden yardım talep etmeyiniz. Özellikle bir çok dolandırıcının bu cihazlar etrafında mesken tutabileceğini varsayarsak görevli dışında hiç kimseye danışmamanızı öneririz.


Ayrıca akraba ve tanıdıklarınızda dahi yardım talep ederken belirlediğiniz şifreyi onların görmemesine özen gösteriniz.


PİN şifresini kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. Ayrıca herkesin ulaşabileceği bir kağıda da not edinmeyin.
UNUTMAYIN! Zaman içinde bu PİN kodları çok önemli hale gelecek ve Devlet sistemi ile olan bir çok işlem bu şifre ile yapılacaktır.

 

KİOSK ÜZERİNDEN PİN ŞİFRESİNİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Kimlik kartınıza ait PİN şifresini şuan itibari ile sadece Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOSKLAR üzerinden değiştirebilirsiniz.


Bu işlemi yapmak için muhakkak kimlik kartınızın yanınızda bulunması şarttır. Örneğin, kimlik başvurusu yaptıktan sonra kimlik PİN şifresi size hemen verilmektedir. Ancak kimliğiniz daha sonra adresinize gönderileceği için ancak kimlik kartınız geldiğinde PİN ile ilgili işlem yapabilirsiniz.


PİN şifresini değiştirmek için aşağıda belirtilen yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:


1- Biyometrik Doğrulama
2- Kişisel Mesaj Sorusu
3- PİN şifresi ile Değiştirme

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.