Kimlik İşlemlerinde Kullanılan KİOSK Nedir?

T.C. Kimlik Kartlarının şifre işlemleri için kullandığımız cihazlardan olan kiosk ne demek sorusunun cevabını aktardığımız bu yazımızda kiosk  nedir sorusunun yanında, bu cihazların hangi Nüfus Müdürlüklerinde yer aldığını ve bu cihazlara online olarak bağlanmanın mümkün olup olmadığına dair bir çok sorunun cevabını aktardık. 

Kiosk Ne Demek?

Kiosk ne demek sorusunun cevabını kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

Yeni kimlik kartları şifre özelliğine sahiptir. Kimliklerin şifresi sadece bu cihazlardan değiştirilmektedir. Dolayısı ile T.C. Kartlarının şifresini yenilemek, değiştirmek yada unutulan şifreyi yeniden çıkarmak için kullandığımız bu cihazlara Kiosk denir.  

Kiosk Cihazları Nerelerde Bulunur?

Bütün Nüfus Müdürlüklerinde bu cihaz bulunmaktadır. Ayrıca Nüfus Müdürlüklerinin dışında kiosk cihazı bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı bir Vatandaşın şifresini yenilemesi için kesinlikle Nüfus Müdürlüğüne başvurması gereklidir.  

https://yeni-kimlik.com/tc-yeni-kimlik-karti-pin-sifre-islemleri.html 

Kiosk İle Şifremi Yenilemek İçin İstediğim Nüfus Müdürlüğüne Başvurabilir miyim?

Evet. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Örneğin başka bir şehre ziyarete gittiniz. Bu şehirde yer alan KİOSK cihazlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu cihazı kullanabilmek için kimliğinizi yanınızda bulundurmak zorundasınız. Bunun dışında başka bir şey istenmeyecektir. PİN şifreniz için yapacağınız işlemler için biyometrik verileriniz yada PUK kodunuz istenecektir. 

KİOSK Cihazlarını Kullanırken Muhakkak Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir? 

  • Sadece Nüfus Müdürlüğünde görevli memurdan yardım talep ediniz.
  • Yardım istediğiniz kişinin gerçekten görevli olup olmadığına dikkat etmeniz gereklidir.
  • Bu konuda ki mesuliyet tamamen size aittir. Belirlediğiniz şifreyi kesinlikle görevli dahil kimse ile paylaşmayınız.
  • İşlem yaparken yanınızda bulunan kişiler ile aranızda sosyal mesafe bırakınız. Girdiğiniz şifreleri asla kimse görmemelidir.

Bu Cihazlarda Hangi Biyometrik Verilere Bakılır?

Parmak izinize, parmak damar izinize ve el ayası damar izinize bakılacak. Ayrıca biyometrik fotonuza da bakılır. 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html 

KİOSK NEDİR? 

Nüfus Müdürlüklerinde yer alan bu cihazlar hakkında daha detaylı bilgiyi bu başlıkta sıraladık. 

  • Kiosk kamu kurumları başta olmak üzere Bankalar ve diğer kurumsal şirketlerde numara vermek üzere üretilen cihazlara verilen isimdir. 
  • Bu tür cihazların en güzel örneğini bankalarda görüyoruz. 
  • Müşterilerin kendilerine ait bilgileri girmesi ile birlikte sıra numarası bu cihazlardan verilmektedir. 

Yakın bir gelecekte bu tür cihazları bir çok kamu kurumunda göreceğiz. Ayrıca bir çok kurumsal şirket yada işletme bu tür cihazlarla müşterilerine hizmet sunacaktır. 

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE YER ALAN KİOSK CİHAZLARI 

Günümüz dünyasında bu tür cihazların en gelişmiş örneğini Nüfus Müdürlüklerinde görüyoruz. Teknolojinin son nimetlerinden yararlanarak üretilen bu cihazlar bilgi güvenliği açısından otoriterler tarafından tam not almayı başaran bir cihazdır. 

ABD, Almanya, Çin başta bir çok ülkede bu tür cihazların kullanılmaya başladığı ülkelerin başında gelmektedir. Yakın bir gelecekte hizmet sektöründe bu tür cihazlar yardımı ile hizmet yürütülmeye başlanacaktır. 

KİOSK KELİMESİ SÖZCÜK ANLAM OLARAK NE DEMEKTİR?

Sözcük anlam olarak KÖŞK demektir.