Yeni kimlik kaç günde gelir? Kimlik nasıl takip edilir?

yeni kimlikler kaç günde gelir

Nüfus Müdürlüklerinde Yeni Kimlik Kartı başvurusunu yaptıktan sonra kimlik kartınız hemen teslim edilmemektedir. Başvurunuz hemen Ankara da yer alan basım merkezine iletilmektedir. Ardından hemen adresinize teslim edilmek üzere gönderilmektedir. Peki bu süre kaç gün sürer. 

 • Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartı ile değiştirdikten sonra,
 • Evlilik yada boşanma nedeniyle kimlik değişikliği başvurunuzdan sonra,
 • Yıpranma yada kayıp - çalıntı nedeniyle kimlik başvurusu yaptıktan sonra,
 • Bebeğiniz için kimlik kartı başvurusu yaptıktan sonra,
 • Ve diğer durumlarda

Yeni Kimlik Kartlarınız ne kadar süreye elinize ulaşır? Bu süre içinde kimliksiz ne yapacaksınız? Okul kaydı, iş başvurusu ve diğer resmi işlemlerde ne yapacaksınız? 

YENİ KİMLİK KARTI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK? KAÇ GÜNDE ADRESİNİZE GELİR?

Nüfus Müdürlüğünde kimlik yenileme, yada kimlik çıkarma işlemi yaptıktan sonra maalesef hemen yeni kimliğiniz teslim edilmemektedir.  T.C. Kimlik Kartları güvenlik gerekçesi ile tek bir noktada Ankara'da tek bir merkezde basılmaktadır.  Başlangıçta kartların basım süreci yaklaşık 15 gün sürmekteydi. Şuan için kimlik başvurusunun ardından bir kaç gün içinde hemen Yeni Kimlikler basılmaktadır. 

 • Ankara'da yeni kimliğiniz basıldıktan sonra PTT Kargo ile adresinize gönderilmektedir. 
 • Burada teslim süresini etkileyen kargoda geçen süredir. 
 • Nüfus Müdürlüğünün PTT Kargo ile anlaşması gereği bu süre minimum süreye çekilmiştir. 
 • Bir kaç gün içinde dahi adresinize gönderilebilir. 
 • Ortalama süre bir haftadır. 
 • Ancak süreci etkileyen en önemli husus adresinize kolay ulaşılmasıdır.  

 Yeni Kimlikler yaklaşık BİR HAFTA İÇİNDE adresinize ulaşmaktadır. Ancak bu süre kesin olmayıp adresinize ulaşılabilme süreciyle alakalıdır. 

Yeni kimliğinizin gönderimini PTT Kargo'dan ve ALO 199 hattından takip edebilirsiniz. 

YENİ KİMLİK KARTINIZ GELENE KADAR RESMİ YADA DİĞER İŞLEMLERDE NE YAPACAKSINIZ? 

Kimlik çıkarmak için başvurduktan sonra muhakkak GEÇİCİ KİMLİK çıkarmanız gereklidir. Geçici Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Kartınız elinize ulaşana kadar her türlü resmi işlemlerde geçerli belgedir. 

 • Geçici Kimlik Belgesi normal A4 kağıdına düzenlenen bir belgedir. 
 • Nüfus Müdürlüğünde mühür ve imzalı olarak tanzim edilir. 

Geçici Kimlik Belgesini her türlü resmi işlemlerde kimlik kartınız gelene kadar kullanabilirsiniz. 

E DEVLET ŞİFRENİZ İLE GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

 • Boşanma yada evlenme gibi sebeplerle, yada herhangi bir sebeple kimlik kartı başvurusu yaptıktan sonra yeni kimliğiniz elinize teslim edilene kadar E DEVLET ŞİFRESİ ile  geçici kimlik belgesi alabilirsiniz. 
 • Bu belgeyi sadece kimlik kartınız elinize ulaşana kadar alabilirsiniz. Örneğin: Boşandıktan sonra yeni kimlik için başvurunuzu nüfus müdürlüğüne yaptınız. Bu başvuru sürecinden sonra yeni kimliğiniz elinize ulaşana kadar E devlet Şifreniz ile geçici kimlik alabilirsiniz. Bu sayfa sadece teslim süresine kadar açıktır.   

BOŞANAN YADA EVLENEN KİŞİLER YENİ KİMLİK KARTI GELENE KADAR NE YAPACAK?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu kişiler yeni kimlikleri gelene kadar geçici kimlik almak zorundadır. Ancak bu belgeyi de almaları için kimlik kartı çıkarmak için Nüfus Müdürlüğüne başvurmuş olmaları şarttır. 

Yani boşandıktan yada evlendikten sonra geçici kimlik hemen alamaz. Nüfus Müdürlüklerine kimlik için başvurmuş olmaları şarttır.

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAKSINIZ?

Yeni kimlik kartı başvurusunu direk Nüfus Müdürlüklerinden birine giderek yapabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz randevu almadan gitmeyiniz. Randevunuz olmadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak yeni kimliklerin dağıtılmaya başlanılması ile Nüfus Müdürlüklerinin çok yoğun olması nedeniyle randevusuz işlem yapmanız oldukça zor olacaktır.

 

Yeni kimlik kartımı teslim almazsam ne olur?

Yeni kimlik PTT takibi nasıl yapılır?

Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

 

YENİ KİMLİK KAÇ GÜNDE GELİR?

Yukarıda öncelikle başvuru yapmak için randevu almanız gerektiğini anlattık. Başvuruyu istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne yapabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle bir sınırlama yoktur. Örneğin ikametinizin olduğu ilde yada ilçede Nüfus Müdürlüğü oldukça yoğun. Bu durumda başka bir ilçe  yada ile gidebilirsiniz. 

Başvuru Yaptıktan Sonra…

Yeni kimlik için başvuru yaptıktan sonra hemen yeni kimlik kartınız verilmemektedir. Başvuru aşamasında sizden bütün bilgiler talep edilerek başvurunuz alınır. Daha sonra kimlik başvurunuz Ankara’da bulunan Kimlik Üretim yerine iletilerek kimliğiniz çıkarılır. 

 • Yeni Kimliğiniz PTT vasıtası ile adresinize gönderilecektir.
 • Bu sebepten size kolay ulaşılabilir bir adresi vermeniz gereklidir.
 • Kaybolma riski bulunan bir adresi vermeyiniz.
 • Kimliğinizi teslim alacak kişiyi başvuru sırasında belirtmeniz gereklidir. Çünkü yeni kimliğinizi sizin dışınızda belirteceğiniz kişilerde alabilir. Ancak bu kişilerin kimliklerini ibraz etmesi şarttır. 

Yeni Kimliklerin Basım Aşaması…

Kimlik başvurunuz alındıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde yer alan  ve kimlik kartı basımı için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezinde yapılmaktadır. Burada basım için bir kaç gün  süre geçmektedir.

Kimlik kartının basımından sonra PTT vasıtası ile ibraz etmiş olduğunuz adresine gönderilme süresi yaklaşık olarak 1 haftadır.

Yeni kimliğin teslim süresinin maksimum  tahmini olarak 7 gün süreceği düşünülmektedir.

YENİ KİMLİĞİMİ BAŞKASI TESLİM ALABİLİR Mİ?

Evet yeni kimliğinizi sizin dışınızda başkası da teslim alabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Bu kişinin soy bağı olmasında da bir şart yoktur. Yani başka bir soy isme sahip kişide teslim alabilir. Ancak bunu başvurunuz esnasında muhakkak belirtmeniz gereklidir.  

PTT İLE KİMLİKLERİN GÖNDERİLMESİ NE KADAR GÜVENLİ

Bu konuda hiçbir tereddüt yaşamanıza gerek olmasın. Zira PTT ile yapılan protokol ile bu kimliklerin iadeli taahhütlü bir şekilde hem hızlı hem de güvenli bir şekilde sizlere ulaştırılması planlanmaktadır.

Yeni kimlikler sizin dışınızda başkaları da teslim alabilir. Buna dair açıklamaları üst başlıkta belirttik. 15 yaşın altında olanların ise ebeveynlerine teslim edilecektir. Ayrıca başvuru esnasında belirtilen kişilerde teslim alabilir.

Sponsorlu bağlantılar

 

PTT SİZLERİ SİZİ ADRESİNİZDE BULAMAZ İSE

Bu konuda hiçbir surette endişe etmenize gerek yok. PTT iki sefere mahsus adresine gelecektir. İki seferde de bulamaması halinde Muhtarlığa giderek bildirim yapılacak ve ikametinizin olduğu yere not düşülecektir. İlk aşamada PTT kargoya giderek almanız istenecektir.

Daha sonra Nüfus Müdürlüğüne gönderilecek ve sizin gelip teslim almanız beklenecektir. Sizin de 30 gün süre içinde (Tebligat Kanunu Gereği) giderek teslim almanız beklenecektir.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI ADRESİNİZDE SİZE TESLİM EDİLEMEZSE

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu durumda Nüfus Müdürlüğüne gönderilecek ve 1 ay içinde teslim almanız istenecektir. 30 gün içinde teslim almazsanız tekrar Ankara’da bulunan kart üretim merkezine tutanak ile gönderilerek imha edilmesi sağlanacaktır.

YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU TAKİBİ

Yeni kimlikleri iki şekilde takip edebilirsiniz. Birincisi, ALO 199 hattını arayarak başvurunuz hakkında bütün sorularınızın cevabını  bulabilirsiniz.

Diğeri ise yeni kimlik randevusu aldığınız sayfadan yine takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurunuz hakkında bütün detaylar e posta adresinize de gönderilecektir.

3.4485294117647 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.45 (68 Oylar)

Yorumlar

Geçici kimlik kartı ile kıbrıs a uçabilirmiyim bilen varmı yeni kimlik elime geçmez ise ne yapmalıyım
Cevap
Geçiçi kimkik belgesiyle yurtiçi uçuş yapabilirmiyim
Cevap
 yani bizim millete iyilik yaramıyor     ışınlama cihazı icat edilse  bunada  bahane bulur  bu türkler   vahhh  egitim  beş   sıfır önde
Cevap
25 yaşındayım torunum doğduğu zaman elime geçeceğini düşünüyorum... çipin işlevide torunumun torununda aktifleşir allaha emanet olun.
Cevap
Ehliyet ve Kimliği Cuma günü yeniledim. Ehliyet Pazartesi elime ulaştı. Kimlik de bir sonraki Pazartesi.
Cevap
bakacaz bu gün kayıt yaptım cuma ya gelirse süper ama sanmıyorum 4 gün iyi bi süre devlet kurumları çalışmıyor yavaş türkler özellikle
Cevap

Yorum ekle