Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? TESLİM SÜRESİ DEĞİŞTİ

2022 yılı itibariyle yeni kimlik teslim sürelerinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu yazımızda yeni kimlikler kaç günde çıkar ve yeni kimlikler kaç günde gelir sorusunun cevabını açıkladık. Nüfus Müdürlüğüne başvurunuzu yaptıktan sonra yeni kartınız hemen teslim edilmediği için bu süre içinde ne yapmanız gerektiğini mevzuatlara göre en doğru şekilde açıkladık. 

Yeni Kimlikler Kaç Günde Gelir?

Nüfus Müdürlüğüne başvurunuzu yaptıktan sonra yeni kartlarınızın basılması için bilgileriniz aynı gün içinde basım merkezine iletilecektir.

  • Böylece aradaki bir kaç günlük süre daha erkene çekilmiş olacak.
  • Ancak basım sürecinden sonra PTT kargo ile gönderim süreci söz konusu. 
  • PTT bu süreci kısa tutmak için özellikle kimlik dağıtımında kolaylıklar tanımaktadır. 
  • Bu kapsamda dağıtım süresi ortalama süre 5 ila 10 gün olarak değişecektir.  

Nüfus Müdürlüklerinde başvurunu yaptıktan sonra yeni kimlikler kaç günde gelir şeklinde yapılan soruya özetle 5 - 10 gün içinde cevap vermiş olunuyor.  

Ancak Covid - 19 tedbirleri kapsamında kargo süreçleri uzayabilir. Asgari 5 gün olmak üzere 10 gün içinde evinize teslim edilecektir. Kimliğinizin teslim sürecini alt başlıkta anlattığımız şekilde adım adım takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü kimliğiniz teslim edilirken teslim alacak kişinin muhakkak adreste bulunması gereklidir. 

Yeni Kimlikler Kaç Günde Çıkar?

Başvurunuzu yaptıktan sonra bir sonraki gün başvuru merkezine başvurunuz iletilerek yani tahmini 24 saat içinde yeni kimliklerinizin basımı yapılmaktadır. Ancak yeni kimlikler kaç günde çıkar sorusundan ziyade yeni kimlikler kaç günde gelir sorunun cevabını takip etmenizi öneriyorum. 

Çünkü belgeniz basıldıktan sonra PTT kargo ile adresine gönderileceği için kargo süreci sizin için önemlidir. 

Geçici Kimlik Belgesi Almayı Unutmayınız!

Bu konu çok önemlidir. Nüfus Müdürlüğünde kimlik için başvuru yaptıktan sonra hemen kimliğiniz verilmemektedir ve adresinize gönderilmektedir. Aradaki bu süreler için kimliksiz olacağınızı unutmayınız. Bunun için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. Geçici kimlik belgesi konusunda en doğru bilgiyi şu yazıdan incelemenizi tavsiye ederim. 

https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

E Devletten Geçici Kimlik Belgesi Alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Bu belgeyi başvurunuz aşamasında Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Ancak söz konusu bu belgeyi e Devlet üzerinden sorgulama yapabilir, ayrıca istediğiniz kadar çoğaltarak kullanabilirsiniz. Bu konudaki en güncel bilgiyi hemen yukarıda linkini verdiğimiz sayfadan okumanızı tavsiye ederim. 

Yeni Belgenizi Başkası Teslim Alabilir mi?

Evet yeni kimliğinizi sizin dışınızda başkası da teslim alabilir. Bu kişi akrabanız dışında bir tanıdığınızda olabilir. Başvurunuzu yaparken kimlerin teslim alabileceğini imzalı beyanınız ile belirtmeniz gereklidir. 

PTT Kargo Sizi Adreste Bulamazsa Ne Olur?

Yeni kimlikler kaç günde gelir şeklinde sorusu olanlar için şunu ifade etmek zorundayım: Öncelikle belgeniz sizin ibraz ettiğiniz adrese gönderilecektir. Bu adreste bulunamamanız halinde kartınız başvuru esnasında belirttiğiniz Nüfus Müdürlüğüne gönderilir. Dolayısı ile sizin başvuru sürecini takip ederek gerekirse Nüfus Müdürlüğüne giderek kartınızı teslim almanız gereklidir. 

Kimlik Belgenizi nasıl takip etmeniz gerektiğini https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html sayfasından incelemenizi tavsiye ederim. 

Aksi durumda süresi içinde teslim almadığınız taktirde kimliğiniz imha edilecektir. 

Bu yazımızda  yeni kimlikler kaç günde çıkar ve yeni kimlikler kaç günde gelir sorusunun cevabını en güncel bilgiler ışığında açıkladık ve kimliksiz kalacağınız aradaki boşluk süreler için ne yapmanız gerektiğini ifade ettik.