Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Yeni kimlik son başvuru tarihi ne zaman konusunda sadece İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamalara itimat etmek zorundasınız. Kimlik değiştirme süresi ne zaman bitiyor konusunda en son yapılan açıklamalar 2021 yılı için aşağıdaki gibidir: 

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kimlik değiştirme süresi ne zaman bitiyor konusunda yapılan en son açıklama "Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır." şeklindedir. 

Bu durumda şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat şuan ki istatistiklerde Vatandaşların çok büyük oranda yeni kartlarını aldığını görüyoruz. Yakın bir gelecekte eski kimliği kullanan kişiler kamusal işlerde sorunlar yaşayabilir. 

Yeni Kimlik Kartı Ne Zamana Kadar Alınmalı?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu konuda süre kısıtlaması şuan için yok. Ancak yine de Devletimiz bu süreyi erkene çekebilir. Basında yada sosyal medyada süre konusunda çıkan bir haber durumunda sadece Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesine itimat etmenizi öneririm. 

https://www.nvi.gov.tr/ 

Nüfus Cüzdanları Ne Zamana Kadar Değişmeli?

Nüfus cüzdanları ne zamana kadar değişmeli konusunda bir çok soru alıyorum. Sadece son 3 ayda bu konuda 600 civarında soru aldığımı ifade etmek isterim. Malumunuz olduğu üzere yeni kartlar sadece bir kimlik olmanın ötesinde e Devlet sistemine yüzde yüz entegre olacak ve bütün kamu kurumlarında kullanılacak olan kapsamlı bir belge şeklinde tasarlanmıştır. Örnek verecek olursak bu kartınız bütün banka kartlarınızın yerine geçerli olabilecek yada sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda sisten ibrazı istenecek. 

Kimlik Yenilemek İçin Nereye Başvurmanız Gerekli?

İstediğiniz Nüfus Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Randevu konusunda bilgi almak için : https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html 

Hangi Belgeler Gereklidir?

Eski nüfus cüzdanınız, 1 adet biyometrik fotoğraf ve harç ödemesini yapmanız gereklidir. Bu konuda en doğru bilgiyi bu sayfadan öğrenebilirsiniz: https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlikler-icin-gerekli-belgeler.html 

Sonuç olarak yeni kimlik son başvuru tarihi ne zaman sorusunun cevabı şuan için bir son tarih koyulmadığı şeklindedir. Ancak sizler yine de süreci fazla geciktirmeden almalısınız. Zira gelecek bir kaç yıl içinde kimlikle entegre kamu yönetimine geçileceğini tahmin ediyorum.