EHLİYET SINAV SORULARI (10 ŞUBAT 2018) AÇIKLANDI !!!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5 yazılı uygulama üzerinden yapılan ehliyet sınavlarının ilki geçtiğimiz hafta sonu 10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapıldı. İlk defa ehliyet alacak ve yazılı uygulamayı geçemeyen adayların girdiği bu sınava ilişkin ilk açıklama sınav soruları üzerinden geldi. 2018 - 10 şubat ehliyet sınav soruları ile ilgili detaylar alt kısımda yer alıyor.

 

Merakla Beklenen Ehliyet Sınav Soruları Açıklandı

10 Şubat 2018 tarihinde yapılan ehliyet sınav soruları MEB bünyesinde bulunan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Sürücü adaylarının sonuçlarını merakla beklediği yazılı sınava ilişkin yayınlanan sorularla birlikte bir nebze de olsa adayların sınavdaki başarılarına dair ön bir bilgiye sahip olmaları sağlanmış olacak. Sınav sorularının açıklanmasıyla birlikte sürücü adayları kadar kendi başarılarını ve eksikliklerini görebilme adına sürücü kursları da kendilerini değerlendirmeye alabileceklerdir.

 10 şubat ehliyet sınav soruları

2018 Ehliyet sınav sorularını online çözmek veya PDF olarak indirmek için aşağıda bulunan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

10 şubat ehliyet sınav soruları

Ehliyet Alabilmek İçin Yazılı Sınavda En Az Kaç Soru Yapmak Gerekiyor?

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının sırasıyla yazılı ve direksiyon sınavlarından başarılı olması gerekmektedir. İlk aşama olan yazılı sınavda adaylara yöneltilen 50 sorunun en az 35 tanesini doğru yapmak gereklidir. Başarı puanının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 70 puan olarak belirlenmesinden dolayı adaylar İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerinden her sorunun 2 puan değerinde olduğunu düşünürsek 35 doğru yapmaları gerekiyor.

 

Sınav Soruları ve Cevapları Kontrol Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekli?

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan ehliyet sınav soruları K, L, M, N kitapçık türlerinden oluştuğu için sürücü adaylarının soruları ve cevapları kontrol ederken kendi gruplarına bakmaları gerekmektedir. Her ne kadar adaylara yöneltilen sorular aynı olmuş olsa da gruplara ilişkin olarak soruların ve cevaplarının yerleri değişiktir. Yazılı sınava hangi kitapçık türünden girdiğini hatırlayan adaylar için sorulara ilişkin cevapları kontrol ederken büyük kolaylık sağlayarak değerlendirme sırasında hata oranını düşürebilirler.

Sponsorlu bağlantılar

 

Sınav Puanının Hesaplanması Nasıl Yapılmalı?

Sürücü adayları girmiş oldukları sınava ilişkin kaç puan aldıklarını öğrenme adına kitapçık türü ve ona ilişkin cevap anahtarından kontrolleri yaptıktan sonra sadece doğru cevapları saymaları yeterlidir. Ehliyet sınavında herhangi bir şekilde yanlışın doğruyu götürme uygulaması yapılmadığından dolayı doğrudan doğru yanıtlar sayılabilir. Soru ve cevapların kontrolünden sonra elde edilen doğru sorular 2 ile çarpılıp sınav sonucuna ilişkin ne kadar puan alınacağı yönünde bilgi sahibi olunabilir.

 

10 Şubat 2018 Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

10 Şubat Cumartesi günü yapılan sınava ilişkin soru ve cevapları açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı adayların merakla beklediği sınav sonuçlarını da açıklayacağı tarihi bildirdi. Her yıl yayınlamış olduğu sınav takvimine göre herhangi bir aksilik olmadığı takdirde ehliyet sınavı sonuçları 22 Şubat 2018 tarihinde açıklanacağı bildirildi. Sürücü adaylarının yayınlanan soru ve cevap anahtarlarını yanlış değerlendirilebileceği veya hatırlamakta güçlük çekeceği durumlara ilişkin olarak kesin sonuçları beklemeleri en doğru değerlendirme sonucu olacaktır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)