Engelli vatandaşlar yeni kimlik nasıl başvurusunu nasıl yapacak?

Engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusunu nasıl yapacak?  Nüfus Müdürlüklerinde engelli Vatandaşlara dönük ne gibi kolaylıklar getirilmiştir? Engeli bulunan bir Vatandaş bu hizmetlerden nasıl yararlanacak? Telefonla kimlik değiştirebilir mi? 

ENGELLİ VATANDAŞLAR YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPACAK?

Engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusu için Nüfus Müdürlüğüne gitmeyecektir. Bu konuda engelli olan vatandaşın ya kendisi yada bir yakını ALO 199 hattını arayarak Nüfus Memurunun evine gelinmesi için randevu talep edecektir. 

 

ENGELLİ VATANDAŞLARIN BAŞVURULARI EVLERİNDE ALINACAK

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, engelli vatandaşların başvuruları ALO 199 dan alındıktan sonra evlerinde alınması için randevu verilecektir.
  • Bu konuda Nüfus Müdürlükleri belirli sayıda personelini bu iş için ayırmıştır. Ancak engelli vatandaşlar için belirli sayıda randevu işlemi yapılacağından talebiniz halinde hemen randevu alamayacaksınız.
  • Bu Durumda Ne Yapmanız Gerekli…
  • Bu durumda yapmanız gereken şey, fazla gecikmeden randevu talep etmektir. Çünkü engelli vatandaşlarımıza bakacak personel sayısı fazla olmadığından geç vakitlere randevu verilebilir.

 

ENGELLİ VATANDAŞ NASIL FOTOĞRAF İBRAZ EDECEK

Bu konuda durumu uygun olan vatandaşlar kendi fotoğraflarını çektirerek önceden hazır etmesi yararlı olacaktır.

Ancak fotoğraf çektiremeyen kişilerin fotoğrafları evde Nüfus Memuru tarafından çekilebilir.

 

ENGELLİLERİN KİMLİK BAŞVURUSU NASIL ALINACAK

Kimlik başvurusu aşamasında sizlerden kimlik bilgilerinize ait bir çok veri talep edilecektir. Bu bilgiler için eski nüfus cüzdanınız muhakkak yanınızda bulunmalıdır.

Bunun dışında Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi olan biyometrik verileri  alınacaktır.

 

HANGİ ADRESE TESLİM EDİLECEK

Başvuru aşamasında engelli vatandaşların ibraz ettikleri adrese PTT kargo vasıtası ile gönderilecektir. Bu süre tahminen 30 gün sürecektir. Bu konuda başvurunuzu muhakkak takip etmenizi öneririm. Çünkü kimlik kartınız adresinizde size teslim edilemediği taktirde ilk etapta PTT Şubesine, daha sonra ilse Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir.

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.