Engelli Vatandaşlar Yeni Kimlik Nasıl Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Engelli nüfus cüzdanı değiştirme ve evde kimlik değişimi konusunda Engelli Vatandaşlarımıza bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu yazımızda engelli olup da kimlik işlemi için Nüfus Müdürlüğüne başvurması gereken  bir Vatandaşımızın yapması gerekenleri anlattık. 

Engelli Vatandaşın Nüfus Cüzdanı Değiştirme İşlemi

Engelli Vatandaşlarımızın Nüfus Cüzdanı değişimi konusunda Nüfus Müdürlüğümüzün açıklaması şu şekildedir:

Nüfus Müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan kişilerin başvuruları Gezici Kayıt Terminali üzerinden alınacaktır denilmektedir. Ancak bu açıklama da özellikle yatalak ve ağır hasta ibaresi kelimesi kullanılmıştır. Fakat net bir kısıtlama konulmamıştır. 

Dolayısı ile sizlerde engel durumunuza göre muhakkak ALO 199'dan randevu talep ederek evinize gezici ekiplerin gelmesini talep ediniz. 

Ancak unutmamanız gereken en önemli husus personel sayısına göre ve Kurum amirinin onayına göre evinize ekip gelecektir. 

Engelli Vatandaşların Kimlik Başvuruları Evlerinde Alınacak

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, engelli vatandaşların kimlik  başvuruları ALO 199 dan alındıktan sonra evlerinde alınması için randevu verilecektir.
  • Bu konuda Nüfus Müdürlükleri belirli sayıda personelini bu iş için ayırmıştır. Ancak engelli vatandaşlar için belirli sayıda randevu işlemi yapılacağından talebiniz halinde hemen randevu alamayacaksınız.

Engelli Vatandaşlarımız Kimlik İçin Nasıl Fotoğraf İbraz Edecek?

15 yaşından büyük olan her Vatandaşın biyometrik fotoğraf ibraz etmesi zorunludur. Dolayısı ile çektireceğiniz fotonun kesinlikle biyometrik fotoğraf olması gereklidir. Bu konuda muhakkak şu yazıdan bilgi alınız: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

Engelli Vatandaşlarımızın Kimlik Başvuruları Nasıl Alınacak

Engelli Vatandaşlarımızdan da diğer kişilerde olduğu gibi kimlik başvurusu aşamasında kimlik bilgilerine ait bir çok veri talep edilecektir. Bu bilgiler için eski nüfus cüzdanınız muhakkak yanınızda bulunmalıdır. Bunun dışında Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi olan biyometrik verileri  alınacaktır.

Ancak en önemlisi başvuru için istenen belgeleri muhakkak tamamlamanız gereklidir. Gerekli belgeler konusunda istenen belgeleri şu yazıdan muhakkak inceleyiniz:

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlikler-icin-gerekli-belgeler.html 

Ücretini Önceden Yatırmanız Gereklidir

Nüfus Cüzdanınızı yenisi ile değişim yapacaksınız eğer : 37,50 TL,  diğer işlemler nedeniyle değişim için : 75 TL ücret ödemesi yapmanız gereklidir. 

Başvuruya gelmeden önce muhakkak bu ücreti yatırmanız gereklidir: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

Yeni Kartlarınız Ne Zaman ve Hangi Adrese Gönderilecek?

Başvuru aşamasında engelli vatandaşların ibraz ettikleri adrese PTT kargo vasıtası ile gönderilecektir. Bu süre tahminen 1 haftadır. . Bu konuda başvurunuzu muhakkak takip etmenizi öneririm. Çünkü kimlik kartınız adresinizde size teslim edilemediği taktirde ilk etapta PTT Şubesine, daha sonra ilse Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir.

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html