Engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusunu nasıl yapacak?

Yeni Kimlik kartı başvuru işlemi başlamış olup, başvuruların alındığı Nüfus Müdürlüklerinde zaman zaman yoğunluk yaşamaktadır. Bu durum karşısında Devletimiz ve dolayısı ile Nüfus Genel Müdürlüğü engelli vatandaşlar için her türlü kolaylığı tanımıştır.

Engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusunu nasıl yapacak?  Engelli vatandaşları bu konuda bilmesi gereken detaylar nelerdir?

Engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusu için Nüfus Müdürlüğüne gitmeyecektir. Bu konuda engelli olan vatandaşın ya kendisi yada bir yakını ALO 199 hattını arayarak evine gelinmesi için randevu talep edecektir.

 

ENGELLİ VATANDAŞLARIN BAŞVURULARI EVLERİNDE ALINACAK

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, engelli vatandaşların başvuruları ALO 199 dan alındıktan sonra evlerinde alınması için randevu verilecektir.

Bu konuda Nüfus Müdürlükleri belirli sayıda personelini bu iş için ayırmıştır. Ancak engelli vatandaşlar için belirli sayıda randevu işlemi yapılacağından talebiniz halinde hemen randevu alamayacaksınız.

Bu Durumda Ne Yapmanız Gerekli…

Bu durumda yapmanız gereken şey, fazla gecikmeden randevu talep etmektir. Çünkü engelli vatandaşlarımıza bakacak personel sayısı fazla olmadığından geç vakitlere randevu verilebilir.

 

ENGELLİ VATANDAŞ NASIL FOTOĞRAF İBRAZ EDECEK

Bu konuda durumu uygun olan vatandaşlar kendi fotoğraflarını çektirerek önceden hazır etmesi yararlı olacaktır.

Ancak fotoğraf çektiremeyen kişilerin fotoğrafları evde Nüfus Memuru tarafından çekilebilir.

Sponsorlu bağlantılar

 

ENGELLİLERİN KİMLİK BAŞVURUSU NASIL ALINACAK

Kimlik başvurusu aşamasında sizlerden kimlik bilgilerinize ait bir çok veri talep edilecektir. Bu bilgiler için eski nüfus cüzdanınız muhakkak yanınızda bulunmalıdır.

Bunun dışında Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi olan biyometrik verileri  alınacaktır.

 

HANGİ ADRESE TESLİM EDİLECEK

Başvuru aşamasında engelli vatandaşların ibraz ettikleri adrese PTT kargo vasıtası ile gönderilecektir. Bu süre tahminen 30 gün sürecektir. Bu konuda başvurunuzu muhakkak takip etmenizi öneririm. Çünkü kimlik kartınız adresinizde size teslim edilemediği taktirde ilk etapta PTT Şubesine, daha sonra ilse Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir.

Bu durumda yine teslim almamanız halinde imha edilmek üzere Ankara üretim merkezine gönderilecektir. Bu durumda sıfırdan başvuru yapmanız gereklidir.

 YENİ KİMLİK BAŞVURU TAKİBİ NASIL YAPILIR?

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (2 Oylar)