Evlilik İşlemleri İçin İstenilen Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

evlilik için sağlık raporu

Evlenecek olan çiftlerimizin evlilik sağlık raporu alması 4721 Sayılı Medeni Kanununun 136. maddesi gereği zorunludur. Evlilik işlemleri için sağlık raporunu nasıl alacağınıza dair uygulamaları 2020 mevzuatlarına uygun olarak bu yazımızda özetle anlattık.  

EVLENMEK İÇİN SAĞLIK RAPORU ALMAK ZORUNDA MIYIM? 

Evet, sağlık raporu almak zorundasınız. Medeni Kanunun 136. maddesi gereği evliliğe engel bir hastalığınızın olmadığını hekim raporu ile belgelemeniz gereklidir. 

NİKAH İŞLEMİ İÇİN SAĞLIK RAPORU İSTENMESİNİN SEBEBİ NEDİR?

  • En önemli sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığını tespit etmektir.
  • İkinci planda evlenecek çiftlerde bulaşıcı herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığını tespit etmek ve akli melekelerin yerinde olup olmadığını sorgulamaktır. 
  • Doğacak çocuklarınızın sağlık durumunu etki edecek kan uyuşmazlık durumunu tespit etmektir.  

EVLİLİK YADA NİKAH İÇİN SAĞLIK RAPORUNU NEREDEN ALACAĞIM?

  • Aile Hekiminize başvurmanız gereklidir. Bu raporu vermeye sadece Aile Sağlığı Merkezleri yetkilidir. 
  • Devlet Hastaneler, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yada Özel Hastanelerden yaptırdığınız kan ve diğer tetkiklerle de Aile Hekiminize gidebilirsiniz. 

BU RAPORU DEVLET HASTANESİNDEN ALABİLİR MİYİM?

Hayır alamazsınız. Bu raporu vermek için sadece Aile Sağlığı Merkezlerinde ki Aile Hekimleri yetkilendirilmiştir. Ancak Aile hekiminize gitmeden önce teşekküllü bir hastaneden bir çok kan tahlili ve diğer tetkikleri yaptırarak Aile Hekiminize gitmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle zaman kaybı da yaşamamış olursunuz. 

ÖZEL HASTANELERDEN EVLİLİK SAĞLIK RAPORU ALABİLİR MİYİM?

Hayır alamazsınız. Ancak özel bir hastanede  bir çok tahlil ve tetkiki yaptırarak Aile Hekiminize götürerek Aile Hekiminizden sağlık raporu alabilirsiniz. Yani her durumda aile hekiminize gitmek zorundasınız. 

ÖZEL HASTANEDEN YADA DEVLET HASTANESİNDEN YAPTIRACAĞIM TETKİKLERİ AİLE HEKİMİM KABUL EDER Mİ?

Bu tamamen Aile Hekiminizin takdirindedir. Talep etmesi halinde yeniden tahlil ve tetkik yaptırabilir.  

Evlilik Nikah Sağlık Raporunda Hangi Test ve Tetkiklere Bakılıyor?

Akciğer Röntgeninize bakılacaktır. Ayrıca kan testine bakılacaktır. 

  • Kan grubunuz tespit edilecek,
  • Frengi, AIDS ve hepatit gibi hastalığınız var mı bakılacak,
  • Kan uyuşmazlığı olan çiftler çocuk yapmadan önce önlem alınacaktır. 
  • Akdeniz anemisine bakılacaktır. 

Aile Hekimim Kan ve Röntgen Testini Nerede Yaptıracak?

Röntgen için Verem Savaş Dispanserlerine yönlendirileceksiniz. Kan testinde ise Aile Sağlığı Merkezlerinde kan tahlili alınıyor artık. Ayrıca aile hekiminiz sizi tam teşekküllü bir hastaneye sevk edebilir. Tetkikleri yaptırdıktan sonra aile hekiminizin onayına sunacaksınız. 

Evliliğe Engel Hastalıklar Nelerdir?

  • 1593 sayılı kanunun 123 ve 124. Maddelerinde evlenme engeli olarak bazı hastalıklar sayılmıştır.
  • Kanunun ilgili maddelerinde Verem, bel soğukluğu, cüzzam, akıl hastalığı olanlar evlenemez denmektedir. Bu hastalıklar iyileştikten sonra nikah onayı verilecektir. 

HIV, Hepatit B ve C Evliliğe Engel midir?

Yasal olarak bu hastalıklar engel değildir. Ancak tespiti halinde çiftlere aşılama, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilir. 

  • Hepatit B ve C ‘de ise diğer eşe bir aşı uygulanmaktadır.
  • Vurulan aşıdan 1 ay sonra sağlıklı eşe tekrar kan testi yapılır. Bağışıklık kazanması durumunda evlenmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bağışıklık kazanılmaması halinde bir aşı daha uygulanır ve sonuçlarına 5 ay sonra bakılır.
  • Bu genellikle çok nadir görülen bir durumdur. Aşı genellikle ilk 1 aylık dönemde sonuç vermektedir.

Kan Uyuşmazlığı Olanlar Evlenebilir mi?

Yasal olarak kan uyuşmazlığı olanlar içinde evliliğe bir engel yoktur. Bu durumun tespiti halinde çiftlere eğitim verilir ve çocuk sahibi olmadan önce önlem almaları sağlanır. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile ilgili değildir. Kan uyuşmazlığı kanın Rh değeri ile ilgilidir. Hamilelik döneminde yapılan tedavinin kan uyuşmazlığı olması durumunda değişmesi gerekir.

50 Yaş Üstü Kadınlarda Nikah İşlemleri İçin Sağlık Raporu:

Fakat 50 yaş üzeri kadınlar evlenme başvurduklarında menopoza girdiklerini belirtir ve durumu doktor raporu ile kanıtlarlarsa Akdeniz anemisi testi uygulanmaz.  Sağlık raporu işlemlerinde kan tahlillerinde ileride evlilik birliğinden doğacak çocuklar ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmayacağını da tespit etmek mümkündür.

AIDS Evliliğe Engel mi?

AIDS ile ilgili kanun maddesinde bir hüküm bulunmamaktadır.  Bu hastalıkların tespit edilmesi halinde gerekli tedavi uygulanır, bulaşıcı olmadığı yahut tamamen hastalığın sona erdiğine ilişkin doktor raporu alınması durumunda evlenme engelleri ortadan kalkar.

Yapılan Testlerde Bazı hastalıklar tespit edilmesi durumunda ne yapılır?

Evlilik sağlık raporunda yapılan testlerde hastalıklar tespit edilmesi çiftlerin evliliğine engel teşkil eden bir durum değildir. Fakat tedavi olmadan sağlık raporu verilmemektedir.

Nikah İçin Aldığımız Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

6 ay. 

Nikah İşlemi İçin Alacağınız Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Yaptırmanız gereken tahlillerin sonuçlarının çıkmasına bağlı olarak değişir. Röntgen ve diğer kan tetkiklerini yaptırırsanız eğer aile hekiminizin onaylamasına bağlı olarak hemen çıkar. Çok acil işi olanlar özel bir sağlık tesisinde bütün tetkikleri yaptırarak aile hekimlerine gidebilir. Ancak özel hastaneler sizin için çok maliyetli gelebileceği için bizim tavsiyemiz Devlet Hastanelerine gitmeleridir. 

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ:  

Nikah başvurusunda istenen evraklar ve dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?