Evlilik İçin Sağlık Raporu Alma İşlemleri - Hızlı Yöntem

evlilik için sağlık raporu

Evlilik (nikah) için sağlık raporu konusundan bahsettiğimiz bu yazımızda en hızlı şekilde evlilik için sağlık raporu nereden alınır sorusunun cevabını vermekle birlikte, evlilik sağlık raporu için gerekli testlerin neler olduğu ve özel hastane evlilik sağlık raporu ücretinden  bahsettik. Makalemizdeki her detay 4721 Sayılı Medeni Kanununun 136. maddesine ve mevzuatlara uygun olarak hazırlanmış olup, evlilik sürecinde bilmeniz gereken bir çok husustan bahsedilmiştir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR VE YAZIMIZIN ÖNEMLİ BAŞLIKLARI 

Evlilik (Nikah) İçin Sağlık Raporu Almak Zorunda mıyım? 

Evlilik (nikah) için sağlık raporu almak zorundasınız. Bu konuya dair yasal açıklama Medeni Kanunun 136. maddesinde bahsedilmiş olup, evliliğe engel bir hastalığınızın olup, olmadığını hekim raporu ile belgelemeniz gereklidir. 

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır konusunda Bakanlık Makamının açıklamaları şu şekildedir:

 • Bu raporu vermeye sadece Aile Sağlığı Merkezleri yetkilidir. Her durumda nikah işlemi için aile hekiminizden bu raporu almak yada herhangi bir hastaneden aldığınız raporu aile hekiminize onaylatmak zorundasınız.
 • Devlet Hastaneler, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yada Özel Hastanelerden doğrudan bu raporu alamazsınız. Ancak hastanelerde yaptıracağınız kan ve diğer tetkiklerle Aile Hekiminize başvurabilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: 

https://yeni-kimlik.com/nikah-basvurusu-ve-gerekli-belgeler.html 

Nikah İçin Sağlık Raporunu Devlet Hastanesinden Alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Bu raporu vermek için sadece Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli  Aile Hekimleri yetkilendirilmiştir. Ancak Aile hekiminize gitmeden önce teşekküllü bir hastaneden bir çok kan tahlili ve diğer tetkikleri yaptırarak Aile Hekiminize gitmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle zaman kaybı yaşamamış olursunuz. 

Özel Hastanelerden Evlilik Sağlık Raporu Alınır mı?

Özel hastaneler nikah işlemi için sağlık raporu vermeye yetkili değildir. Ancak özel bir hastanede bir çok tahlil ve tetkiki yaptırarak Aile Hekiminize götürerek Aile Hekiminizden sağlık raporu alabilirsiniz. Yani her durumda aile hekiminize gitmek zorundasınız. 

Özel Hastaneden Yada Devlet Hastanesinden Yaptıracağım Testleri Aile Hekimim Kabul Eder mi?

Evlilik için sağlık raporunu vermeye sadece aile hekimleri yetkilidir. Özel hastaneden yada devlet hastanesinden yaptıracağınız tetkikleri aile hekiminize sunduğunuz da bu tetkikleri aile hekimi kabul etmek zorunda değildir. Bu tamamen Aile Hekiminizin takdirindedir. Talep etmesi halinde yeniden tahlil ve tetkik yaptırmanız gerekebilir.   

Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler 

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler aşağıdaki gibidir: 

 • Akciğer röntgeniniz çekilir, 
 • Kan grubunuz tespit edilecek,
 • Frengi, AIDS ve hepatit gibi hastalığınız var mı bakılacak,
 • Kan uyuşmazlığı olan çiftler çocuk yapmadan önce önlem alınacaktır. 
 • Akdeniz anemisine bakılacaktır. 

Aile Hekimim Kan ve Röntgen Testini Nerede Yaptıracak?

Röntgen için Verem Savaş Dispanserlerine yönlendirileceksiniz. Kan testinde ise Aile Sağlığı Merkezlerinde kan tahlili alınıyor artık. Ayrıca aile hekiminiz sizi tam teşekküllü bir hastaneye sevk edebilir. Tetkikleri yaptırdıktan sonra aile hekiminizin onayına sunacaksınız. 

Evliliğe Engel Hastalıklar Nelerdir?

 • 1593 sayılı kanunun 123 ve 124. Maddelerinde evlenme engeli olarak bazı hastalıklar sayılmıştır.
 • Kanunun ilgili maddelerinde Verem, bel soğukluğu, cüzzam, akıl hastalığı olanlar evlenemez denmektedir. Bu hastalıklar iyileştikten sonra nikah onayı verilecektir. 

HIV, Hepatit B ve C Evliliğe Engel midir?

Yasal olarak bu hastalıklar engel değildir. Ancak tespiti halinde çiftlere aşılama, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilir. 

 • Hepatit B ve C ‘de ise diğer eşe bir aşı uygulanmaktadır.
 • Vurulan aşıdan 1 ay sonra sağlıklı eşe tekrar kan testi yapılır. Bağışıklık kazanması durumunda evlenmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bağışıklık kazanılmaması halinde bir aşı daha uygulanır ve sonuçlarına 5 ay sonra bakılır.
 • Bu genellikle çok nadir görülen bir durumdur. Aşı genellikle ilk 1 aylık dönemde sonuç vermektedir.

Kan Uyuşmazlığı Olanlar Evlenebilir mi?

Yasal olarak kan uyuşmazlığı olanlar içinde evliliğe bir engel yoktur. Bu durumun tespiti halinde çiftlere eğitim verilir ve çocuk sahibi olmadan önce önlem almaları sağlanır. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile ilgili değildir. Kan uyuşmazlığı kanın Rh değeri ile ilgilidir. Hamilelik döneminde yapılan tedavinin kan uyuşmazlığı olması durumunda değişmesi gerekir.

50 Yaş Üstü Kadınlarda Nikah İşlemleri İçin Sağlık Raporu:

Fakat 50 yaş üzeri kadınlar evlenme başvurduklarında menopoza girdiklerini belirtir ve durumu doktor raporu ile kanıtlarlarsa Akdeniz anemisi testi uygulanmaz.  Sağlık raporu işlemlerinde kan tahlillerinde ileride evlilik birliğinden doğacak çocuklar ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmayacağını da tespit etmek mümkündür.

AIDS Evliliğe Engel mi?

AIDS ile ilgili kanun maddesinde bir hüküm bulunmamaktadır.  Bu hastalıkların tespit edilmesi halinde gerekli tedavi uygulanır, bulaşıcı olmadığı yahut tamamen hastalığın sona erdiğine ilişkin doktor raporu alınması durumunda evlenme engelleri ortadan kalkar.

Yapılan Testlerde Bazı hastalıklar tespit edilmesi durumunda ne yapılır?

Evlilik sağlık raporunda yapılan testlerde hastalıklar tespit edilmesi çiftlerin evliliğine engel teşkil eden bir durum değildir. Fakat tedavi olmadan sağlık raporu verilmemektedir.

Nikah İçin Aldığımız Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Evlilik için aldığınız sağlık raporu 6 ay süre için geçerlidir. 6 ay içinde kullanmamanız durumunda resmi olarak geçerliliğini yitirir.  

Nikah İşlemi İçin Alacağınız Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Yaptırmanız gereken tahlillerin sonuçlarının çıkmasına bağlı olarak değişir.

 • Röntgen ve diğer kan tetkiklerini yaptırırsanız eğer aile hekiminizin onaylamasına bağlı olarak hemen çıkar.
 • Çok acil işi olanlar özel bir sağlık tesisinde bütün tetkikleri yaptırarak aile hekimlerine gidebilir.
 • Ancak özel hastaneler sizin için çok maliyetli gelebileceği için bizim tavsiyemiz Devlet Hastanelerine gitmeleridir. 

Nikah İçin Sağlık Raporu İstenmesinin Sebebi Nedir?

 • En önemli sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığını tespit etmektir.
 • İkinci planda evlenecek çiftlerde bulaşıcı herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığını tespit etmek ve akli melekelerin yerinde olup olmadığını sorgulamaktır. 
 • Doğacak çocuklarınızın sağlık durumunu etki edecek kan uyuşmazlık durumunu tespit etmektir.  

Bu makalemizde evlilik (nikah) için sağlık raporu alma konusunda ele aldığımız bu yazımız mevzuatlara uygun olarak hazırlanmıştır. 

Evlilik Süreci Hakkında Okumanız Gereken Diğer Yazılarımız: 

https://yeni-kimlik.com/ceyiz-listesi.html 

https://yeni-kimlik.com/evlilik-sonrasi-kimlik-yenileme.html 

https://yeni-kimlik.com/evlilik-izni-kac-gun.html