Evlilik İşlemleri İçin İstenilen Sağlık Raporu (2019)

Evlilik işlemlerinde istenen belgeler arasında sağlık raporu da yer almaktadır. Evlilik sağlık raporu işlemleri hakkında hem sağlık Bakanlığı hemde Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi web sitelerinden uygulamanın nasıl olacağına dair gerekli açıklamalar yapılmıştır. 

 

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilmiştir.

1- Nikah işlemleri için gerekli sağlık raporu

2- Nikah işlemleri için sağlık raporu kaç günde alınır

3- Nikah işlemleri için sağlık raporu nereden alınır

4- İstanbulda evlilik sağlık raporu nereden alınır

5- Evlilik sağlık raporu için gerekli testler

6- Evlilik İşlemlerinde Sağlık Raporu İstenmesinin Yasal Dayanağı Nedir?

Evlilik İşlemlerinde Sağlık Raporu İstenmesinin Yasal Dayanağı Nedir?

Evlilik başvurularında çiftlerden detaylı bir sağlık raporu talep edilmektedir. Türk medeni kanununun 136.maddesi evlenecek çiftlerden sağlık raporu istenmesi zorunluluğundan bahsetmektedir. Kanun hükmüne göre sağlık taramasın yaptırmamış ve yaptırmış olsalar dahi evlenmelerinde bir sakınca görünmüş olan çiftler tedavi olmadıkça evlenemezler. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Nikah İşlemlerinde Sağlık Raporu İstenmesinin Sebebi Nedir?

Evlilik başvurularında sağlık raporu istenmesinin amacı kişilerin haberdar olmadıkları cinsel yolla bulaşan bir hastalıklarının olup olmadığını saptamak, taşıyıcı durumunda oldukları bulaşıcı hastalıklarını varsa bu hastalıklar için evlilik öncesi tedbirleri almak ve anne ve çocuk arasında ileride ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden saptamaktır.

Not: Nikah başvuru yapmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz. 
2019 Nikah başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

 • Sağlık raporu aile ve toplum sağlığı merkezlerinden, sağlık ocaklarından özel ve devlet hastanelerinden alınabilmektedir.
 • Evlenmek isteyen çiftin sağlık raporu alacakları kuruma bir zat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Sağlık ocağı, aile ve toplum sağlığı merkezleri gibi küçük sağlık merkezlerinde her türlü teçhizat bulunmadığı için bu kurumlara başvurmanız durumunda çeşitli testler için başka kurumlara yönlendirilmeniz gerekebilir. Örneğin kan testleri sağlık ocağında yapıldıktan sonra akciğer grafiğinin çekilmesi için verem savaş merkezlerine gitmeniz gerekebilir.
 • Bu kurumlardan alınan raporları ilk başvuru yaptığınız sağlık kurumuna götürerek onaylatmanız gerekmektedir. Dışarıda yapılan testler aile ve toplum sağlığı merkezlerinde yahut sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından incelenerek onaylanır. Raporu düzenleyecek kişi aile hekimidir.
 • Özel hastaneler sağlık raporları için ekstra ücret talep edebilmektedirler. Devlet kurumlarında evlilik sağlık raporu için yapılan testler tamamen ücretsizdir. İşlemler yaklaşık olarak 1 gün sürmektedir.

  Sponsorlu bağlantılar

Nikah işlemleri için sağlık raporu kaç günde alınır

 • Müracaat edeceğiniz kuruma göre değişiklik gösterir. Özel bir hastaneye müracaat etmeniz halinde gerekli testler hemen yapılabilir. Bu durumda işleminizi sadece bik kaç saat sürecektir.
 • Sağlık Ocağına müracaat etmeniz aslında en kolay yol olsada test ve tetkikler açısından işleminiz sonraki günlere sarkabilir.
 • Benim kanaatimce bir Devlet Hastanesine müracaat etmenizdir. Bu raporu sadece nikah işlemleri için değil, sağlık kontrolünüz için almanlısınız.
 • Ayrıca sizden doğacak çocuklar ile sağlıklı bir aile olmanızın yolu buradan geçiyor.

Evlilik için alınacak sağlık raporunda ne tür testler yapılmaktadır?

 • Bu konu ile ilgili sorunların başında evlilik için alınması gereken sağlık raporunda bekaret testi yapılıyor mu sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı hayır. 
 • Sağlık raporunda yalnızca kan grubunun belirlenmesi, hepatit b ve c testleri, bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların var olup olmadığı saptanır.
 • Akdeniz enemisi testi de yapılacak testlerden biridir.

50 Yaş Üstü Kadınlarda Nikah İşlemleri İçin Sağlık Raporu:

 • Fakat 50 yaş üzeri kadınlar evlenme başvurularında menopoza girdiklerini belirtir ve durumu doktor raporu ile kanıtlarlarsa Akdeniz anemisi testi uygulanmaz.

 Sağlık raporu işlemlerinde kan tahlillerinde ileride evlilik birliğinden doğacak çocuklar ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmayacağını da tespit etmek mümkündür.

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı

 • Kan uyuşmazlığı kan grubu ile ilgili değildir. Kan uyuşmazlığı kanın Rh değeri ile ilgilidir. Hamilelik döneminde yapılan tedavinin kan uyuşmazlığı olması durumunda değişmesi gerekir.
 • Bu durum çoğunlukla evlilik için alınacak sağlık raporu ile tespit edilebilmektedir.
 • evlilikte kan uyuşmazlığı ile ilgili konuda daha bir çok soru gelmektedir bizlere. Bu makalemizde bu soruların cevabının tamamını vermek imkansız olduğundan bu konuları başka bir makaleye bıraktık. Sadece bu konulardan kısaca bahsetmek istiyorum .
 • Evlilikte kan uyuşmazlığı tedavisi nedir ve evlilikte kan uyuşmazlığı tedavisi mümkün müdür?
 • Evlilikte kan uyuşmazlığı çözümü için nereye gitmeniz gereklidir?
 • a rh pozitif ile b rh pozitif uyumu nedir?
 • kan uyuşmazlığı nedir?
 • kan uyuşmazlığı nasıl olur?
 • kan uyuşmazlığı hangi gruplarda olur?
 • kan uyuşmazlığı tablosu?
 • eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl olur?

60 Yaş Üzeri Çiftlerin Nikah İşlemlerinde Sağlık Raporu:

60 yaş üzeri çiftlerde evlilik için alınacak sağlık raporu heyet raporu olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Sağlık raporları fotoğraflı olmak zorundadır.

Yapılan testlerde Bazı hastalıklar tespit edilmesi durumunda ne yapılır?

Evlilik sağlık raporunda yapılan testlerde hastalıklar tespit edilmesi çiftlerin evliliğine engel teşkil eden bir durum değildir. Fakat tedavi olmadan sağlık raporu verilmemektedir.

Sponsorlu bağlantılar

Evliliğe Engel Hastalıklar Nedir? Nikah İşlemlerine Engel Sağlık Problemleri:

Evlenmeye engel hastalıklar :

 • 1593 sayılı kanunun 123 ve 124. Maddelerinde evlenme engeli olarak bazı hastalıklar sayılmıştır.
 • Kanunun ilgili maddelerinde Verem, bel soğukluğu, cüzzam, akıl hastalığı olanlar evlenemez denmektedir.

AIDS evliliğe engelmi?

AIDS ile ilgili kanun maddesinde bir hüküm bulunmamakta fakat uygulamada toplum sağlığını etkileyecek bir hastalık olduğu evlenmelerine engel olmadığına dair rapor verilmemektedir.

 • Bu hastalıkların tespit edilmesi halinde gerekli tedavi uygulanır, bulaşıcı olmadığı yahut tamamen hastalığın sona erdiğine ilişkin doktor raporu alınması durumunda evlenme engelleri ortadan kalkar.

VEREM :

 • Verem hastalığının bulunması halinde evlilik 6 ay ertelenir ve tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa evlilik gerçekleştirilebilir.

HEPATİT B VE C:

 • Hepatit B ve C ‘de ise diğer eşe bir aşı uygulanmaktadır.
 • Vurulan aşıdan 1 ay sonra sağlıklı eşe tekrar kan testi yapılır. Bağışıklık kazanması durumunda evlenmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bağışıklık kazanılmaması halinde bir aşı daha uygulanır ve sonuçlarına 5 ay sonra bakılır.
 • Bu genellikle çok nadir görülen bir durumdur. Aşı genellikle ilk 1 aylık dönemde sonuç vermektedir.

2019 Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

2.1029411764706 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.10 (34 Oylar)

Yorumlar

ben bursada ikamet ediyorum.evleneceğim bayan başka ilde.benim ikamet ettiğim ilde onada sağlık raporu alabilirmiyim
Cevap
Hocam çok acil cevap verirmisiniz benim kan grupum B RH + NİŞANLIMIN A RH + KAN UYUŞMAZLIGI varmı ben şahin
Cevap
Kan uyusmazliginda Rh faktörüne bakilir sizin ikinizin de pozitif olduğu için bir sıkıntı yok
Cevap
07.05.19 tarihinde nikah işlemleri için sağlık raporu almaya gittim aile hekimine kan verdim ( sadece erkekten tarafından kan alınıyor problem olursa bayandan da alınıyor diye bilgi aldık )
Kan testleri sonuçları çıktı aldık raporu alıp esimle nikah dairesine başvuruya gittik, oradaki memur raporda telasemi taşıyıcılığı yoktur ibaresi yazmasını istedi aile hekiminin
Aile hekimine gittik tekrar test vermen gerekiyor diyor
Kimsenin kimseden haberi yok birinin istediğini diğeri vermiyor gerçekten çok can sıkıcı olmaya başladı süreç
Cevap
Bugun devlet hastanesine gittik nikah icin kan vermeye acilden girdik dahiliye bakiyo dediler dahiliyeye gittik artik burda yapilmiyo dedi geri donduk nasil olmuyo anlamadik
Cevap
Saglik ocagindan alinan saglik raporu nekadar sure gecerlidir.raporu aldiktan sonra hemen bikah dairesine basvurmamiz gerekiuormu yoksa 1 2 ay sonra da olurmu
Cevap
6 AY SÜRESİ VVAR
Cevap
Merhabalar, evlilik raporunda evlenmeye engel olacak hastaliklardan salim olmadigi anlasilmistir yazıyor. Bu salim olmamak ne anlama geliyor acaba kafam çok karıştı.

Hastalık mi var demek 'salim olmamak' kelimesi.
Cevap
Salim durum anlamındadır
Cevap
Bende de aynısı yazıyor ne demek olduğunu öğrenebildiniz mi hocam?
Cevap
Salim. durum anlamıda ,yani bi sakınca yokk
Cevap
Yapilan kan testleri ne kadar sürede sonuçlanır? Çabuk sonuç almak mümkünmü
Cevap
Iki kişi için sağlık raporu kacliradir kadın rus erkek türk fiyatı nedir aceba biliyomusunuz
Cevap
Kuruma göre değişiyor sağlık ocağı ücretsiz özel hastaneler 350 ve üzeri olabiliyor normal sağlık merkezinde yaptırdık 185 tl
Cevap
Artık sağlık ocakları randevusuz hasta kabul etmiyor, nikah işlemlerine başlamadan önce sağlık ocağından randevu almak gerekir mi ? Ayrıca istenilen testler özel hastanede yaptırılırsa yinede aile hekimine mi onaylattırmak gerekiyor ?
Cevap
Ne olursa olsun ben sevdiğim erkeği her türlü kabul ediyorum . Yinede sağlık sorunu çıkınca evliliğe engel olurlar mı?
Cevap
Hayır bunu bilerek kabul etmeniz durumunda nikahınız yapılır
Cevap
Merabalar benden test istemediler ama ben yinede test yaptırdım eğer bende sorun çıkarsa bulaşıcı hastalık falan nikah yapmamıza engel olur mu çünkü bizim düğün yerimiz herseyimiz ayarlandı bu da kafamı karıştırıyor yani hastaysak evlenemezsek diye çok korkuyorum lütfen beni aydınlatır mısınız nişanlimi çok seviyorum hastalık yüzünden de nikah iptal edilir diye çok korkuyorum
Cevap

Yorum ekle