Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? (Bordo,Gri,Yeşil ve Siyah)

Pasaport Çeşitleri nelerdir? Hangi pasaport kimlere verilir? 2019 mevzuatlarına uygun olarak pasaport hakkında bir çok hususu bu makalemizde açıklayacağız.


Türkiye’de Pasaport Çeşitleri

  1. Umuma Mahsus Pasaportlar (Bordo Renkli Pasaportlar)
  2. Hususi Pasaportlar (Yeşil Pasaport olarak bilinen pasaportlar)
  3. Görev-Hizmet Pasaportları ( Gri Renkli Pasaportlar)
  4. Diplomatik Pasaportlar (Siyah Renkli Pasaportlar)


Genel hatları ile ifade ettiğimiz pasaport türlerini aşağıda kısa başlıklar altında anlatacağız. Anlattığımız her husus kanun ve yönetmeliklere uygun olarak açıklanmıştır. 2017 yılında halen yürürlükte olan uygulamalardır.


UMUMA MAHSUS (BORDO) PASAPORT

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaportları Kimler Alabilir?

Bordo pasaport her Türk Vatandaşının alabildiği pasaport türüdür. Alt başlıklarda bahsedeceğimiz diğer pasaport türlerini (hizmet pasaportu, hususi pasaport, diplomatik pasaport) alamayan kişiler bu pasaportu almak zorundadır.


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanında KKTC vatandaşlarının da alabileceği pasaport türüdür. Ayrıca EGM sitesinde bu tür pasaportu vatansız olarak ifade edilen kişilerinde alabileceği belirtilmiştir.


Bordo Pasaportlar Nereden Alınabilir?

Bordo Pasaportu (Umuma mahsus Pasaportları) İçişleri Bakanlığından yada Valiliklerden alabilirsiniz. Eğer yurtdışına çıktıysanız Konsoloslardan alabilirsiniz.


Bordo Pasaport İle Seyahat İmkanı?

Özellikleri itibari ile en sınırlı olan pasaport türüdür. Diğer pasaport türlerinin çeşitli avantajları vardır. Bu pasaport ile vizesiz seyahat imkanı olan bir çok ülkeye vize almadan rahatlıkla gidebilirsiniz.

 

YEŞİL PASAPORTLAR

Yeşil pasaport memur pasaportu olarak bilinir.

Yeşil Pasaportu (Hususi Pasaportu) Kimler Alabilir?

  • Memurlardan 3. Dereceye ulaşan memurlar alabilir (1. Derecedekiler – 2. Derecedekiler ve 3. Derecedekiler)
    Not: Memuriyette derecede rakam küçüldükçe unvan büyür. Örneğin 7. Derecen göreve başlayan bir memur zamanla 6. 5. 4. 3.2.1. derecelerinde yükselir.
  • Kamuda sözleşmeli olup, emekli kesenekleri bu dereceden ödenen devlet memurları ve diğer kamu görevlileri de alabilir.
  • Birinci derece kadro ile emekli olmaya hak kazanan belediye başkanına,
  • Yeşil Pasaport almaya hak kazananların eşleri, ergin olmayan çocuklarına, öğrenimi devam eden 25. Yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabilir.

 

İstifa eden yada emekli olan bir memur da yeşil pasaport alabilir mi?

Yukarıda belirttiğimiz derecelere ulaşan emekli yada istifa eden bir memurda Yeşil Pasaport alabilir. Örneğin, 3. Dereceye (yada 2. Veya 1.) ulaşan bir memur Yeşil Pasaport almadan emekli olmuş yada istifa etmiş ise başvurması halinde Yeşil Pasaport alabilir.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.