YGS SINAVINA GİRMEK İÇİN YENİ KİMLİK KARTI ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Yakın bir tarihte milyonlarca öğrenci  YGS sınavına girecek. Ancak bir çok öğrencinin merak ettiği önemli bir konu var: YGS sınavına girmek için yeni kimlik kartı almam gerekir mi? YGS sınavı için yeni kimlik almak zorunda mıyım?

 

YGS YENİ KİMLİK ZORUNLU MU?

YGS sınavına girmek için yeni kimlik almak zorunda değilsiniz(zorunlu durumlar dışında). Şuan kullanmaya devam ettiğiniz Nüfus Cüzdanları ile birlikte YGS sınavına girebilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartları 2017 yılının başından itibaren bütün Türkiye’de dağıtılmaya başlanmıştır. 3 yıl dağıtım devam edecek olup, 2020 yılına kadar dağıtım sürecektir. Bu süre içinde şuan kullanmaya devam ettiğiniz Nüfus Cüzdanları kullanılmaya devam edecek ve bütün resmi işlerde geçerli olacaktır.

Bütün resmi işlemlerde olduğu gibi, YGS sınavında da hem başvuru da hem de sınava girmek için Nüfus Cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİK BELGESİ İÇİN BAŞVURACAK OLAN YGS ADAYLARI

Şuan Nüfus Cüzdanlarını her ne sebepten dolayı olursa olsun yeniden çıkarmak isteyen her vatandaşa yeni çipli kimlik kartı verilmektedir.

Daha önceki uygulamada Nüfus Cüzdanını yenileyen bir kişiye hemen yeni Nüfus Cüzdanı çıkarılarak başvuru aşamasında teslim edilmekteydi. Şuan ki uygulamada ise yeni kimlik alacak olan herkesin başvurusu alınarak 20 30 gün içinde ev adresine teslim edilmek üzere gönderilecektir.

Yeni kimlik kartı için başvuru yaptıktan sonra en iyimser rakamla 15 gün bir süre geçmektedir. Bunun sebebi öncelikle başvuruda kişinin bütün biyometrik verileri alınarak Ankara’da bir üretim merkezinde üretilmek üzere gönderilir. Burada çıkarılan yeni çipli kimlik kartı ibraz ettiğiniz adresinize PTT vasıtası ile gönderilir.

 

BAŞVURUMU YAPTIM YENİ KİMLİĞİM HENÜZ GELMEDİ

Sınava girecek olan adayların yeni kimlik başvurusunu yaptıktan sonra başvurularını takip etmeleri gerekir. Yeni kimlik kartınız adresinize gönderileceği için adreste bulunamamanız halinde geri gönderilme riski dahi vardır.

Bu durumda 15 20 gün olarak öngörülen süre daha da uzayacak ve sınava girerken kimlik kartınızın olmama riski ile karşı karşıya kalacaksınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

YGS SINAVINA AZ KALDI VE YENİ KİMLİK KARTIM HENÜZ GELMEDİ

Bu durumda kimlik başvurusu yaparken geçici kimlik belgesi almayı asla unutmayınız. Çünkü her vatandaşın başvuru yaptıktan sonra geçici kimlik belgesi alma hakkı vardır. Resmi olan bu belgenin sadece 15 gün geçerlilik süresi vardır.

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR? Tıklayınız…

 

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN  OSYM’NİN RESMİ AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya atıf yaparak mecburi olarak kimlik kartı değiştirmek zorunda olan adayların geçici kimlik belgesi alması gerektiğini ifade etmiştir.

Geçici kimlik belgeleri 15 gün süre ile geçerli olacaktır. Bu sürenin 15 gün olduğu hesabını yaparak başvurularını yapmaları gerektiğini belirtmiştir.

 

ZORUNLU KİMLİK DEĞİŞTİRME DURUMLARI

Doğum, evlilik, şuan kullandığınız kimlik kartının süresinin dolması, tahrip olan kimlik kartının kullanılamayacak durumda olması, kimliğinizi kaybolması gibi durumlarda her durumda kimlik belgesi başvurusunu yapmak zorundasınız.

 

OSYM AÇIKLADI GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ İLE SINAVA GİRİLEBİLİR

Aynı resmi açıklamada kimlik başvurusu yaptıktan sonra sizlere verilecek olan geçici kimlik belgesi ile sınava girebileceğinizi belirtmiştir.

Sponsorlu bağlantılar

 

ZORUNLU OLMAYAN KİMLİK BAŞVURULARINI SINAVDAN SONRAYA BIRAKIN

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanları ile sınava girebilirsiniz. Bunun için mecbur değilseniz eğer sınava girdikten sonra başvurunuzu yapınız.

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAĞIM

Yeni kimlik almak için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu alarak başvurabileceğiniz gibi, direk de başvurabilirisiniz. Çipli kimlik başvurusu için aşağıda ki yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.