YKS'ye Girmek İçin Yeni Kimlik Zorunlu mu?

Bu yazımızda eski kimlikle 2022 YKS sınavına girilir mi  ve 2022 YKS için yeni kimlik değiştirmek şart mı, ayrıca YKS için yeni kimlik şart mı sorularının cevabını ÖSYM'nin açıklamaları doğrultusunda aşağıda açıkladık. 

Eski Kimlikle 2022 YKS Sınavına Girilir mi?

Eski kimlikle YKS sınavına girilir mi sorusunun cevabını vermeden önce bu soruyu yanlış anlamamanız için sorunun açıklamasını yapmamız gereklidir. 

Eski kimlikten kastımız erkeklerde mavi renkli, kadınlarda ise pembe renkli olan Nüfus Cüzdanlarıdır. Henüz Nüfus Cüzdanlarını yenisi ile değiştirmeyen kişiler nüfus cüzdanları ile de sınava girebilir. 

 • Ancak Nüfus Cüzdanlarını kullanmaya engel başka bir engel olmamalıdır. Nüfus Cüzdanları şu sebeplerden dolayı geçerliliğini yitirir: 
 • Nüfus Cüzdanınızın üstünde T.C. Numarası yazılı olmalıdır. 
 • Nüfus Cüzdanınız fotoğraflı olmalıdır ve üzerindeki fotoğrafın eskimemiş olması gereklidir. 
 • Üzerinde yer alan fotoğraf size benzemelidir. 
 • Aşırı derecede eskimiş yada yıpranmış olması durumunda sınav komisyonu kabul etmeyebilir.   

YKS Sınavına Başvurmanız İçin Yeni Kimlik Şart mı?

Nüfus Cüzdanınız ile de YKS sınavına başvuru yapabilirsiniz. Ancak bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi Nüfus Cüzdanınızın eskime yada yıpranma gibi nedenlerden dolayı geçerliliğini yitirmemiş olması gereklidir. 

YKS İçin Yeni Kimlik Şart Mı?

YKS sınavına girmek için yeni kimlik almak zorunda değilsiniz (zorunlu durumlar dışında). Şuan kullanmaya devam ettiğiniz Nüfus Cüzdanlarınız ile birlikte YKS sınavına girebilirsiniz. Bütün resmi işlemlerde olduğu gibi, YKS sınavında da hem başvuru da hem de sınava girmek için Nüfus Cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

2022 YKS Sınavı Hangi Tarihte Yapılacak?

2022 YKS 1. , 2. ve  3. oturum sınavları için;

 • Sınav Başvuru Tarihleri: 11 Şubat - 7 Mart 2022 tarihleri arasında
 • Sınava Geç Başvuru Tarihleri: 16 - 17 Mart 2022 tarihlerinde
 • YKS 1. Oturum (TYT) Sınav Tarihi : 18 Haziran 2022
 • YKS 2. Oturum (AYT) Sınav Tarihi : 19 Haziran 2022
 • YKS 3. Oturum (YDT) Sınav Tarihi : 19 Haziran 2022

Yeni Kimlik Belgesi İçin Başvuracak Olan YKS Adayları

Üniversite sınavına girecek olan öğrenciler sınava girerken kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Bu kimlikler sadece T.C. Kimlik Kartı yada Nüfus Cüzdanıdır. Ehliyet yada diğer kimlikler kesinlikle kabul edilmemektedir. Herhangi bir sebeple kimlik için Nüfus Müdürlüğüne kimlik için başvurduğunuzda yeni kartlarınız hemen teslim edilmeyecektir ve adresinize PTT ile gönderilecektir. 

Bu süreçte mağdur olmamak için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. Geçici kimlik konusunda muhakkak bu yazıdan bilgi almanız gereklidir.   

https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

YKS Sınavına Girecek Adaylar Kimlik Çıkarmak İçin Lütfen Acele Ediniz

Yeni kimlik kartınız başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık 10 gün içinde adresine teslim edilecektir. Ancak kargo süreci bazı durumlarda gecikebilir, yada adresinizde bulunamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı kimlik başvurunuzu son günlere asla bırakmayınız. 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlikler-icin-gerekli-belgeler.html 

Yeni Kimliği Henüz Adresine Gelmeyenler Ne Yapacak?

Sınava girecek olan adayların yeni kimlik başvurusunu yaptıktan sonra başvurularını takip etmeleri gerekir. Yeni kimlik kartınız adresinize gönderileceği için adreste bulunamamanız halinde geri gönderilme riski dahi vardır. Bu durumda 15 20 gün olarak öngörülen süre daha da uzayacak ve sınava girerken kimlik kartınızın olmama riski ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bu durum için size önerebileceğimiz tek şey geçici kimlik belgesi almanızdır. Ayrıca kimliğinizin takibi için şu yazıyı incelemeniz gereklidir. 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html 

YKS Sınavına Çok Az Kaldı ve Yeni Kimlik Kartım Henüz Gelmedi 

Bu durumda kimlik başvurusu yaparken geçici kimlik belgesi almayı asla unutmayınız. Çünkü her vatandaşın başvuru yaptıktan sonra geçici kimlik belgesi alma hakkı vardır. 

Yeni Kimlik Kartı İçin ÖSYM'nin Resmi Açıklaması 

Bir önceki sınav dönemlerinde ÖSYM'nin yaptığı açıklama aşağıda ki gibiydi: 

 • İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya atıf yaparak mecburi olarak kimlik kartı değiştirmek zorunda olan adayların geçici kimlik belgesi alması gerektiğini ifade etmiştir.
 • Geçici kimlik belgelerinin doğruluğu e Devlet sisteminden kontrol edilebilmekte ve karekod ile kontrol edilmektedir. 

YKS Sınavına Girecek Adayların Zorunlu Kimlik Değiştirme Durumları

Doğum, evlilik, şuan kullandığınız kimlik kartının süresinin dolması, tahrip olan kimlik kartının kullanılamayacak durumda olması, kimliğinizi kaybolması gibi durumlarda her durumda kimlik belgesi başvurusunu yapmak zorundasınız.

Zorunlu Olmayan Kimlik Başvurularını Sınavdan Sonraya Bırakınız

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanları ile sınava girebilirsiniz. Ancak Nüfus Cüzdanınızın geçerliliğini yitirmemiş olması gereklidir. Örneğin üzerindeki fotoğrafınızın tarihi geçmemiş olmalıdır. Aşırı derecede yıpranan ve bilgileri silinmiş olan kimlikler geçersizdir.  

YKS Sınavı Kimlik Konusunda Çok Önemli Uyarı

Sınava girmeden önce ÖSYM'nin sınava girilirken gerekli belgeler konusunda ki açıklamalarını çok iyi şekilde takip ediniz. Bu duruma dair açıklamaları sadece ÖSYM'nin resmi sitesinden takip ediniz. Başka bir yerden okumuş olsanız dahi ÖSYM'nin resmi sitesinden teyit ediniz. 

Kimlik konusunda sınav için gerekli belgeler konusunda yeni bir açıklaması olup olmadığını da incelemeniz gereklidir.