YGS'ye girmek için yeni kimlik zorunlu mu?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınavında yeni kimlik kartı gerekli mi? Nüfus cüzdanım ile sınava girebilir miyim? Kimliğim eski, yıpranmış yada çalınmış: bu durumda sınava nasıl gireceğim?

NOT: 2020 tarihinde yapılacak olan YKS sınavı hakkında COVİD - 19 tedbirleri kapsamında OSYM'nin yaptığı son dakika açıklamaları aşağıdadır. Ayrıca süreç hakkında son dakika açıklamalarını sürekli olarak bu sayfamız üzerinden de takip edebilirsiniz.  

YKS SINAVINDA YENİ KİMLİK ZORUNLU MU?

YKS sınavına girmek için yeni kimlik almak zorunda değilsiniz (zorunlu durumlar dışında). Şuan kullanmaya devam ettiğiniz Nüfus Cüzdanlarınız ile birlikte YKS sınavına girebilirsiniz.

Bütün resmi işlemlerde olduğu gibi, YKS sınavında da hem başvuru da hem de sınava girmek için Nüfus Cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

SALGINDAN DOLAYI YKS SINAVI HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

ÖSYM'nin yaptığı son dakika açıklamasında Üniversite sınavı 27 - 28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak.

  • 2020 YKS Birinci Oturum : 27 Haziran 2020
  • 2020 YKS İkinci Oturum : 28 Haziran 2020

2020 ÜNİVERSİTE SINAVINDA BARAJ KAÇ PUAN OLDU?

Salgından dolayı bu sene için sadece (2020 yılı için) baraj puanı 180 puandan 170 puana çekilmiştir. 

2020 YKS SINAV SÜRESİ KAÇ DAKİKA OLDU?

Normalde 135 dakika olan sınav süresi sadece bu sene için Covid Salgını nedeniyle 165 dakikaya çıkarılmıştır.  2 saat 45 dakikaya yani. 

YENİ KİMLİK BELGESİ İÇİN BAŞVURACAK OLAN YKS ADAYLARI

Şuan Nüfus Cüzdanlarını her ne sebepten dolayı olursa olsun yeniden çıkarmak isteyen her vatandaşa yeni çipli kimlik kartı verilmektedir. Daha önceki uygulamada Nüfus Cüzdanını yenileyen bir kişiye hemen yeni Nüfus Cüzdanı çıkarılarak başvuru aşamasında teslim edilmekteydi. Şuan ki uygulamada ise yeni kimlik alacak olan herkesin başvurusu alınarak 7 gün içinde ev adresine teslim edilmek üzere gönderilecektir.

YKS SINAVINA GİRECEK ADAYLAR KİMLİK ÇIKARMAK İÇİN LÜTFEN ACELE EDİNİZ!

Yeni kimlik kartı için başvuru yaptıktan sonra ortalama süre ile 15 gün bir süre geçmektedir. Bunun sebebi öncelikle başvuruda kişinin bütün biyometrik verileri alınarak Ankara’da bir üretim merkezinde üretilmek üzere gönderilir. Burada çıkarılan yeni çipli kimlik kartı ibraz ettiğiniz adresinize PTT vasıtası ile gönderilir. 

Pandemi salgınından dolayı da kargo sürecinde gecikmeler yaşanabilir. En kısa süre içinde gerekirse randevu dahi almadan hemen gidip başvurunuzu yapınız. Ve görevli memura sınav için kimliğinizi acil gerekli olduğunu da gerekirse söyleyiniz. 

BAŞVURUMU YAPTIM YENİ KİMLİĞİM HENÜZ GELMEDİ

Sınava girecek olan adayların yeni kimlik başvurusunu yaptıktan sonra başvurularını takip etmeleri gerekir. Yeni kimlik kartınız adresinize gönderileceği için adreste bulunamamanız halinde geri gönderilme riski dahi vardır. Bu durumda 15 20 gün olarak öngörülen süre daha da uzayacak ve sınava girerken kimlik kartınızın olmama riski ile karşı karşıya kalacaksınız.

YGS SINAVINA AZ KALDI VE YENİ KİMLİK KARTIM HENÜZ GELMEDİ

Bu durumda kimlik başvurusu yaparken geçici kimlik belgesi almayı asla unutmayınız. Çünkü her vatandaşın başvuru yaptıktan sonra geçici kimlik belgesi alma hakkı vardır. Resmi olan bu belgenin sadece 15 gün geçerlilik süresi vardır.

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR? Tıklayınız…

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN  OSYM’NİN RESMİ AÇIKLAMASI

Geçen sene bu konuda OSYM'nin yaptığı açıklama aşağıda ki gibiydi: 

  • İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya atıf yaparak mecburi olarak kimlik kartı değiştirmek zorunda olan adayların geçici kimlik belgesi alması gerektiğini ifade etmiştir.
  • Geçici kimlik belgeleri 15 gün süre ile geçerli olacaktır. Bu sürenin 15 gün olduğu hesabını yaparak başvurularını yapmaları gerektiğini belirtmiştir.

ZORUNLU KİMLİK DEĞİŞTİRME DURUMLARI

Doğum, evlilik, şuan kullandığınız kimlik kartının süresinin dolması, tahrip olan kimlik kartının kullanılamayacak durumda olması, kimliğinizi kaybolması gibi durumlarda her durumda kimlik belgesi başvurusunu yapmak zorundasınız.

OSYM AÇIKLADI GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ İLE SINAVA GİRİLEBİLİR

Geçen sene yapılan aynı resmi açıklamada kimlik başvurusu yaptıktan sonra sizlere verilecek olan geçici kimlik belgesi ile sınava girebileceğinizi belirtmiştir.

ZORUNLU OLMAYAN KİMLİK BAŞVURULARINI SINAVDAN SONRAYA BIRAKIN

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanları ile sınava girebilirsiniz. Ancak Nüfus Cüzdanınızın geçerliliğini yitirmemiş olması gereklidir. Örneğin üzerindeki fotoğrafınızın tarihi geçmemiş olmalıdır. Aşırı derecede yıpranan ve bilgileri silinmiş olan kimlikler geçersizdir.  

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.