Yeni Kimlik İçin Randevu Alamıyorum, Alo 199 Cevap Vermiyor

Bu yazımızda NVİ randevu alamıyorum,  alo 199 cevap vermiyor yada nüfus müdürlüğünden randevu alamıyorum konusunda sorun yaşayan Vatandaşların yapması gerekenlere dair çok önemli açıklamalarda bulunduk. Nüfus Müdürlüğünde çok acil bir şekilde işlem yapması gerekenlerin randevu alamama durumunda yapması gerekenler nelerdir sorusunun cevabı bu yazımızda. 

NVİ Randevu Alamıyorum Ne Yapmam Gerekir?

NVİ randevu alamıyorum şeklinde sorunu olan kişilerin randevu alma konusunda doğru adımı takip etmediklerini kontrol etmesi gereklidir. Bütün Türkiye için Nüfus Genel Müdürlüğünün sistemi olarak tek bir merkezden randevu verilmektedir. Randevuyu internetten yada ALO 199 numarasını arayarak alabilirsiniz. 

2021 yılı için Nüfus Randevu süreçleri değişmiştir. Muhakkak bu sayfamızdan randevu adımlarını öğrenerek işlem yapmayı deneyiniz. 

Randevuların Boş Olup Olmadığını Kontrol Ediniz

Randevuların boş olup olmadığını NVİ nin randevu sayfasından kontrol edebilirsiniz. Hangi ilde hangi ilçede ne kadar boş randevu var hepsini görebilirsiniz. 

Nüfus Müdürlüğünden Neden Randevu Alamıyorum?

Nüfus müdürlüğünden neden randevu alamıyorum konusunda sık sık yaşanan sorunlar aşağıdaki gibidir:

  • Pandemi sürecinden dolayı yoğun olan bazı İlçe Nüfus Müdürlüklerinde randevu sayıları azaltılmış olabilir. 
  • Yaz mevsimine denk gelen sınav dönemlerinde bir çok kişi eski olan nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerine hücum etmektedir. 
  • Telefon ile rahatlıkla randevu almak için telefonun az kullanıldığı saatleri tercih etmeniz gereklidir. 
  • Öğlen arası olan  12:00 - 13:00 saatleri ile saat 17:00'dan sonra daha rahat ulaşacağınız saatlerdir. 
  • İnternet ortamından da 24 saat randevu alabileceğinizi ayrıca ifade etmek isteriz. 

 

Randevu Almadan Başvuru Yapabilir miyim? 

Normal şartlarda evet başvurular kabul edilmekteydi. Ancak Türkiye'nin her yeri için COVİD 19 salgınından dolayı kesinlikle randevusuz başvuru kabul edilmeyecektir. Durumunuz acil ise randevu almak istediğiniz yere alternatif başka İlçe Nüfus Müdürlüklerinden randevu talep etmek zorundasınız. 

Örneğin: İstanbul'da Esenler İlçesinde ikamet eden bir kişi Esenler İlçesi için randevu alamadığında işlemi çok acil ise eğer Arnavutköy, Adalar, Silivri, Çatalca gibi ilçelerden randevu almayı talep etsin. İnternet ortamından yada telefonla ulaştığınızda size boş randevular gösterilecektir.

Yeni Kimlik Randevusunu Neden Alamıyorum?

Çipli kimlik kartlarını almak için randevu alamamanızın birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki internet ortamında yada Alo 199 Çağrı hattında aşırı talebin yaşanıyor olmasıdır. Aynı anda bir çok insanın internet ortamında randevu almak istemesi geçici sıkıntılara sebep olmuş, ancak bu sorun tamamen çözüme kavuşturulmuştur.  Aynı şekilde Alo 199 Çağrı hattında da yaşanan geçici sorunların tamamen çözüme kavuşturulduğunu ifade etmek isteriz.

Nüfus Müdürlüklerine Başvuru Yaptığınızda Yapabileceğiniz İşlemler Nelerdir?

https://yeni-kimlik.com/kayip-nufus-cuzdani-icin-ilan-vermek-gerekir-mi.html 

https://yeni-kimlik.com/cipli-kimlik-ucretleri-ne-kadar.html 

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html 

https://yeni-kimlik.com/pasaport-cikarma-basvuru-gerekli-evraklar.html