Yeni Kimlik İçin Randevu Alamıyorum, Alo 199 Cevap Vermiyor!

Kimlik randevusu alamıyorum, ne yapmam lazım?  Randevusuz olarak başvurabilir miyim? Randevu almadan başvurmak için saat kaçta gitmem gerekir? 

COVİD - 19 salgınından dolayı Yeni Kimlik Kartı başvuruları Nüfus Müdürlüklerinde randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Randevu alamayan kişilerin aşağıdaki açıklarımızı dikkatli bir şekilde okuması gereklidir.  

KİMLİK ALMAK İÇİN RANDEVU ALAMIYORUM, NE YAPMAM GEREKİR?

  • Pandemi sürecinden dolayı yoğun olan bazı İlçe Nüfus Müdürlüklerinde randevu sayıları azaltılmış olabilir. 
  • Ayrıca yaz mevsimine denk gelen sınavlardan dolayı bir çok kişi eski olan nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerine hücum etmektedir. 
  • Telefon ile rahatlıkla randevu almak için telefonun az kullanıldığı saatleri tercih etmeniz gereklidir. 
  • Öğlen arası olan  12:00 - 13:00 saatleri ile saat 17:00'dan sonra daha rahat ulaşacağınız saatlerdir. 
  • İnternet ortamından da 24 saat randevu alabileceğinizi ayrıca ifade etmek isteriz. 

 

RANDEVU ALMADAN BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM? 

Normal şartlarda evet başvurular kabul edilmekteydi. Ancak Türkiye'nin her yeri için COVİD 19 salgınından dolayı kesinlikle randevusuz başvuru kabul edilmeyecektir. Durumunuz acil ise randevu almak istediğiniz yere alternatif başka İlçe Nüfus Müdürlüklerinden randevu talep etmek zorundasınız. 

Örneğin: İstanbul'da Esenler İlçesinde ikamet eden bir kişi Esenler İlçesi için randevu alamadığında işlemi çok acil ise eğer Arnavutköy, Adalar, Silivri, Çatalca gibi ilçelerden randevu almayı talep etsin. İnternet ortamından yada telefonla ulaştığınızda size boş randevular gösterilecektir.

 

YENİ KİMLİK RANDEVUSUNU NEDEN ALAMIYORUM?

Çipli kimlik kartlarını almak için randevu alamamanızın birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki internet ortamında yada Alo 199 Çağrı hattında aşırı talebin yaşanıyor olmasıdır.

Aynı anda bir çok insanın internet ortamında randevu almak istemesi geçici sıkıntılara sebep olmuş, ancak bu sorun tamamen çözüme kavuşturulmuştur.  Aynı şekilde Alo 199 Çağrı hattında da yaşanan geçici sorunların tamamen çözüme kavuşturulduğunu ifade etmek isteriz.

RANDEVU ALMAK İÇİN DAHA FAZLA GEÇ KALMAYIN

2020 yılı itibariyle dağıtım büyük oranda tamamlandı diyebiliriz. Eski Nüfus Cüzdanlarının son kullanım tarihide henüz belli değil. Bu yıl için kimliğinizi değiştirmek istiyorsanız eğer bu işlemi yıl sonuna bırakmayınız. Çünkü her yıl Aralık ayında çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. 

  

RANDEVU DA YAŞANAN YOĞUNLUK NE KADAR SÜRER

Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk dönemseldir. Her sene yıl sonunda(Kasım ve Aralık aylarında), okullar açılırken (Eylül), seçim dönemlerinde ve YKS gibi çok önemli sınav dönemlerinde muhakkak çok büyük yoğunluk yaşanır. Başvuru tarihinizi planlarken spesifik bu tür zamanlara gelmemesine dikkat edebilirsiniz.   

RANDEVU ALAMIYORUM ANCAK  İŞİM ÇOK ACİL

Bu durumda olan kişilerin zaten randevu almadan başvuracağını belirtmiştik. Bu şekilde bir durumu olan kişilerin sabahın  erken saatlerinde gitmesinin faydalı olabileceğini belirtelim. Aksi taktirde günün geç saatlerine kadar beklemek zorunda kalabilir yada işinizi tamamlamadan evinize dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu durum karşısında sabahın erken saatinde giderek başvurunuzu yapınız. Ayrıca Nüfus Müdürlüklerinde görevli memurları lütfen anlayışla karşılayınız. Bu yoğunluğun geçici olduğunu unutmayınız. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.