YENİ KİMLİKLERİN DAĞITIMI BAŞLADI!!!

yeni kimlik

Nüfus Cüzdanları yerine çıkarılacak olan, T.C. Kimlik Kartlarının çıkarılması ve dağıtılmasının planlaması uzun süredir yapılmaktaydı. Yeni Kimlikler ne zaman dağıtılacak, yeni kimliklerin özellikleri nelerdir? Sorularınızın cevabı için yazıyı okumaya devam ediniz.

Başbakan Binali YILDIRIM, 02.09.2016 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında, 2017 yılında yeni kimlik dağıtımına başlanacağını duyurmuştu.  2017 itibariyle yeni kimlikler Türkiye genelinde dağıtılmaya başlanmıştır. 

Sponsorlu bağlantılar

Yeni Kimlik kartları ilk olarak 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale ilinde dağıtılmıştı. Uygulama başarılı olunca Türkiye’nin genelinde dağıtılamaya başlanmıştır.

Yeni kartları eski kimliklerden ayıran elbette sadece isim değişikliği değildir. Çağın gereklerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak mahiyette dizayn edilmiş olan bu kartların günlük hayatı kolaylaştıracak bir çok unsuru bulunmaktadır. Bu yazımızda bu hususları da sizlere açıklayacağız.

 

Cumhurbaşkanımız Yeni Kimliğini Aldı!

Sayın Recep Tayip ERDOĞAN memleketi Rize'de yeni kimlik kartını aldı. 2017'de tüm Türkiye'de dağıtılacak olan yeni kimlik kartları üstün özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

Yeni Kimlik Kartlarının Nüfus Cüzdanlarından Farkları Nelerdir?

 • Eski kimlik kartları "Nüfus cüzdanı" olarak tanımlanırken, yeni kartlar "T.C. Kimlik Kartı" olarak ifade edilmektedir.
 • Nüfus Cüzdanlarının boyutu büyük iken, yeni kartların boyutu klasik banka kartı boyutlarındadır. Bu durumda cüzdanlarımıza daha kolay girecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu durumda hiç bir para cüzdanına sığmayan nüfus cüzdanları tarih olacaktır.
 • Eski kimlikler de mavi ve pembe renk ayrımları ve cinsiyet ifade etme durumları vardı. Bu durumda artık tarih oluyor. Yeni Kimlikler turkuaz olan standart tek renkte üretiliyor. Açıkçası ilerleyen nesiller mavi pembe kimlik ayrımını bilmeyerek büyüyecekler.
 • Şu an itibariyle 8 TL olan nüfus cüzdanı yenileme ücreti, yeni kimlikler için 15 TL olarak planlanmaktadır. 

  Sponsorlu bağlantılar

 

Sahtekarlar Çok Üzülecek

 • Nüfus cüzdanlarının düzenlenmesinde teknolojik yeniliklerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir düzenleme söz konusu değildi. Taklit edilmesi son derece kolay hale gelmiş, ilerleyen teknoloji ile merdiven altı üretim ile bir çok sahte kimlik sahtekarlığı ortaya çıkmaya başlamıştı. Sahte kimlik düzenlemek için kişiye ait bilgilerin bilinmesi dahi yeterli idi.
 • Sigorta ve telefon şirketlerinde yada daha bir çok farklı sektörde kişinin özel kimlik bilgileri çok kolay bir şekilde bulunabilir hale gelmiş halde.
 • Bu durumda sahte nüfus cüzdanı için art niyetli olmak kendi başına yeterli hale gelmişti.
 • Yeni dağıtılmaya başlanan Çipli Kimlik Kartları bu mağduriyetlere son verecek gibi gözüküyor.
 • Elbette ilerleyen teknoloji çipli kimlik kartları için de başka şekilde sahtecilik işlevi doğuracak mı, merak konusu? Ancak şimdilik alınan önlemler bizleri sahtecilik karşısında uzun süre koruyacak gibi.

 

Din Hanesi Artık Yok

 • Siyaset arenasında da çok tartışılan, basında defalarca yer alan konulardan birisi de din hanesinin kimlik kartlarında bulunup bulunmama meselesidir. Yeni kimlik kartlarında nüfus cüzdanından farklı olarak din hanesi bulunmayacak. Dolayısı ile kimlik ibrazında kişinin meşrebini kolay anlamamızı sağlayan din bilgisi artık yok.
 • Bu durum kimi kesimler tarafından yoğun eleştiri konusu iken, kimi taraflarca da desteklenmektedir. Ben şahsım adına halen tarafımı belirlemiş değilim. Tarafımı hangi tarafın ağır bastığına bakarak belirleyecek değilim. Ancak bazıları Cennete girerken nasıl torpil sağlar bunu düşünmek gerek. Acaba kimlikteki din hanesinin ahirette işe yaradığını düşünen birileri var mı?

 

Üst Düzey Güvenlikli Kimlik Kartları

 • Nihayet yeni kimlik kartları çağın güvenlik unsurları ile donatılmaya başlandı. Elbette bu güvenlik önlemleri ne kadar dayanır merak konusu, ancak en azından sahtecilik olacaksa dahi nitelikli sahtekarlar olacak. En azından her sahtekarım diyen kolayca merdiven altında oluşturduğu üretim tesisi ile nüfus cüzdanı çıkaramayacak.
 • Kredi kartı, telefon kartı gibi teknolojik unsurlarda olan güvenlik önlemleri çipli kartlarda da olacak. Kredi kartı dediysem hemen korkmayın. Zira kredi kartı dolandırılıcılığı artık bütün dünyanın gündeminde. Sadece benzer olduğunu vurgulamak için bunu ifade ettim.
 • Yeni kimliklerin çiplerinde biyometrik veri olarak tanımlanan sadece şahsa özgü damar izi, avuç damar izi gibi taklit edilmesi mümkün olmayan veriler saklanacak. Allah'ın benzersiz olarak yarattığı bu özellikler elbette taklit edilmez. Belki sadece bu verilerin çalınması meselesi başka bir tür sahtecilik işlevi doğurur. Bu problemin önüne geçecek önlemlerinde düşünüldüğü muhakkak. 

  Sponsorlu bağlantılar

 

Başvuru nasıl yapılacak?

Kırıkkale ilinde 14 Mart 2016 tarihinde pilot bölge olarak yeni kimlikler dağıtılmaya başlandı. İl merkezinde randevu alarak yada direkt nüfus müdürlüğüne müracaat etmek sureti ile kimlik kartı müracaatları alınmaya başlandı. İl merkezi dışında kalan ilçelerde ise randevu alınmadan İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılan müracaatlar ile başvuru alınmaktadır. Randevular Türkiye genelinde ortak bir sistem ile alınacak. Alta ki yazımızı okuyunuz.

 

 

Yeni Kimlik Kartları İstanbul’da Ne Zaman Dağıtılacak?

20 Milyon insanın yaşadığı İstanbul’da yeni kimlik kartlarının ne zaman dağıtılacağı en çok merak edilen sorulardan birisidir. İstanbul’un çok büyük bir nüfus kitlesine sahip , dağıtım aşamasında herhangi bir karmaşaya sebebiyet vermeden ve vatandaşları hiçbir şekilde mağdur etmeden dağıtımın planlanacaktır. Pilot bölge seçilen Kırıkkale ilinde dağıtımın yapılırken Nüfus Müdürlüğü çalışanları için de bir eğitim merkezi olduğu belirtiliyor. Uzmanlar 2016 yılından itibaren 3 yıl içinde dağıtımının tamamlanması planladıkları yeni kimlik kartlarının İstanbul ve İstanbul gibi büyük şehirlerde dağıtımına başlanırken herhangi bir karmaşaya sebebiyet vermeden hazırlıkların sürdüğünü ifade ettiler.

 

Yeni Kimlik Kartları Ankara’da Ne Zaman Dağıtılacak?

Yeni kimlik kartları Ankara’da ne zaman dağıtılacak? Bürokrasinin, siyasetin ve devletin her türlü merkezi olan Ankara’da yeni kimliklerin ne zaman dağıtılacağı hususu diğer illerden çok daha önemlidir. Devletin her türlü merkezi olan Ankara’da yeni kimliklerin dağıtılmaya başlanması son derece önemlidir.

 

3 Yıl İçinde Kimlik Kartlarının Verileceği Diğer İller Hangileridir?

Yeni akıllı kimlik kartları üç yıl içinde aşağıda verilen illerde dağıtılmaya başlanacaktır.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.00 (2 Oylar)