Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

Nüfus Cüzdanımı Nerede Değiştirebilirim?

 • Nüfus cüzdanı evlilik, yıpranma, zayi olma, fotoğraf konulma, mahkeme kararıyla isim değişikliği, boşanma gibi sebeplerle değiştirilmek istenmekteyse Türkiye’nin her yerindeki Nüfus müdürlüklerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

 Yeni kimlik online randevu

 

Nüfus Cüzdanı Değişimi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 • Tek yapmanız gereken nüfus müdürlüklerine 1 adet fotoğraf, boşanma ve isim değişikliği söz konusu ise mahkeme kararı, evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı ile başvurmanız gerekmektedir. 

  Sponsorlu bağlantılar

 

Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi:

 • Eski kimliğiniz nüfus memuru tarafından teslim alınır. Bu işlemde muhtar tarafından düzenlenmesi gereken nüfus cüzdanı talep belgesi aranmaz. Yeni bilgileriniz işlenerek yeni kimliğiniz birkaç dakika içerisinde size teslim edilebilir.
 • Nüfus cüzdanı yenileme işlemleri sırasında nüfustaki bilgiler ile kişinin değiştirmek istediği nüfus cüzdanındaki bilgiler arasında tutarsızlık olması, fotoğraftaki kişi ile nüfus cüzdanını değiştirmek isteyen kişinin birbirine benzememesi durumlarında kişinin ikametgâhının bulunduğu yer muhtarlığından nüfus cüzdanı talep belgesi istenebilir.
 • Kimlik yıpranmış ve üzerindeki bilgiler okunamayacak haldeyse değişim işleminin gerçekleştirilebilmesi için o kişiden ehliyet, pasaport, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, ikametgâh tezkeresi, aile cüzdanı gibi evrakları ibraz etmesi istenebilir.
 • Kişinin bu evrakları ibraz edememesi durumunda kayıp kimlik için uygulana prosedür uygulanır. Kayıp kimlik yalnızca oturulan yer yahut ikamet adresinin bulunduğu yer nüfus müdürlüklerinden çıkarılabilir.

 

Nüfus Cüzdanı Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

 • Nüfus cüzdanı değişikliği için talep edilen ücret 22,50 TL’dir.

2019 Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Nüfus cüzdanları değişiyor!

 

Nüfus cüzdanı nasıl değiştirilir?

 • Nüfus cüzdanınızı değiştirmek için istediğiniz nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu işlem için randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak yoğun Nüfus Müdürlükleri için randevu almadan gitmemenizi öneririm. 
 • İki şekilde randevu alabilirsiniz. Bunlardan birincisi internetten randevu almak, diğeri ise ALO 199 Çağrı hattını aramaktır. 
 • Nüfusu az olan ilçelerde randevu sistemi uygulanmamakta doğrudan kimlik değişikliği için direk başvuru alınmaktadır. 
 • Randevu gün ve saatinde nüfus müdürlüklerinde bulunup istenilene evrakları ibraz etmeniz gerekmektedir.
 • Yeni kimliğiniz için ödemeniz gereken kimlik bedeli 22,5 TL’dir.
 • Ehliyet sahibiyseniz yahut evliyseniz yeni kimliğinize bu bilgilerde işleneceği için bu belgelerinizi de yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Bu kimliklerde kişinin sol ve sağ el parmak izleri bulunacak ve 1 GB’a kadar veri toplanabilecektir.

Yorumlar

Denizli ilinde oturuyorum. ikametgah adresim de denizli. şu anda adana ilindeyim. 1,5 ay burada kalacam. Adana ilinde kimlik yenilemesi yapacağım. bu kimlik adana ilinde da misafir kaldığım adrese gönderilir mi. yoksa Denizli ilindeki ikamet adresime mi gider
Cevap
Ne eski kimliğim var ne bişey şuan Antalya' Kaşdayım kimliğimi ordaki müdürlükten alabilir miyim
Cevap
ben ankarada yaşıyorum adanaya 3 aylığına çalışmaya geldim kimliğimi kaybettim adanada polisliğe başvurulmadan nüfus müdürlgnden çikartilirmi acil cevap
Cevap
ben ankarada yaşıyorum adanaya 3 aylığına çalışmaya geldim kimliğimi kaybettim adanada polisliğe başvurulmadan nüfus müdürlgnden çikartilirmi acil cevap
Cevap
İkametgahim hiç bir yerde yok yeni kimlik cikarabilirmiyim
Cevap
Bu sorunun cevabını bende istiyorum ikametgah im hiçbirinde yok kimligim de kayıp nasıl olacak
Cevap
Eski kimliğimi kaybettim yeni kimlik yarın çıkartıcam bugün gittim bi sorun olmucaklarını söylediler ama plur mu hiç bilmiyorum
Cevap
Kimlik kayip istanbuldami oturuyorum kastamonudan cikarma bilirmiyim
Cevap
Evet alabilrisiniz, ama randevu almadan gitmeyin.
Cevap
Yrni kimliğinizi çıkarbildinizmi bende aynı sorunla karşı karşiyayım
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.