Başka Şehirden ve Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Alınır mı?

Bu yazımızda 2021 yılında başka şehirde kimlik çıkartmak isteyenlerin yapması gerekenleri, ayrıca başka nüfus müdürlüğünden yada herhangi bir nüfus müdürlüğünden kimlik alınır mı sorusunun cevabını en güncel uygulamalara göre açıkladık. Yazımızın devamında Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde yapabileceğiniz işlemler hakkında da muhakkak bilgi alınız. 

Yeni Kimlik Başka Bir İlden Alınır mı?

Yeni kimlik başka bir ilden alınır mı sorusunun cevabına Nüfus Müdürlüğü yetkilileri il yada Nüfus Müdürlüğü sınırlaması olmadan istediğiniz il ve Müdürlükten alınabilir şeklinde açıklama yapmıştır. 

Başka Bir Şehirde Kimlik Çıkartmak İçin Ne Yapmanız Gereklidir?

Başka bir ilde kimlik çıkartmak için gideceğiniz şehirdeki Nüfus Müdürlüğünün yoğunluğuna göre randevu alarak yada randevusuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Yani yoğun olmayan bir ilde doğrudan başvuru yaparak yenileme işlemini yapabilirsiniz. 

Örneğin Erzincan'a ziyarete giden bir Vatandaşımız yoğun olmaması kaydıyla istediği ilçedeki Nüfus Müdürlüğüne giderek Nüfus Cüzdanı değişimi yada diğer işlemleri yapabilir. 

Herhangi Bir Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Alınır mı?

Herhangi bir nüfus müdürlüğünden kimlik alınır mı sorusunu başvuru olarak yorumlayarak cevap vereceğim: Evet. İl yada İlçe fark etmeksizin, ikamet şartı aranmaksızın istediğiniz yerde başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Randevu Almak Zorunda mıyım?

2021 yılında HES kodu uygulaması ile randevu sistemine geçilmiştir. Bu sebepten dolayı yoğun yerler randevuyu zorunlu kılabilir ve randevusuz bir şekilde başvurunuzu kabul etmeyebilir. 2021 yılı için randevunun nasıl alınacağını bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz. 

Yeni Kimlik İçin İkametgah Gerekli mi?

Hayır gerekli değildir. Yukarıda yaptığımız bütün açıklamalar bu sorunuz içinde geçerlidir. 

Kayıp Kimliğimi Başka Bir İlden Alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Ancak öncelikle şunu bilmeniz gereklidir. Başvuru yapar yapmaz hemen kimliğiniz size teslim edilmeyecektir. 1 hafta içinde ibraz ettiğiniz adresinize teslim edilmek üzere PTT ile gönderim yapılacaktır. Ancak aradaki bu süre için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

Geçici kimlik hakkında en güncel bilgiyi bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz: https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

Başvuru Yaptığım Nüfus Müdürlüğü İşlem Yapmadı, Ne Yapmam Gerekir?

Mevzuat da belirtilen şartlara uygun olarak başvurmanız halinde gittiğiniz Nüfus Müdürlüğünün sizi geri çevirme durumu olmayacaktır. Ayrıca öncelik randevusu olan Vatandaşlara tanınmaktadır.  Her ne kadar randevu alma zorunluluğu olmamış olsa da yoğun olan Müdürlüklerde randevu almadığınız durumda işlem yapamadan gelme durumunuz olabilir. 

Başvurudan Önce Ücretini Yatırmanız Gereklidir?

Başvuruya gitmeden önce muhakkak değişim yada yenileme ücretini yatırmanız gereklidir. Nüfus Müdürlüklerinde ücret yatırmazsınız. 2021 ücretlerini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının 2021 yılı için güncellediği Anlaşmalı Bankalar listesini ve İnternetten nasıl ödeme yapılacağını bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz.

Başvuruya Giderken Belgeleri Muhakkak Tamamlayınız

Aksi durumda başvurunuz kabul edilmeyecektir. Nüfus Cüzdanı değişimi için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • 1- Fotoğraflı bir kimlik belgeniz. (Ehliyet, Nüfus Cüdanınız, Pasaportunuz vs.)
  • 2- Biyometrik Fotoğraf
  • 3- Kimlik Ücreti 

Kaybolma, çalınma, yıpranma, evlilik ve boşanma gibi nedenlerden dolayı kimlik çıkarma işlemi için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 

Nüfus Müdürlüğüne Başvurduğunuzda Aynı Anda Yapabileceğiniz Diğer İşlemler:

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html 

https://yeni-kimlik.com/pasaport-cikarma-basvuru-gerekli-evraklar.html 

https://yeni-kimlik.com/ikametgah-degistirme-islemleri-ve-ceza-miktarlari.html 

Sonuç olarak: Başka bir şehirden kimlik çıkartmak için ikamet sınırlaması getirmemiştir. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus başvuru aşamasında ücretini yatırmış olmanız ve diğer gerekli belgeleri tamamlamış olmanız gerektiğidir.