Nüfus Cüzdanını İstediğim Nüfus Müdürlüğünde Değiştirebilir miyim?

Yeni Kimlik belgesini ve ehliyeti almak için istediğim Nüfus Müdürlüğüne başvurabilir miyim? Kimlik başvurumu başka bir ilden yapabilir miyim? Başvuracağım Nüfus Müdürlüğü için ikametgah şartı var mıdır?

YENİ KİMLİĞİ İSTEDİĞİM YERDEN ALABİLİR MİYİM?

Evet. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

BAŞKA BİR ŞEHİRDE KİMLİK BAŞVURUSU YAPABİLİR MİYİM?

  • Evet, gittiğiniz şehirde de başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle bir sınırlama yoktur. 
  • Örneğin İstanbul'da ikamet ediyorsunuz ve yaz tatili için Erzincan'a gittiniz. İsterseniz Erzincan'dan da ister randevu alarak yada randevusuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.  

İSTEDİĞİM NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE BAŞVURU YAPMAK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Hayır, böyle bir zorunluluk yok. Ancak biz kesinlikle randevusuz gitmenizi tavsiye etmiyoruz. 

Başvuru Yaptığım Nüfus Müdürlüğü İşlem Yapmadı, Ne Yapmam Gerekir?

  • Mevzuat da belirtilen şartlara uygun olarak başvurmanız halinde gittiğiniz Nüfus Müdürlüğünün sizi geri çevirme durumu olmayacaktır. Ayrıca öncelik randevusu olan Vatandaşlara tanınmaktadır. 
  • Her ne kadar randevu alma zorunluluğu olmamış olsa da yoğun olan Müdürlüklerde randevu almadığınız durumda işlem yapamadan gelme durumunuz olabilir. 

Randevu Almadan Başvurabilir miyim?

  • Evet istediğiniz Müdürlüğe randevu almadan başvuru yapabilirsiniz. Ancak gün içerisinde yaşanan yoğunluğa göre başvurunuz kabul edilecektir. 
  • Gittiğiniz Müdürlükte öncelik randevu alan Vatandaşlara tanınacaktır. Dolayısı ile randevusuz başvuranlar işlem yapamadan geri dönebilir. 

Lütfen Randevu Alarak Başvurunuzu Yapınız

Mevzuatta randevusuz başvurularında kabul edileceği belirtilmiştir. Ancak öncelik randevu alan Vatandaşlara tanınacaktır. Zaman kaybı yaşamamak, gittiğinizde işlem yapamadan dönmemek için randevu alarak başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

 Yeni kimlik online randevu

Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Nüfus cüzdanları değişiyor!

Nüfus Cüzdanı Değişimi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  • Tek yapmanız gereken nüfus müdürlüklerine 1 adet biyometrik fotoğraf, boşanma ve isim değişikliği söz konusu ise mahkeme kararı, evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı ile başvurmanız gerekmektedir. 
© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.