Başka Şehirden ve Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Alınır mı?

Bu yazımızda başka şehirde kimlik çıkartmak isteyenlerin yapması gerekenleri, ayrıca başka nüfus müdürlüğünden yada herhangi bir nüfus müdürlüğünden kimlik alınır mı sorusunun cevabını bu yıl için en güncel uygulamalara göre açıkladık. Yazımızın devamında Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde yapabileceğiniz işlemler hakkında da açıklamalar yaptık. 

Yeni Kimlik Başka Bir İlden Alınır mı?

Evet istediğiniz İl ve İlçeden kimlik çıkarabilirsiniz. Nüfus Genel Müdürlüğü Yeni kimlik başka bir ilden alınır mı sorusunun cevabına bir kısıtlama olmadığı açıklamasını yapmıştır.

Türkiye'nin neresinde ikamet ediyor olursanız olunuz istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvurarak işlem yapabilirsiniz. 

Başka Bir Şehirde Kimlik Çıkartmak İçin Ne Yapmanız Gereklidir?

Başka bir ilde kimlik çıkartmak için gideceğiniz şehirdeki Nüfus Müdürlüğünün yoğunluğuna göre randevu alarak yada randevusuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Yani yoğun olmayan bir ilde doğrudan başvuru yaparak yenileme işlemini yapabilirsiniz. 

Örneğin Erzincan'a ziyarete giden bir Vatandaşımız yoğun olmaması kaydıyla istediği ilçedeki Nüfus Müdürlüğüne giderek Nüfus Cüzdanı değişimi yada diğer işlemleri yapabilir. 

Farklı Bir İlde Başvuru Yaptığınız da Kimliğiniz Hangi Adrese Gelir?

Başvuru esnasında siz hangi adresi beyan ederseniz o adrese gelecektir. 

Herhangi Bir Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Alınır mı?

Herhangi bir nüfus müdürlüğünden kimlik için başvuru yapabilirsiniz.  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi  başvurunuzu yaptıktan sonra ibraz edeceğiniz adresinize yeni belgeniz gönderilecektir. 

Randevu Almak Zorunda mıyım?

HES kodu uygulaması ile randevu sistemine geçilmiştir. Bu sebepten dolayı yoğun yerler randevuyu zorunlu kılabilir ve randevusuz bir şekilde başvurunuzu kabul etmeyebilir.  Randevunun en kolay şekilde nasıl alınacağını bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz. 

Yeni Kimlik İçin İkametgah Gerekli mi?

Hayır gerekli değildir. Başvurunuzu yaparken ikametgah sorulmamaktadır. 

Kayıp Kimliğimi Başka Bir İlden Alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Ancak öncelikle şunu bilmeniz gereklidir. Başvuru yapar yapmaz hemen kimliğiniz size teslim edilmeyecektir. 1 hafta içinde ibraz ettiğiniz adresinize teslim edilmek üzere PTT ile gönderim yapılacaktır. Ancak aradaki bu süre için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

Geçici kimlik hakkında en güncel bilgiyi bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz: https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

Başvuru Yaptığım Nüfus Müdürlüğü İşlem Yapmadı, Ne Yapmam Gerekir?

Mevzuat da belirtilen şartlara uygun olarak başvurmanız halinde gittiğiniz Nüfus Müdürlüğünün sizi geri çevirme durumu olmayacaktır. Ayrıca öncelik randevusu olan Vatandaşlara tanınmaktadır.  Her ne kadar randevu alma zorunluluğu olmamış olsa da yoğun olan Müdürlüklerde randevu almadığınız durumda işlem yapamadan gelme durumunuz olabilir. 

Başvurudan Önce Ücretini Yatırmanız Gereklidir?

Başvuruya gitmeden önce muhakkak değişim yada yenileme ücretini yatırmanız gereklidir. Nüfus Müdürlüklerinde ücret yatırmazsınız. Güncel ücretleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının güncellediği Anlaşmalı Bankalar listesini ve İnternetten nasıl ödeme yapılacağını bu yazımızdan muhakkak inceleyiniz.

Başvuruya Giderken Belgeleri Muhakkak Tamamlayınız

Aksi durumda başvurunuz kabul edilmeyecektir. Nüfus Cüzdanı değişimi için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • 1- Fotoğraflı bir kimlik belgeniz. (Ehliyet, Nüfus Cüdanınız, Pasaportunuz vs.)
  • 2- Biyometrik Fotoğraf
  • 3- Kimlik Ücreti 

Kaybolma, çalınma, yıpranma, evlilik ve boşanma gibi nedenlerden dolayı kimlik çıkarma işlemi için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 

Nüfus Müdürlüğüne Başvurduğunuzda Aynı Anda Yapabileceğiniz Diğer İşlemler:

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html 

https://yeni-kimlik.com/pasaport-cikarma-basvuru-gerekli-evraklar.html 

https://yeni-kimlik.com/ikametgah-degistirme-islemleri-ve-ceza-miktarlari.html 

Sonuç olarak: Başka bir şehirden kimlik çıkartmak için ikamet sınırlaması getirmemiştir. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus başvuru aşamasında ücretini yatırmış olmanız ve diğer gerekli belgeleri tamamlamış olmanız gerektiğidir.