Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

Yeni Kimlik belgesini almak için istediğim Nüfus Müdürlüğüne başvurabilir miyim? Kimlik başvurumu başka bir ilden yapabilir miyim? Başvuracağım Nüfus Müdürlüğü için ikametgah şartı var mıdır?

 

Yeni Kimlik Almak İçin Hangi Nüfus Müdürlüğüne Başvurmam Gerekir?

İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

Başka Şehre Ziyarete Gittim, Kimlik Başvurusu Yapabilir miyim?

Bazı şehirlerde Nüfus Müdürlükleri büyük şehirlere göre daha rahat olabilir. Bu durumda başka bir şehre ziyarete gitmeniz durumunda biyometrik fotoğrafınızda yanınızda varsa eğer gittiğiniz yerde ki Nüfus Müdürlüğüne randevu almadan başvuru yaparak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. 

Başvuru Yaptığım Nüfus Müdürlüğü İşlem Yapmadı, Ne Yapmam Gerekir?

  • Mevzuat da belirtilen şartlara uygun olarak başvurmanız halinde gittiğiniz Nüfus Müdürlüğünün sizi geri çevirme durumu olmayacaktır. Ayrıca öncelik randevusu olan Vatandaşlara tanınmaktadır. 
  • Her ne kadar randevu alma zorunluluğu olmamış olsa da yoğun olan Müdürlüklerde randevu almadığınız durumda işlem yapamadan gelme durumunuz olabilir. 

Randevu Almadan Başvurabilir miyim?

  • Evet istediğiniz Müdürlüğe randevu almadan başvuru yapabilirsiniz. Ancak gün içerisinde yaşanan yoğunluğa göre başvurunuz kabul edilecektir. 
  • Gittiğiniz Müdürlükte öncelik randevu alan Vatandaşlara tanınacaktır. Dolayısı ile randevusuz başvuranlar işlem yapamadan geri dönebilir. 

Lütfen Randevu Alarak Başvurunuzu Yapınız

Mevzuatta randevusuz başvurularında kabul edileceği belirtilmiştir. Ancak öncelik randevu alan Vatandaşlara tanınacaktır. Zaman kaybı yaşamamak, gittiğinizde işlem yapamadan dönmemek için randevu alarak başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

 

 Yeni kimlik online randevu

Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Nüfus cüzdanları değişiyor!

 

 

Nüfus Cüzdanı Değişimi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  • Tek yapmanız gereken nüfus müdürlüklerine 1 adet biyometrik fotoğraf, boşanma ve isim değişikliği söz konusu ise mahkeme kararı, evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı ile başvurmanız gerekmektedir. 
© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.